osyjska haubicoarmata 2A65 Msta-B

Współczesna rosyjska haubicoarmata 2A65 Msta-B zniszczona w ukraińskim ogniu kontrbateryjnym

Zasięg rażenia do 28,9 km, szybkostrzelność na poziomie 5-6 wystrzałów na minutę i dwie wojny na koncie – oto rosyjska haubicoarmata 2A65 Msta-B w skrócie. Przeznaczamy jej tak niewiele czasu, bo tyle właśnie potrzebował ukraiński kontrbateryjny ogień, aby doszczętnie ją unicestwić. Tyczyło się to nie tylko haubicoarmaty, ale całej baterii, choć na nagraniu możemy dostrzec z całą pewnością tylko dwa egzemplarze.

Ukraińcy skutecznie skontrowali rosyjską baterię z haubicoarmatami 2A65 Msta-B

2A65 Msta-B to przykład haubicoarmaty holowanej, a nie samobieżnej, więc trafienie bezpośrednio w nią nie powinno powodować spektakularnej eksplozji oraz rozległego pożaru. Co innego jest jednak w momencie, kiedy wykorzystuje się ją na froncie, bo ten przykład systemu artyleryjskiego musi przecież z czegoś strzelać. W tym przypadku wygląda na to, że Rosjanie po prostu postawili kupę amunicji bezpośrednio przy haubicy, co widać w 30 sekundzie. Wtedy to właśnie ukraiński pocisk artyleryjski trafił najbliżej jednej z rozstawionych 2A65 Msta-B, wywołując początkowo skromny pożar.

Czytaj też: Wreszcie przechwycono sanie rakietowe z tak wysoką prędkością. To otwarcie furtki do rozwoju broni hipersonicznej

Ten skromny płomień wkrótce jednak zaczął zyskiwać na sile i choć po dłuższej chwili nieco przygasł, kolejne minuty zaważyły o „być i nie być” tego rosyjskiego sprzętu. Dochodziło bowiem do coraz to kolejnych mini-eksplozji, aż wreszcie doszło do tej właściwej, która w towarzystwie czarnego dymu, zapewne całkowicie zniszczyła 2A65 Msta-B. Dodatkowo, nagranie zwraca też naszą uwagę w 120 sekundzie, sugerując obecność oddalonej nieco, drugiej armatohaubicy, w którą Ukraińcom również udało się trafić.

Czytaj też: Ukraińskie przeciwpancerne Korsarze w akcji. Obejrzyjcie jak RK-3 Korsarz niszczą trzy rosyjskie pojazdy

Ten ostrzał jest potwierdzeniem, że w rzeczywistości Ukraińcy mają dostęp do zdecydowanie lepszego rozpoznania i sprzętów o wyższym zasięgu, który pozwala skuteczniej chronić własne tereny, a nawet atakować te daleko za linią frontu. Przykładem takich sprzętów są: