Kolumna rosyjskich wyrzutni BM-27 Uragan, BM-27 Uragan,

Kolumna rosyjskich wyrzutni BM-27 Uragan zniszczona. Obejrzyjcie sukces Ukrainy

BM-27 Uragan to jedne z czynnie wykorzystywanych w trwającej wojnie wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, które są w stanie dosłownie zalać określony teren całą masą pocisków, równając go tym samym z ziemią. Stanowią więc ogromne zagrożenie, ale tak się składa, że w ostatnich dniach jedna kolumna rosyjskich wyrzutni BM-27 Uragan została skutecznie zneutralizowana przez ukraińskie siły zbrojne, trafiając tym samym na cmentarzysko historii.

Ukraińskie siły specjalne zdołały namierzyć i zniszczyć kolumnę rosyjskich BM-27 Uragan

Osiągnięciem pochwaliły się Siły Operacji Specjalnych Ukrainy, których zwiadowcy, wedle oficjalnych doniesień, „zdołali wykryć wrogą kolumnę z sześcioma wieloprowadnicowymi wyrzutniami samobieżnymi Uragan, pojazdami transportowo-ładowniczymi, transporterami paliwa, pojazdami do walki z ogniem, nieokreślonymi ciężarówkami z zapasami oraz opancerzonymi pojazdami piechoty”.

Czytaj też: Oto Yukosuka MXY7 Ohka, czyli… japoński samolot dla samobójców

Takie odkrycie nie mogło przejść bez echa, bo przecież mowa o całym kompleksowym oddziale, który może zniszczyć doszczętnie niejedną bazę, więc Ukraińcy słusznie przeszli do ataku. Efektem tego jest poniższe nagranie, które pokazuje, jak „Siły Operacji Specjalnych Ukrainy wykorzystały ukraińskie systemy uzbrojenia do zmiażdżenia pojazdów na kawałeczki”.

Czytaj też: Ulepszono wyjątkowy granatnik Carl-Gustaf Mk4. Oto jego dwie unowocześnione i zaawansowane wersje

Nagranie pokazuje widok z lotu ptaka na całą kolumnę, której przez dłuższy czas musiał przyglądać się dron. Wprawdzie nie widzimy bezpośrednio ostrzału ze strony Ukrainy, a jedynie ich efekty, ale te są wręcz zatrważające i potęgowane dodatkowo samoczynnym startem niektórych pocisków na transporterach. Ogólne straty trudno oszacować.

Czytaj też: Powstanie nowy zaawansowany moździerz Sherpa A2M. Zachwyci mobilnością i poziomem zaawansowania

Wyrzutnie BM-27 Uragan mogą wykorzystywać przede wszystkim standardowe pociski kalibru 220 mm. Mowa przede wszystkim o szeregu wariantów pocisków z rodziny 9M- o zasięgu do 35 kilometrów.