amerykański radar AN/TPQ-48 , rosyjska artyleria

Artyleryjski oddział Ukrainy chwali się osiągnięciami. Zniszczył dwa BMP, czołg T-72B i nieokreślony pojazd

Tak działa ukraińska 40. brygada artyleryjska w obwodzie Charkowskim w Ukrainie. Najnowsze nagranie ukazuje poczynania Ukraińców w nieokreślonej dokładnie miejscowości, w której „zalęgli” się Rosjanie. W wyniku tego ataku do piachu poszły przynajmniej dwa BMP, czołg T-72B i nieokreślony pojazd opancerzony.

Kolejne nagranie z frontu ukazuje artyleryjski oddział Ukrainy w akcji

Niegdyś wojny między jednymi i drugimi państwem sprowadzały się do walk „twarzą w twarz” do tego stopnia, że pot, krew i łzy dosłownie mieszały się na tym samym gruncie. Potem nadszedł czas prostej broni miotanej i strzeleckiej, która zmieniła bieg wielu wojen, a wraz z wynalezieniem czarnego prochu rozpoczęto jeszcze dalej zakrojone zwiększanie zasięgu systemów broni.

Czytaj też: Jak Ukraina walczy z rosyjską marynarką na Morzu Czarnym? „Skutecznie” to za mało powiedziane

Przykładem tych systemów jest m.in. artyleria, która pozwala ostrzeliwać przeciwnika tak zwanym ogniem pośrednim i choć niegdyś jej celność była mizerna, dziś (zwłaszcza z zaawansowanymi pociskami) jest niebywale skuteczna. Trwająca wojna w Ukrainie nieraz już to potwierdziła i nie inaczej jest tym razem. Poniżej możecie obejrzeć najnowsze nagranie doskonale znanej ukraińskiej brygady, która pochwaliła się niedawno kolejnymi wielkimi osiągnięciami.

Czytaj też: Ukraińska artyleria znów w akcji. Zobaczcie jak zniszczyła dwa rosyjskie oddziały w BMP

Te osiągnięcia zamykają się w prawie dwóch minutach i pokazują tradycyjny duet obserwacyjnego drona i artyleryjskiego ostrzału. Kilka różnych ujęć przedstawia kilka bezpośrednich lub bardzo bliskich trafień ogniem pośrednim rosyjskich sprzętów wagi ciężkiej, bo nie tylko dwóch pojazdów bojowych piechoty (BMP), ale też ulepszonego do wersji -B czołgu T-72 oraz jednego niezidentyfikowanego pojazdu opancerzonego.