Panzerhaubitze 2000, PzH 2000, Opisujemy niemieckie Panzerhaubitze 2000, jedne z najpotężniejszych haubic dla Ukrainy

Obejrzyjcie, jak inteligentny pocisk SMArt 155 precyzyjnie niszczy rosyjski pojazd

W ubiegłym miesiącu Ukraina otrzymała dwie imponujące samobieżne haubice, bo zarówno polskie Kraby w liczbie ponad 18 egzemplarzy, jak i 12 niemieckich PzH 2000 od Niemiec (7) oraz Holandii (5) z odpowiednią liczbą amunicji. Poniżej możecie obejrzeć w akcji pocisk wystrzelony z niemieckiego działa, który bardzo różni się od tradycyjnego pociski artyleryjskiego. Nic w tym jednak dziwnego – to przecież inteligentny pocisk SMArt 155.

Kolejny rosyjski pojazd zniszczony. Tym razem odpowiada za to inteligentny pocisk SMArt 155

Tradycyjne i najpowszechniejsze pociski artyleryjskie są w ogólnym rozrachunku bardzo proste. Po wystrzeleniu z działa, lecą do celu po parabolicznej linii lotu i uderzają w niego z całym swoim impetem i pokładowym materiałem wybuchowym. Proste i skuteczne… ale nie najlepsze. Dlatego już wiele lat temu powstały pociski inteligentne, jak np. SMArt 155, za który odpowiada niemiecka firma GIWS (zależna od Diehl i Rheinmetall).

Czytaj też: Modernizacja Basurmanin, czyli próba reanimowania rosyjskiego BMP-1

SMArt 155 (inaczej DM 702) to przykład przeciwpancernego pocisku artyleryjskiego stworzonego z myślą o haubicach wyposażonych w 155-mm działo. To pocisk przeciwpancerny, więc jego trafienie może zniszczyć zarówno lekkie, jak i ciężko opancerzone pojazdy, czego przykład możecie obejrzeć poniżej:

Czytaj też: Najpotężniejszy niszczyciel świata cierniem w oku Tajwanu. Opisujemy chiński typ 055

O ile nie wiemy, czym dokładnie był ten rosyjski pojazd, pewne jest, że dalej już nie pojedzie, a załoga zapewne pożegna się ze służbą i walką za „wielką Rosję”. Trafił go bowiem bezpośrednio formowany wybuchowo pocisk (podpocisk), który wcześniej został oddzielony od głównego pocisku i lecąc na spadochronie, samodzielnie wyszukał wrogi cel z wykorzystaniem swoich czujników. W przypadku takiej amunicji cel zostaje zniszczony dzięki energii kinetycznej strumienia kumulacyjnego.