Rosyjski Jantar, badawczey statek Rosjan, Jantar

Sekretny rosyjski dron w rękach Ukrainy. To rzadki widok, który teraz wszyscy możemy podziwiać

Wkrótce prawda wyjdzie na jaw i po raz kolejny okaże się, które państwa przed wojną pomagały Rosji w rozwoju swojego uzbrojenia. Wcześniej to francuski sprzęt został odkryty w rosyjskim dronie, więc ukraińscy inżynierowie już zacierają ręce w kwestii tego, na kim polegała Rosja w produkcji swojego nowoczesnego drona bojowego Lasotchka-M.

Lasotchka-M to sekretny rosyjski dron

W ręce ukraińskich sił zbrojnych wpadł właśnie, po raz pierwszy od początku wojny, sekretny rosyjski dron. Trudno się temu dziwić, bo zestrzelenie tego maleństwa musi być wielkim wyzwaniem. Ba, samego jego wykrycie przez radary i zauważenie gołym okiem wiele setek, a nawet tysięcy metrów nad ziemią, to coś praktycznie niemożliwego.

Czytaj też: Nagranie jak z filmu. Ukraińska armata Rapira zniszczyła rosyjski transporter opancerzony

Świat po raz pierwszy oficjalnie dowiedział się o dronie Lastochka-M podczas zeszłorocznych ćwiczeń Zapad-2021. Wtedy dowiedzieliśmy się co nieco na temat ich specyfikacji, wedle której Lastochka-M waży 5,2 kilograma i używa pojedynczego śmigła na dziobie do wznoszenia się w przestworzach, wykorzystując tradycyjne skrzydła i prosty ogon na tyle.

Czytaj też: Archer pod lupą. To nowoczesna szwedzka artyleria dla Ukrainy

Mimo niepozornego wyglądu, ten wystrzeliwany ze specjalnych wyrzutni dron może przelatywać do 45 km po starcie, a w powietrzu jest w stanie przebywać do 2 godzin, choć zależy to tradycyjnie od warunków pogodowych i charakteru misji. Wedle producenta, jego maksymalny pułap lotu wynosi 3,6 km, a rozwijana prędkość sięga 120 km/h.

Czytaj też: Korea Południowa dołączyła do elity! Niewielu państwom się to udało

Użyteczność bojowa tego drona sprowadza się do podwieszanych bomb. Lastochka-M może zostać wyposażony w szereg różnych amunicji zrzucanych z powietrza, w tym w bomby z głowicami HE-FRAG i HEAT, przez co może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla opancerzonych sprzętów, jak i oddziałów piechoty.