Nagranie jak z filmu, Ukraińska armata Rapira zniszczyła, rosyjski transporter opancerzony

Nagranie jak z filmu. Ukraińska armata Rapira zniszczyła rosyjski transporter opancerzony

Niewiele wspomina się o poradzieckich armatach przeciwpancernych, które na front trafiają z pomocą holowników różnego rodzaju. Nie inaczej jest ze szczególnym rodzajem armaty Rapira T-12, która wbrew pozorom stanowi sporą siłę ognia w ukraińskiej armii i niedawno zdołała zniszczyć rosyjski transporter opancerzony MT-LB na jednym z najlepiej zmontowanych nagrań do tej pory.

MT-LB, czyli rosyjski transporter opancerzony, poszedł z dymem po celnym trafieniu z armaty T-12

Krótkie, ale treściwe nagranie ukazuje działalność ukraińskich sił w obwodzie chersońskim, w którym to oddział Rosjan postanowił ukryć swój transporter opancerzony MT-LB w cieniu pod daszkiem. Jednak Ukraińcy mają dostęp do tak wielu zaawansowanych dronów, że niewiele się przed nimi ukryje i właśnie dostaliśmy na to kolejny dowód. Kilka pierwszych sekund nagrania pokazuje bowiem moment, w którym dron z ogromnej wysokości namierza rosyjski transporter.

Czytaj też: Tajemniczy hipersoniczny pocisk USA przetestowany. Co już o nim wiemy?

Czytaj też: Armia Putina dotkliwie odczuje tę stratę! Oto jak Ukraińcy unicestwili myśliwiec Su-35

Jako przykład transportera opancerzonego, w podstawowej wersji MT-LB chroni pancerz o grubości od 3 do 10 mm. Pojazd może transportować 10 żołnierzy poza 2-osobową załogą i w swojej podstawowej formie może pływać, co jest arcyważną cechą na europejskich terenach. W Polskim Wojsku pełni funkcję sprzętu działającego głównie na tyłach jako pojazdy wsparcia, ale w rosyjskich oddziałach nadal jednak spotyka się MT-LB wykorzystywane bezpośrednio na froncie. 

Czytaj też: Zaawansowany rosyjski samolot zestrzelony. Su-34M mieli zniszczyć sami Rosjanie

Wspomniany pancerz jest tak naprawdę niczym dla pocisków przeciwpancernych, więc Ukraińcy musieli tylko odpowiednio wymierzyć i wystrzelić jeden celny pocisk. Jak widać, udało im się to za pierwszym razem, patrząc na okolicę pozbawioną kraterów. Co ciekawe, wykorzystane w tej akcji poradzieckie działo T-12 Rapira zwykle jest transportowane na stanowiska ogniowe ciągnikiem typu MT-L lub MT-LB.