ukraińskie śmigłowce Mi-8, trzy ukraińskie śmigłowce Mi-8 podczas ataku, Mi-8 podczas ataku

Ukraiński Mi-8 niczym latający Grad. Zalał Rosjan salwą pocisków na unikalnym nagraniu

Główną rolą śmigłowców Mi-8 jest transportowanie nawet 24-osobowego oddziału, ale istnieje też opcja uzbrajania ich w (przede wszystkim) wyrzutnie niekierowanych pocisków S-8. Te możecie obejrzeć w akcji poniżej na wręcz unikalnym nagraniu. Lepiej ukazany moment ostrzału z wyrzutni pocisków S-8 możecie podejrzeć powyżej (to rosyjski Mi-24).

Obejrzyjcie, jak ukraiński Mi-8 zalewa Rosjan salwą pocisków S-8

Od dłuższego czasu trwająca wojna znacząco zmniejszyła możliwości lotnictwa po obu stronach konfliktu. Zarówno samoloty odrzutowe, jak i śmigłowce, są wykorzystywane przez Ukrainę i Rosję w formie bardziej „latających wyrzutni” i platform do posyłania pocisków na wrogów z odpowiedniej odległości oraz niskiego pułapu.

Czytaj też: Nowy anioł stróż Marines. Nawet najnowsze pociski Rosji się przed nim ugną

Ukraińskie Mi-8 od dawna latają na niskich pułapach i pełnią przy tym rolę „latających Gradów”, czyli kultowych wieloprowadnicowych wyrzutni niekierowanych rakiet, które zasypują wrogów wielką salwą pocisków. Poniżej możecie obejrzeć, jak wygląda to w praktyce.

Czytaj też: Prawdziwy bóg wojny. W rękach Ukraińców przynosi Rosjanom straty, zniszczenia i śmierć

Osoba nagrywająca jest ledwie 30, może 40 metrów od przelatującego nad jej głowami śmigłowca Mi-8, który akurat wysłał w kierunku wroga salwę pocisków S-8. Nie wiemy, ile dokładnie, ale widać, jak śmigłowiec podnosi swój przód tak, aby wysłać pociski w sposób stromotorowy, czyli nadać im tor balistyczny (zwiększyć zasięg kosztem celności), a nie uderzyć w cel bezpośrednio.