Jeden naprowadza, a drugi niszczy, Ukraińskie drony ukazują wojnę przyszłości,

Jeden naprowadza, a drugi niszczy. Ukraińskie drony ukazują wojnę przyszłości, gromiąc Rosjan

Ledwie kilka dni temu opisywaliśmy przyszłość dronów, czyli broni idealnej, a tu proszę – ukraińskie siły zbrojne z 231. batalionu obrony terytorialnej pokazały, jak na froncie można skorzystać z symbiozy między dronami. Oczywiście wszystko to przeciwko Rosjanom i w ramach walki o swój kraj.

Zwiadowca i bombowiec w dronowej odsłonie. Oto ciekawy przykład wykorzystania dronów przeciwko Rosjanom

W tym szczególnym przypadku doniesienia wskazują na wykorzystanie drona DJI Matrice 300 RTK w roli dokładniejszego obserwatora, jak i drona ukraińskiej produkcji ze stosownym uzbrojeniem, które zostało wykorzystane przeciwko Rosjanom. Nieco ponad minutowe nagranie pokazuje to, co „widział” dron DJI z kamerą termowizyjną, na której odznacza się zwłaszcza sam ukraiński dron z bombami.

Czytaj też: Nagranie jak z filmu. Ukraińska armata Rapira zniszczyła rosyjski transporter opancerzony

W praktyce dron DJI pełnił funkcję „oczu” tego drugiego podczas nocnej akcji, wyszukując dla niego ukrytych Rosjan. W efekcie Ukraińcy zrzucili na oddział okupantów dwie bomby, które eksplodowały, ale to obecnie tajemnica, jak wiele zdołały zniszczyć i czy w ogóle trafiły w cel, choć patrząc na akcje z przeszłości, to drugie jest prawie pewne.

Czytaj też: Archer pod lupą. To nowoczesna szwedzka artyleria dla Ukrainy

Wracając myślami do koncepcji przedstawionej w artykule na temat przyszłości dronów, w takich akcjach widać ogromny potencjał tego, co umożliwią roje różnego rodzaju dronów. W przyszłości może dojść do tego, że rój bezzałogowców obserwacyjnych będzie latał wysoko nad głowami wrogów, wyszukując najważniejsze cele i następnie zlecał ich zaatakowanie mniej licznym dronom kamikadze lub tymi z konwencjonalnymi bombami. To znacząco przyspieszy akcje tego typu i nawet pozwoli realizować je niższym kosztem.