Ukraińskie lotnictwo, atakujące Su-25, śmigłowce Mi-8

Ukraińskie lotnictwo w akcji. Obejrzyjcie atakujące Su-25 i śmigłowce Mi-8

Widok ukraińskiego lotnictwa w akcji zawsze będzie przyciągał naszą uwagę. Pamiętamy bowiem doskonale propagandę Rosji z pierwszych dni wojny, wedle której agresor miał całkowicie zniszczyć Siły Powietrzne Ukrainy. Jak jednak widać od dłuższego czasu, było to kłamstwo i choć wielu pilotów oddało swoje życie w obronie kraju (zniszczono też wiele maszyn), dziś możemy oglądać walczące przeciwko Rosjanom Su-25 i śmigłowce Mi-8.

Nowe nagrania ukazują samolot szturmowy i uzbrojone ukraińskie helikoptery w akcji

Spytajcie czołgistę o najważniejszą część wojska, a powie, że są nią czołgi. Zadajcie to samo pytanie marynarzowi i usłyszycie (oczywiście), że to flota morska jest podstawą. Coś jednak musi być w tym, że domeny wojskowe najpierw objęły działania lądowe, następnie wodne, a dopiero na samym końcu powietrzne (i niedawno już nawet kosmiczne).

Czytaj też: Opisujemy wyrzutnie Tornado oraz nowoczesne pociski 9M544. Tym ostatnio zaatakowano Ukrainę

Piloci zdecydowanie mogą uważać się za tych, od których zależą losy wojny, niosąc śmierć i zniszczenie z powietrza. Przykładowo powyżej możecie obejrzeć w akcji ukraińskie uzbrojone warianty śmigłowców Mi-8, które przypuściły atak na rosyjskie pozycje na bardzo niskim pułapie, aktywując przy okazji flary, aby zminimalizować ryzyko trafienia pociskiem przeciwlotniczym kierowanym na podczerwień.

Czytaj też: Nowoczesnym czołgom zagrozi złom. Zmodernizowane T-62 jako niszczyciele czołgów

Znacznie więcej możecie obejrzeć poniżej, bo umówmy się, że widok lecących samolotów odrzutowych jest bardziej majestatyczny od śmigłowców. Zwłaszcza kiedy samo nagranie jest wykonywane z poziomu kabiny i przedstawia całą kaskadę ujęć.

Piętnastosekundowe nagranie z kabiny Su-25, czyli samolotu szturmowego przeznaczonego do niszczenia celów lądowych i bezpośredniego wsparcia własnych sił na ziemi, pokazuje przede wszystkim ostrzał z czterech niekierowanych pocisków S-25 w sposób stromotorowy oraz moment wystrzelenia flar.

Czytaj też: Nowe laptopy premium od Xiaomi. Ekrany OLED 4K i nie tylko, czyli premiera Book Pro 2022

W 8 sekundzie możemy obejrzeć najpewniej efekt ostrzału (trudny do zidentyfikowania), a ostatnie momenty ukazują lecącego obok Su-25. Co ważne, ostrzał był przeprowadzony z innego egzemplarza (widać po malowaniu), a pozostałe ujęcia wykonano w samolotach z tradycyjnym malowaniem.