ukraińskie śmigłowce Mi-8, trzy ukraińskie śmigłowce Mi-8 podczas ataku, Mi-8 podczas ataku

Scena jak z filmu. Obejrzyjcie trzy ukraińskie śmigłowce Mi-8 podczas ataku

Strata każdej załogowej maszyny latającej jest równoznaczna nie tylko z utratą sprzętu, ale przede wszystkim wyszkolonego pilota, którego przygotowanie do służby było długim procesem. Dlatego właśnie obecnie ukraińskie i rosyjskie lotnictwo lata tak nisko oraz daleko od linii frontu, czego przykładem są te trzy ukraińskie śmigłowce Mi-8 podczas ataku rosyjskich pozycji. Dzięki niskiemu pułapowi są mniej wrażliwe na wykrycie i skuteczne trafienie przeciwlotniczymi pociskami.

Ukraińskie śmigłowce Mi-8 znów w akcji. Latają nisko i zapewniają deszcz pocisków na rosyjskie pozycje

Śmigłowce Mi-8 to przykład poradzieckich maszyn latających z wielozadaniowym charakterem z lat 60. ubiegłego wieku. Służą obecnie wielu państwom, a w tym Polsce, Rosji i właśnie Ukrainie, zwykle pełniąc funkcję transportową, choć powstały ich odpowiednio uzbrojone wersje, które można wykorzystywać do raczej prostszych (pomijając kilka wyjątków) misji bojowych.

Czytaj też: Ukraińska artyleria znów w akcji. Zobaczcie, jak zniszczyła dwa rosyjskie oddziały w BMP

Większość z wykorzystywanych Mi-8 odpowiada po prostu za transportowanie nawet 24 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Jednak są jednocześnie wyposażone w specjalne wysięgniki po bokach, dzięki którym mogą m.in. wykorzystywać zasobniki z niekierowanymi pociskami S-8 i to właśnie najpewniej widać poniżej:

Czytaj też: Wielka kula ognia i kłęby dymu. Tak oto zniszczono kolejny rosyjski czołg

Lecące w jednej linii aż trzy ukraińskie śmigłowce Mi-8 na nagraniu wystrzeliwują salwę S-8 w formie ognia pośredniego, co oznacza tyle, że strzelają w niebo, nadając pociskom balistyczny tor lotu, a to z jednej strony zwiększa zasięg, a z drugiej ogranicza celność. Widzimy też, jak każdy z nich odpala pokładowe flary, które mają na celu zapewnić im bezpieczeństwo od pocisków przeciwlotniczych naprowadzanych termicznie.

Czytaj też: Obejrzyjcie, jak Rosjanie nawet ze zwycięstwa mogą zrobić porażkę. Oto głupota w czystej postaci

Wspomniane rakiety nie są czymś nowym. Wręcz przeciwnie, tyle że ich wieloletnia służba udowodniła, że przy bliskim kontakcie z wrogiem mogą wyrządzić mu wiele szkód. S-8 to pociski kalibru 80 mm, które (podobnie jak Mi-8) pamiętają czasy ZSRR. Występują nie w kilku, a w kilkunastu wersjach, ich zasięg waha się od 1,2 do 3,5 kilometra, a waga od 3,6 do 7,5 kilograma.