Opinie o trudności obsługi czy instalacji Linuksa już od kilku lat można uznać za grubo przesadzone. Systemy z pingwinem w herbie coraz śmielej wkraczają do domów i biur. Czy warto jednak już teraz zainstalować jedną z dystrybucji zbudowanych na bazie najnowszego kernela serii 2.6.x?
Czasy tzw. dystrybucji jednodyskietkowych zdają się przemijać. Dziś coraz częściej przenośne Linuksy są dostępne na płytach CD. Czy któraś z nowych "kieszonkowych" wersji znanych dystrybucji zdetronizuje Knoppiksa?
Kolejna wersja znanej zapory ogniowej niesie w sobie sporo zmian. Czy warto zainteresować się tym darmowym firewallem w sytuacji, gdy konkurencja jest tak mocna?
Wśród mnóstwa odmian Linuksa znaleźć możemy także systemy, które zostały przygotowane w Polsce. Czy warto zainteresować się Auroksem - kolejną dystrybucją o polskim rodowodzie?
Masz mało miejsca na dysku? Nie chcesz instalować i konfigurować dużej dystrybucji Linuksa, a chciałbyś poznać trochę ten system? Knoppix jest właśnie dla Ciebie. Choć nie tylko...
Miłośnicy Linuksa już wkrótce przestaną zazdrośnie spoglądać na użytkowników Windows. Nowy kernel będzie obsługiwał Hyper-Threading, USB 2.0 i 64-bitowe procesory. A to nie wszystkie możliwości jądra 2.6.x
Twórcy dystrybucji Linuksa nie zwalniają tempa prac nad nowymi wydaniami. Najnowsze edycje Red Hata, Mandrake'a oraz Slackware'a zostały opatrzone numerami rozpoczynającymi się cyfrą 9. Przyjrzyjmy się, co mają nam one do zaoferowania.
Chcesz mieć stały kontakt ze znajomymi, nawet leżąc na plaży lub siedząc w ogródku piwnym? Rozmowy przez telefon komórkowy są drogie - ale kto powiedział, że "komórka" służy tylko do rozmów?
Zwolennicy systemów uniksowych mają do dyspozycji wiele komercyjnych produktów. Chcąc za darmo poznać "najstarszy" system operacyjny świata, warto zainteresować się FreeBSD. Najnowsza wersja tego OS-a oferuje naprawdę duże możliwości.
Wśród kilkunastu dystrybucji Linuksa można wymienić zaledwie kilka tak cenionych przez administratorów jak Debian. Najnowsza edycja tego systemu na pewno nie rozczaruje jego zwolenników.
Choć współczesne dystrybucje Linuksa oferują przyjazne, graficzne instalatory oraz kreatory ułatwiające konfigurację systemu, to jednak ciągle istnieją edycje przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników. Jedną z takich dystrybucji jest Slackware.
Chyba każdy użytkownik Linuksa, który ma na swoim komputerze więcej niż jeden system operacyjny, zna LILO. Twórcy dystrybucji Red Hat twierdzą, że czasem warto używać także GRUB-a. I chyba mają rację...
Niemiecki Pingwin ma w naszym kraju wielu zwolenników. Wydaje się jednak, że najnowsza edycja tego systemu nie zyska już tak wielkiej popularności jak jej poprzedniczki. A wszystko znów przez "ogonki"...
Użytkownicy Linuksa od pewnego czasu dzielą się na zwolenników KDE i GNOME. Po premierze najnowszego KDE czas zobaczyć, co ciekawego przygotowali twórcy jego największego rywala.
Red Hat już od wielu lat ma - szczególnie wśród mniej zaawansowanych użytkowników Linuksa - bardzo wielu zwolenników. Najnowsza edycja tego systemu nie jest jednak wolna od błędów. Czy mimo to warto po nią sięgnąć?
Wśród linuksowych menedżerów okien jedynie GNOME może w jakimkolwiek stopniu rywalizować z KDE na polu jakości grafiki i możliwości narzędzi. W nowym KDE poprawiono jednak nie tylko interfejs.
Domyślnie zainstalowany Linuks nie musi wcale być bezpieczniejszy od innych systemów. Poświęcając jedno popołudnie możemy jednak uczynić ze swojego komputera twierdzę nie do zdobycia.
Czasem potrzebujesz dostępu jedynie do terminalu linuksowego lub musisz "odratować" swój system. W obu tych przypadkach (choć nie tylko) bardzo przydatne okazują się tzw. jednodyskietkowe dystrybucje Linuksa.
Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.