Jacek Petrus

JPEG w opałach

Wszyscy znamy układ sił obowiązujący na rynku formatów graficznych: JPEG, GIF, PNG, a później wielka przepaść. Microsoft postanowił jednak zaatakować pozycje liderów. Czy opracowany w Redmond format Windows Media Photo zagrozi pozycji JPEG-a?

Widok na Vistę

Światło dzienne ujrzała polska beta 2 Windows Visty, dzięki której możemy podziwiać działanie wszystkich funkcji OS-u. Czas więc zacząć uważnie przyglądać się nowemu systemowi operacyjnemu

Sieciowe nowinki

Zapowiadana na przyszły rok Vista ma być kamieniem milowym Microsoftu na miarę Windows 95. Przyglądamy się sieciowym i internetowym możliwościom polskiej wersji beta tego systemu

Wirtualizacja dla każdego

Analitycy przewidują nieprawdopodobny wręcz wzrost wykorzystania narzędzi wirtualizacyjnych w dużych firmach komputerowych. Po tym, gdy pojawił się darmowy VMware, także Microsoft postanowił udostpnić swój Virtual Server 2005 za darmo

Pojedynek na pulpity

Miłośnicy Linuksa dzielą się dziś na zwolenników KDE i GNOME'a. Twórcy tych środowisk graficznych prześcigają się w pomysłach, by przyciągnąć jak najwięcej użytkowników Pingwina. Autorzy GNOME'a opracowali właśnie kolejną wersję swego menedżera. Czy KDE zostanie z tyłu?

Bastion wolności

Po 15 latach światło dzienne ujrzała nowa wersja licencji GPL, na której bazują ruch Open Source i twórcy wielu popularnych aplikacji, takich jak np. MySQL, Samba czy system operacyjny Linux. Jakie zmiany proponuje luminarz Wolnego Oprogramowania Richard Stallman?

Pięć zamiast dwóch

Przywykliśmy myśleć, że pliki MP3 zawierają muzykę stereofoniczną. Tymczasem naukowcy z Instytutu Fraunhofera już dwa lata temu opracowali standard MP3 Surround, a niedawno pseudoprzestrzenny MP3 SX. Dzięki temu ostatniemu możemy przerobić zwykłe stereofoniczne zbiory MP3 tak, by stwarzały iluzję wielokanałowości

Paint roku 2006

Jeden z najstarszych programów dostępnych w standardowej instalacji Windows - Paint - dotrwał do dziś w prawie niezmienionej formie. Czy naprawdę musimy męczyć się z aplikacją, która nie umie właściwie nic? Studenci z Waszyngtonu postanowili rzucić wyzwanie samemu Microsoftowi i pokazali, jak mógłby wyglądać Paint w przyszłości

W domu i w biurze

Długo oczekiwana, najnowsza wersja darmowego pakietu biurowego wnosi kilka ważnych zmian. Czy są one na tyle rewolucyjne, by opensource'owy zestaw zagroził Microsoft Office'owi?

Fuzja gigantów?

Czy istnieje stuprocentowo pewne zabezpieczenie danych multimedialnych? Wydaje się, że to mało prawdopodobne. Przecież już niejeden raz przekonaliśmy się, do czego zdolni są cyberwłamywacze. Microsoft zapowiada jednak opracowanie mechanizmu znacznie skuteczniejszego niż stosowane obecnie

WinFS na rozdrożu

Nowy relacyjny system plików, określany przez Microsoft rewolucyjnym, miał się ukazać znacznie po premierze Visty. Tymczasem dość niespodziewanie 29 sierpnia udostępniono pierwszą betę WinFS-u. Czy firma z Redmond ma jakieś nowe plany związane z tym projektem?

JPEG w opałach?

Trudno wyobrazić sobie Internet bez formatu kompresji grafiki JPEG. Jego potencjalni rywale, tacy jak PNG czy JPEG2000, wciąż nie mogą zyskać pełnego uznania twórców stron WWW. Czy opracowany przez matematyków standard MUV ma szansę zmienić układ sił wśród formatów kompresji grafiki?

Wojna formatów

Od 1993 roku najpopularniejszym, niezależnym od platformy formatem zapisu dokumentów jest PDF. W kwietniu Bill Gates ogłosił opracowanie podobnego standardu. Kto wygra wojnę Microsoft vs. Adobe?

Nie dla każdego

Popularnemu niegdyś ICQ wciąż przybywa kolejnych rywali, takich jak Gadu-Gadu, Tlen czy Miranda. Walcząc z konkurencją, twórcy "icka" wprowadzili dwa lata temu odchudzoną edycję komunikatora - Lite. Obecnie ukazała się już 5 "lekka" wersja. Czy warto ją zainstalować?

Nie tylko Pingwin

Za głównych konkurentów Windows powszechnie uważa się Mac OS-a oraz Linuksa. Być może za kilka lat układ sił na rynku systemów operacyjnych wyraźnie się zmieni. A wszystko za sprawą opensource'owego ReactOS-u.

Okna okrojone

W wyniku ugody z Komisją Europejską Microsoft zdecydował się usunąć Media Playera z Windows XP. Czy oznacza to, że firmy skarżące Giganta mogą liczyć na kolejne ustępstwa?

Szybciej, ładniej i…

KDE, najpopularniejsze środowisko graficzne dla systemów linuksowych dawno już wyrosło z wieku dziecięcego. Jest stabilne i dopracowane graficznie. Czy zatem w jego czwartej edycji spodziewać się można jedynie kolejnych poprawek?

Po staremu, ale taniej

Coraz popularniejszy OpenOffice wciąż jeszcze nie może poważnie zagrozić pakietowi Microsoftu, choć dystans między rywalami zdaje się zmniejszać. Prawdopodobnie miało to wpływ na obniżenie ceny młodszego krewnego MS Office'a - Worksa. Czy poza tym ośma jego wersja ma jakieś istotne zalety?
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.