Jacek Tomczyk

Sprzęt i akcesoria

Połączenia optyczne nowej generacji zapewnią przepustowość 2 Tb/s

Firma Ayar Labs opracowała własny system połączeń optycznych I/O o nazwie Brilliant, który w niedalekiej przyszłości zastąpi używane obecnie układy SerDes (skrót od serializator/deserializator). Te, zdaniem inżynierów Ayar Labs, wkrótce osiągną granicę swoich możliwości. W pierwszej kolejności nowe systemy pojawią się w centrach danych i superkomputerach, gdzie szybkość połączeń ma bardzo duże znaczenie.
Nauka i technika

Pomóż polskim naukowcom znaleźć ciemną materię – wystarczy smartfon

Podczas konferencji w Krakowie, naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk poinformowali o przystąpieniu 27 organizacji badawczych z całego świata do projektu CREDO. Badacze wykorzystają dane zbierane za pomocą aplikacji mobilnych i aparatów fotograficznych smartfonów. Dzięki nim mają nadzieję znaleźć odpowiedź na takie zagadnienia jak m.in. wpływ promieniowania kosmicznego na zmiany klimatu, trzęsienia ziemi…
Nauka i technika

Indie próbują nawiązać połączenie z lądownikiem Vikram

Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) poinformowała, że zlokalizowała aktualne położenie lądownika Vikram. Udało się to z pomocą satelity, który w ramach misji Chandrayaan-2 został umieszczony na księżycowej orbicie tuż przed nieudanym lądowaniem na Srebrnym Globie. Jeszcze przez 2 tygodnie naukowcy będą starali się nawiązać kontakt ze statkiem kosmicznym i znajdującym się w nim łazikiem Pragyan.
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.