Mariusz Sikorski

Kronika Chip-a: Telefony komórkowe

Telefony komórkowe pojawiły się na rynku 25 lat temu. Przez ten czas zdołały zupełnie odmienić nasze codzienne życie. Obecnie w Polsce liczba komórek przewyższa liczbę mieszkańców, a popyt na nie wcale nie słabnie.

Kronika Chip-a: Komputery osobiste

Jeszcze w ubiegłym dziesięcioleciu wydajne komputery kosztowały krocie. Dzisiaj w sprzedaży jest mnóstwo komputerów – także przenośnych – na każdą kieszeń. A czy wiesz, jak daleko wstecz sięgają początki komputerów?

Kronika Chip-a: Przenośne odtwarzacze muzyczne

Na ulicach wielkich miast często widzi się przechodniów ze słuchawkami w uszach – odtwarzacze MP3 niewątpliwie zdobyły sympatię użytkowników. Zanim jednak to się stało, mobilne odtwarzacze przeszły długą drogę.

Kronika Chip-a: Systemy operacyjne

Choć ich początki były skromne, dzisiaj systemy operacyjne są naprawdę wszechstronnymi narzędziami, które potrafią jednocześnie wykonywać mnóstwo zadań.

Kronika Chip-a: Internet i WWW

Żaden inny typ mediów nie miał na nas w ciągu ostatnich lat tak dużego wpływu, jak Internet. Ponad dwa i pół miliarda ludzi jest codziennie online, a pierwotnie ten wynalazek miał chronić tzw. wolny świat przed rakietami Sowietów.

Kronika Chip-a: Wirusy komputerowe

Szkodniki, takie jak Mydoom, CodeRed czy I love you, zamulają komputery i spowalniają Internet, powodując szkody liczone w miliardach dolarów. I tak dzieje się już od 20 lat.

Kronika Chip-a: Przenośne nośniki danych

Dzisiaj 64 GB danych można schować do kieszeni. Pendrive to jednak relatywnie nowe urządzenie. Dane na przenośnych nośnikach przechowujemy tak naprawdę od jakichś 20 lat?

Kronika Chip-a: Nawigacja GPS

Poręczne nawigacje samochodowe bezpiecznie wiodą swoich właścicieli do celu, wskazując im drogę na czytelnym wyświetlaczu. Zanim jednak pojawiły się te zmyślne urządzenia, NAWIGACJA ROZWIJAŁA SIĘ PRZEZ 6 TYS. LAT. Czemu aż tak długo? Dowiecie się z poniższego artykułu.
maszyna do glosowania Trendy i wydarzenia

Hakerzy mają nowe cele

Potrafią sparaliżować elektrownię atomową, manipulować wynikami wyborów i podrabiać nowoczesne bilety komunikacji miejskiej – a na dodatek spotykają się raz do roku, by podyskutować o swoich wyczynach. Dziennikarz CHIP-a pojechał na KONFERENCJĘ HAKERÓW i zdobył tam wiedzę o stwarzanych przez nich nowych zagrożeniach.
Alan Kay Desktopy i laptopy

Kronika CHIP-a: Notebooki

Już od jakiegoś czasu komputery przenośne sprzedają się lepiej niż stacjonarne. Ale zanim do tego doszło, musiało minąć aż 40 lat. CHIP pokazuje, co było oraz co dopiero nadejdzie.
Ekosystem RFID Trendy i wydarzenia

Bądźmy ometkowani!

Znane z supermarketów metki RFID wkrótce bardzo ułatwią nam codzienne życie. Będziemy mogli sprawdzić, gdzie zapodzialiśmy klucze albo co w danej chwili robią nasi znajomi. Jednocześnie stanowią one jednak kolejne poważne zagrożenie dla naszej prywatności.
Telefon w pociągu Trendy i wydarzenia

Kronika CHIP-a: Komórki

Dzisiaj już trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Jest on podstawowym narzędziem komunikacji. W Polsce jest WIĘCEJ TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH NIŻ LUDZI. CHIP prześledził rozwój komórek.
IBM 350 Sprzęt i akcesoria

Kronika CHIP-a: Dyski twarde

Od 5 megabajtów do 1 terabajta: technologia wytwarzania dysków twardych rozwija się błyskawicznie. CHIP zabierze cię w podróż w czasie i da ci przedsmak tego, jakich nośników danych będziemy używać w przyszłości.
zdjęcie giełdy Trendy i wydarzenia

Od internauty do milionera

Miliardowe przekręty, akcyjny spam i fałszywe rekomendacje: manipulacje na giełdzie papierów wartościowych dzięki komputerom i Internetowi stały się dużo prostsze. A z drugiej strony to właśnie dzięki tym ostatnim dzisiaj akcjami handlować może każdy.
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.