Mirosław Pokojewski

Fot. fotolia.pl Edycja obrazu

Siedem aparatów cyfrowych na wakacje

Każdy wyjeżdża na letnie wakacje i robi zdjęcia najróżniejszym osobom, obiektom i miejscom. Przedstawiamy wam aparaty cyfrowe, dzięki którym będziecie mistrzami fotografii niezależnie od tego co i gdzie będziecie fotografować.
Foto-wideo

Nowe pomysły na zdjęcia makro

Z otaczającego nas mikroświata wybraliśmy trzy motywy, które nadają się do fotografowania w plenerze oraz w domu, niezależnie od pogody. Potrzebne będzie ministudio fotograficzne, które każdy może stworzyć w domu na kuchennym stole – nawet bez zestawu z lampą błyskową.
Kolejny pomysł na połączenie różnych przypraw o odmiennych smakach i kolorach: od proszku curry przez ziarenka pieprzu aż do natki pietruszki – sproszkowane, wysuszone, a nawet świeżo zebrane. Foto-wideo

Urok egzotyki

Przyprawy nie tylko łechcą powonienie i wzbogacają każdą potrawę, również ich kolory i kształty stanowią ucztę dla oka. Ponieważ ani zapachu, ani smaku nie da się uchwycić na zdjęciach, potrzebna jest w tym przypadku pomysłowość. Podczas wizyty w supermarkecie podejdź po prostu do stoiska z przyprawami i pozwól, aby różnorodność ziół, nasion i przypraw w…
Foto-wideo

Przepyszna pokusa

W tym przypadku motto brzmi: im świeższe, tym bardziej kuszące! Do fotografowania powinniśmy wybrać świeże, nieuszkodzone owoce. Są różne możliwości zaaranżowania owoców – pokrój je na kawałki, skomponuj w koszyku różnorodny zestaw, spróbuj "złapać" je w ruchu. Ważne jest to, aby osoba patrząca na zdjęcie odczuła pokusę posmakowania tych owoców.
Rozmyte tło na zdjęciu w pewien sposób dodaje mu głębi i jednocześnie w widowiskowy sposób uwydatnia środkowe płatki. Foto-wideo

Kwiatowe sekrety

Czy to w domu w wazonie, w doniczce na parapecie okiennym czy po prostu gdzieś w naturze, kwiaty są bardzo popularnym tematem zdjęć. Jednak, szczególnie te w wazonie, szybko tracą swoje piękno. Nie ma nic lepszego niż uchwycenie aparatem fotograficznym różnorodności pięknych kwiatów.
Uczestnicy kursu otrzymują na zakończenie Certyfikat ukończenia Kursu Fotografii Foto-wideo

Jak uzyskać zdjęcia z żywymi kolorami (HDR)

Żaden aparat fotograficzny na świecie nie jest w stanie równocześnie uchwycić bardzo jasnych obszarów oraz cieni, próbując jednocześnie oddać wszystkie szczegóły obrazu. Jest jednak na to sposób – technika HDR (High Dynamic Range). Wyjaśniamy, jak ją wykorzystać.
Lightroom 2 umożliwia ograniczenie korygowanego obszaru maską. Jest to przydatne na przykład podczas poprawiania ostrości – filtr działa tylko na zaznaczonym obszarze, dzięki czemu na niebie nie powstaną brzydkie artefakty. Foto-wideo

Najlepsze sposoby na cyfrowy negatyw

Jakość zdjęć powstałych po przetworzeniu formatu RAW w dużej mierze zależy od wykorzystywanego konwertera. Widoczne różnice pojawiają się nie tylko przy "wywoływaniu" z domyślnymi ustawieniami, ale też w działaniu narzędzi do manualnej korekcji obrazu. Nasz test pokazuje, które programy robią to najlepiej.
filmowanie z niewielkiej odległości Foto-wideo

Bezbłędne filmowanie

Jakość nagrań wideo zależy oczywiście od sprzętu, jakim się posługujemy. Jednak znacznie ważniejsze jest przestrzeganie reguł, o których szerzej piszemy w artykule.
Na zewnątrz - podczas fotografowania na wolnym powietrzu problemem mogą okazać się cienie powstałe wskutek padania promieni słonecznych Edycja obrazu

Jak dobrze oświetlić plan

W wielu lustrzankach cyfrowych mamy możliwość bezprzewodowego sterowania dodatkowymi lampami błyskowymi. W artykule pokazujemy, jak działa ta funkcja i w jaki sposób można ją wykorzystać w praktyce.
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.