Rafał Cisek

Informatyzacyjny Matrix

Ustawy mające tworzyć społeczeństwo informacyjne, włącznie ze słynnym podpisem elektronicznym, istnieją tylko na papierze. Nikomu z decydentów nie zależy, by można z nich było korzystać

Deus ex machina

Czy z prawnego punktu widzenia można oszukać bankomat? Na razie nie, ale sytuacja może ulec zmianie, jeśli maszynom nada się podmiotowość zarezerwowaną do tej pory dla ludzi.

Biegły z przypadku

Trudno potępiać walkę z piractwem komputerowym - to ostatnie jest wszak przestępstwem. Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku metod stosowanych przez polskie sądy.

Nie ma takiego numeru…

Rozpieszczana przez polityków wszelkich ugrupowań Telekomunikacja Polska jest nie przygotowana do brutalnej gry rynkowej. Spółkę czekają masowe zwolnienia, straty finansowe i utrata części rynku.

Ja tylko wklejałem

Wydawałoby się, że dochodzenie swoich praw na drodze sądowej nie jest rzeczą trudną. Okazuje się jednak, że polski wymiar sprawiedliwości nie jest przygotowany do prowadzenia takich procesorów.

Dezinformatyzacja

W tych wyborach popularyzację Internetu obiecują przedstawiciele wszystkich partii. Próbujemy rozróżnić, co z tego jest kiełbasą wyborczą, a co... wymogła na naszych władzach Unia Europejska.

Portal… to brzmi dumnie!

Portal robi w naszym kraju zawrotną karierę. Nie bez powodu. Portali przybywa i suma sumarum oferują coraz ciekawsze informacje i serwisy. Denerwuje Cię ich miałkość? Spokojnie... Od przybytku głowa nie boli.

Kiedy rak jest rybą

Jeden z Urzędów Skarbowych zarządał, by lokalna firma zapłaciła podatek od darmowego Linuksa. Ministerstwo Finansów przygotowuje się do opodatkowanai darmowego oprogramowania. Czy są do tego podstawy prawne?

Osiem mitów na temat MP3

Wymiana muzyki w formacie MP3 to od miesięcy gorący temat. Wielu osobom wydaje się, że "klasyczne" prawo nie dotyka nowej, wirtualnej przestrzeni, jaką jest Internet i otwarte sieci publiczne. Tworzy się więc mity i własne reguły, które mają usprawiedliwić łamanie praw autorskich w Internecie. Powstaje coraz więcej serwisów udostępniających za darmo legalne nagrania MP3. Często…
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.