AMD wprowadza CPU Ryzen i EPYC dla rozwiązań wbudowanych

Firma AMD ogłosiła dziś wprowadzenie dwóch nowych rodzin produktowych dla rynków systemów wbudowanych, które według zapewnień producenta mają oferować bardzo duże możliwości i umożliwiają architekturze „Zen” funkcjonowanie od centrum aż po brzegi infrastruktury.

Ryzen Embedded V1000 to rodzina procesorów łączących rdzenie „Zen” z układem graficznym „Vega” w jednym mikroukładzie. Konstrukcyjnie przypominają Ryzena 5 2400G. Mają więc 4 rdzenie i obsługują jednocześnie 8 wątków. Wbudowany układ graficzny to, podobnie jak w testowanym niedawno APU Vega 11. Procesor znajdzie swoje miejsce w takich urządzeniach jak systemy obrazowania medycznego, elektronika przemysłowa, automaty do gier czy urządzenia typu „thin client”.

EPYC Embedded 3000 to rodzina wysoce skalowalnych procesorów z modelami oferującymi od 4 do 16 rdzeni, dostępnymi w konfiguracjach 1-wątkowych i wielowątkowych. Rozwiązania te są przeznaczone dla rynków systemów obsługi sieci, przechowywania danych, czy brzegowych („edge computing”).