Amerykańskie kłopoty Huawei

Firma Verizon, będąca jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych w USA, została praktycznie zmuszona do anulowania umowy z Huawei. Podobną umowę miało również podpisać AT&T. Informacja o współpracy AT&T z Huawei miała zostać podana 9 stycznia podczas targów CES. AT&T jednak również odstąpiło od umowy. Obydwaj operatorzy mieli sprzedawać model Mate 10 Pro.

Powodem zerwania umów przez obydwie firmy, był list, jaki 20 grudnia wysłali do Federalnej Komisji Komunikacji (FCC – Federal Communications Commission) członkowie senackich komisji ds. wywiadu. W dokumencie tym znalazły się m.in. informacje, że wejście Huawei na rynek w USA jest wg członków komisji zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.

List, podpisany przez 18 regulatorów, został skierowany do prezesa FCC Ajita Pai. Według agencji Reuters w dokumencie napisano o „chińskim szpiegostwie ogólnie i szczególnej roli Huawei w tym procederze”.

Nie po raz pierwszy Huawei jest oskarżane o szpiegostwo. Już w 2013 r. agencja Reuters donosiła, że były szef CIA Michael Hayden jest przekonany, że Huawei Technologies Co Ltd współpracuje z chińskim wywiadem.