Uwaga na niektóre Radeony RX 560

Jak donosi niemiecki serwis Heise.de na europejski rynek trafiły Radeony RX 560, które zamiast 16 CU (co przekłada się bezpośrednio na 1024 procesorów strumieniowych) posiadają jedynie 14 CU i 896 procesorów strumieniowych. Brzmi znajomo?

Tak, ponieważ taką właśnie konstrukcję mają należące do poprzedniej serii Radeony RX 460. I nic dziwnego. Karty o których mowa to prawdopodobnie niedostępne do tej pory w Europie modele, w Azji oznaczane jako Radeon RX 560D. To „D” w nazwie pozwala odróżnić je od pełnoprawnych RX560.

Radeon RX 560, do tego podkręcany – uwaga jednak na jeden, bardzo istotny szczegół – czy to na pewno RX 560, czy może jego starszy kuzyn?

A jak oznaczają te karty producenci kierując je na rynek europejski? Sapphire oznacza je tak samo jak i inny, pełen model: Radeon RX 560 Pulse. Rozpoznać model z 14 CU można wyłącznie sprawdzając numer seryjny. ASUS robi to znacznie lepiej dopisując do nazwy kart graficznych opartych na tym właśnie układzie „EVO”. Rzecz w tym, że klient wcale nie musi wiedzieć co to oznacza.