2 routery w sieci – jak skonfigurować???


 • Uczestnik
  Punkty: 306
  sim-ns #515951

  Witam! Może ktoś z was to wie. Mam dwa routery Linksys WRT54GL, do którego jest podłączony internet oraz Linksys WRT54G2, który powinien być repeaterem sygnału bezprzewodowego. Można postawić dynamiczny routing na bazie protokołu RIP, lub statyczny routing, ale nie działa to tak jak powinno. Chodzi mi o to żeby jeden router był podłączony do internetu i obsługiwał sieć przewodowo i bezprzewodowo oraz drugi router wifi który jest w sieci i był przede wszystkim repeaterem sygnału bezprzewodowego oraz siecie przewodowej bo kilka komputerów jest podłączone do jedenego i kilka do drugiego routera w różny sposób. Oczywiście, chciałbym aby wszystkie komputery podłączone do tych dwóch routerów się widziały. Jak ktoś zna sensowne i działające rozwiązanie to bardzo proszę o pomoc:)


 • Uczestnik
  Punkty: 11 700
  jap_1 #629220

  O ile wiem, ten router nie ma trybu pracy „repeater”, ale może się mylę.


 • Członek
  Punkty: 50
  archiwum #629227

  Nigdy nie ćwiczyłem takich rzeczy i nie mam zielonego pojęcia czy to zadziała, ale spróbuj, najwyżej nie;) WRT54GL podłącz do internetu, lokalnie daj mu adres (np.) 192.168.0.1, sprawdź poprawność działania, czy komputer podpięty do tego routera ma dostęp do internetu. W WRT54G2 ustaw lokalny adres (np.) 192.168.0.2 (ważne, żeby z tej samej podsieci). Połącz kablem gniazdo LAN z GL z gniazdem LAN G2. Do G2 podłącz kablem komputer z adresem (np.) 192.168.0.3 i ustaw mu ręcznie jako bramę 192.168.0.1 a serwer DNS jakiś z tepsy (np. 194.294.159.1) Nic nie dłub w żadnych routingach. Spróbujemy potraktować drugi router jako switch z Access Pointem. Sprawdź czy to zadziała.


 • Uczestnik
  Punkty: 208
  Ravense #629230

  Tym sposobem uzyskasz dwie sieci wifi, na niezależnych kanałach oczywiście jak dasz na tym samym kanale to będzie to działało jeszcze gorzej gdyż dojdą zakłócenia w paśmie z drugiego routera. Repeater jest idealnym rozwiązaniem, gdyż wtedy twoja sieć wifi jest jedna, a drugie urządzenie służy do wzmocnienia zasięgu. Oba działają na tym samym paśmie/ kanale. Niestety żeby użyć sposobu „na dwie sieci” musisz połączyć urządzenia kablem, gdyż nie da się ustawić routera w jedoczesnym trybie AP i Client, jedynym trybem który niejako rozwiązuje ten problem to tryb Repetera, chyba że moja logika szwankuje. Z tego co mi wiadomo soft linksys’a nie daje możliwości połączenia urządzeń w ten tryb, w związku z czym masz 2 wyjścia: 1) Albo szukać alternatywnego softu do jednego z routerów, z tego co widzę oba są na xDsl więc pewnie obok stoi modem od providera internetowego, w związku z czym bramą / routerem może być dowolne z urządzeń. 2) Połączyć kablem oba urządzenia i ustawić niezależne sieci wifi na innych kanałach (np 6 i 8); jeden kanał, jeden ssid (nazwa sieci) zrobi ci w tym przypadku „bur.. na kółkach”.


 • Uczestnik
  Punkty: 19 672
  trurl #629234

  Witajcie! Coś się mi zdaje,że po zmianie firmware Linksys WRT54G2 z oryginału na DD-WRT można odpalić repeater. http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linking_Routers http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/What_is_DD-WRT%3F Kłoni się T.


 • Uczestnik
  Punkty: 306
  sim-ns #629319

  w tej chwili zrobione jest tak jak napisał GrzegorzG no i wszystko działa prawidłowo oprócz wifi. Na laptopie z WinXP udało sie od razu podlączyc przez wifi jednak na laptopie z Win7 wykrywa dwa routery w sieci i nie wiedzieć czemu przypisuje dwa odrębne adresy ip z tej samej podsieci co w efekcie nie działa tzn. raz działa raz nie działa i tak w kółko, mimo ze na WRT54G2 routing jest wyłączony i na wszystkich innych kompach są przydzielane adresy przez WRT54GL nawet tych które sa bezpośrednio połączone z WRT54G2 na WRT54GL wgrałem oprogramowanie Tomato bez zadnego problemu, ale nie rozwiązało to jednak problemów z połaczeniem przez wifi pod Win7 no nic w takim razie spróbuje z tym oprogramowaniem – może akurat po jego zmianie w WRT54G2 będzie opcja repeatera, bo było by to idealne rozwiązanie.


 • Uczestnik
  Punkty: 19 672
  trurl #629324

  WItaj/Witajcie! Nie wiem czy oryginalny firmaware routera WRT54G2 ma DHCP Relay. Jeśli ma- uruchomić/aktywować. Jeśli nie ma – soft alternatywny od DD. Należy b. uważnie spprawdzić wersję sprzętu!! Kłoni się T.

Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)

Musisz być zalogowany, aby pisać odpowiedzi.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.