Budżetowy „Chip”

Spojrzyj też na nowe fora

  • Uczestnik
   vh #659386

   Czytam sobie drugi numer papierowego „Chipa” i mnie krew zalewa! ;-] „Na placu boju pozostają notebooki budżetowe„. K. Młynarczyk, WP Dualdrive Black2. Dwa dyski w jednym, s. 42. „Konkurencja w kategorii smartfonów budżetowych jest prężna”. G. Biziuk, Smartfony tanie i dobre, s. 66. Jeszcze nie doszedłem nawet do połowy numeru, a tu już dwa takie kwiatki! Myślałem, że w „Chipie” nie ma działu korekty, ale zajrzałem do stopki i jednak jest. Kompromitacja!

  • Uczestnik
   vh #522946

   „Budżetowe notebooki” na okładce! MASAKRA!

  • Uczestnik
   acomp #659400

   Witam!Musisz się zatrudnić w redakcji na etacie korektora i zrobić z tym porządek:) Pozdrawiam

  • Członek
   archiwum #659416

   Żargon branżowy ma pewną specyfikę. Zastosowanie wyrażenia „budżetowy” jest jak najbardziej w tym kontekście uzasadnione.

  • Uczestnik
   vh #659431

   To nie jest żaden „żargon”, tylko błąd językowy. Budżetowy to może być deficyt. Wszechobecne „baterie” zamiast akumulatorów przy omawianiu laptopów, telefonów czy tabletów to też nie jest żaden żargon. To bezmyślna kalka z angielskiego, w którym „battery” oznacza i baterię i akumulator. Jeśli już chcecie się trzymać tego „budżetowego” jak pijany płotu, to co najwyżej może być coś nisko- albo wysokobudżetowe, z tym że taką konstrukcję można zastosować raczej przy omawianiu produkcji filmowych czy gier, bo „niskobudżetowy/wysokobudżetowy laptop” brzmi śmiesznie. Po polsku pisze się tani lub drogi. Następny kwiatek, tym razem „niebudżetowy”. „Przy rozdzielczości […] okna są bardzo małe, biorąc pod uwagę rozdzielczość standardową”. S. Kot, Ultrabooki z procesorami Haswell, s. 77. Nawet imiesłowów nie umiecie używać.

  • Uczestnik
   jakub_1986 #666117

   Echhhh. Co prawda nie wielkimi literami a małymi ale też mi się to niezbyt podoba. W innych gazetach takie słownictwo się nie pojawia.

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany, aby pisać odpowiedzi.
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.