Karty graficzne

zobacz tabelę

W laptopach i pecetach wystarczających do prac biurowych, przeglądania Internetu czy oglądania seriali online i tanich komputerach często obecna jest zintegrowana karta graficzna. Teoretycznie nie skreśla ona możliwości grania w gry, praktycznie – pula gier działających płynnie na zintegrowanym układzie graficznym jest ograniczona. Jakie są najlepsze karty graficzne do gier, a jaki układ graficzny wystarczy mieć w laptopie do pracy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Za to na dole strony znajdziesz tabelę rankingu kart graficznych, który pokazuje zawsze aktualne zestawienie podzespołów.

Oczywiście od karty graficznej zależne jest nie tylko płynne i szczegółowe wyświetlanie obrazów z gier – wspiera także procesor i poprawia wydajność sprzętu. Jeżeli zawodowo lub hobbystycznie obrabiasz zdjęcia, montujesz filmy czy tworzysz animację, potrzebujesz także dość wydajnej karty graficznej. Najpopularniejsi producenci chipsetów do kart graficznych do laptopów i pecetów to NVIDIA i AMD. W obu kategoriach kart znajdziesz zarówno podstawowe układy graficzne, gamingowe i serie specjalne, które najczęściej mają przyspieszoną wydajność.

Jak wybrać kartę graficzną?

Porównując nazwy kart graficznych, możesz ocenić, która z nich ma większą wydajność i która jest nowszej generacji. Jak to zrobić? Porównaj nazwy dwóch kart graficznych gamingowych – Asus GeForce GTX 1050 i Asus GeForce GTX 1080. Obie należą do tej samej generacji, o czym świadczy pierwsza część członu (w tym przypadku 10). Im wyższe są początkowe cyfry, tym karta jest nowsza. Drugi człon oznacza wydajność procesora graficznego karty – im cyfra jest wyższa, tym większa jest wydajność.

W przypadku nVidii i AMD nieco inaczej jest oznaczana wydajność karty graficznej z konkretnej generacji. Karty nVidia mają np. dodatkowe oznaczenie Ti, a wśród AMD Radeon zwiększoną wydajność mają karty Nano i Fury.

Pamięć RAM karty graficznej

Ważna jest nie tylko wielkość pamięci RAM karty graficznej, ale także rodzaj pamięci RAM. W kartach graficznych gamingowych najczęściej mamy do czynienia z pamięciami GDDR3 i GDDR5 o 3-krotnie wyższej wydajności – w tym oznaczeniu cyfra na końcu określa poziom przepustowości pamięci. Pamięci niższego rzędu, takie jak DDR3 i DDR5, znajdziesz w tańszych kartach graficznych. Z kolei od wielkości karty zależy, czy obraz będzie wyświetlał się bez zacięć i w wysokiej rozdzielczości.

Szyna pamięci karty graficznej

Skoro już jesteśmy przy rozdzielczości, trzeba jeszcze wspomnieć o szynie pamięci, od której zależna jest wydajność karty graficznej. Najtańsze karty graficzne mają szyny pamięci do 128 bitów, która jest adekwatna do pracy z mało wymagającymi programami graficznymi i grami. Szyna pamięci od 256 do 384 bitów pozwala już wyświetlać obraz w jakości Full HD. Karta graficzna gamingowa może mieć szynę pamięci o wielkości większej niż 512 bitów.

Porty karty graficznej

Do niektórych kart graficznych można podłączyć na przykład kilka monitorów. Producenci kart graficznych podają, czy zawierają one następujące wejścia i wyjścia takie jak HDMI, DVI, D-Sub czy Display Port. Od nich zależy, czy do karty graficznej można podłączyć zewnętrzne urządzenia audio-video, a nawet zestaw z goglami VR.

Chłodzenie karty graficznej

Jeśli chodzi o podstawowe chłodzenie karty graficznej, zwłaszcza w zaawansowanych kartach lepiej wybrać chłodzenie aktywne za pomocą wentylatorów niż pasywne, w którym wykorzystywane są aluminiowe lub miedziane radiatory o wysokim poziomie przewodności cieplnej, które przekazują ciepło do powietrza. W rozbudowanych układach chłodzących współpracują ze sobą zarówno wentylatory, jak i radiatory.

Karty graficzne w zależności od firm mogą mieć autorskie systemy chłodzenia – na przykład karta graficzna ASUS GeForce ROG Strix GTX 1060 ma opatentowane wentylatory Wing-Blade 0 dB i technologię chłodzenia DirectCU III z rurkami grzejnymi odprowadzającymi od procesora więcej ciepła.

Karta graficzna wewnętrzna czy zewnętrzna?

W przypadku zakupu peceta gamingowego czy laptopa do pracy możesz się kierować między innymi jego kartą graficzną, jednak kiedy chcesz wymienić kartę graficzną w posiadanym już sprzęcie, możesz kupić albo kartę graficzną wewnętrzną, albo zewnętrzną. Obecnie sprzedawane karty wewnętrzne do komputerów stacjonarnych mają złącza PCI-Express x16. W przypadku zakupu karty graficznej do laptopa można ją zamontować w stacji graficznej, a następnie podłączyć stację do laptopa z zintegrowanym układem w środku. Zewnętrzne karty graficzne mogą posiadać także złącza USB czy wejście na słuchawki.

Jaka karta graficzna do laptopa?

Ocena karty graficznej podczas zakupu laptopa jest niezbędna, jeżeli planujesz zainstalować na dysku gry komputerowe lub pracujesz z programami do obróbki zdjęć i wideo. Teoretycznie do laptopa można dokupić stację zewnętrzną, w praktyce jest to duży wydatek, dlatego lepiej od razu zainwestować w sprzęt z odpowiednim układem graficznym.

Najpopularniejsze karty graficzne do laptopa to nVidia GeForce GTX – od modelu 1050 do 1080, z czego oczywiście ostatni jest najnowszej generacji i ma najwyższą wydajność. Są to karty oparte na architekturze gamingowej Pascal – reklamowanej przez nVidię jako najbardziej zaawansowanej architekturze układów GPU na świecie.

Karta graficzna do laptopa Nvidia GeForce GTX 1050

Karta graficzna do laptopa Nvidia GeForce GTX 1050 jest rekomendowana jako tania karta graficzna przede wszystkim do gier e-sportowych i mniej wymagających tytułów. Koszt karty graficznej z chipsetem GeForce GTX 1050 do peceta wynosi od ok. 600 do 800 zł. Posiada pamięć 2 GB GDDR5, 128-bitową szynę danych, wyjście HDMI, DVI-D i Display Port. W zależności od producenta karty graficznej dostępne są różne modele chłodzenia – od aktywnych z pojedynczymi wentylatorami, rozbudowanymi układami, jak i pasywnym chłodzeniem.

Karta graficzna do laptopa Nvidia GeForce GTX 1060

Karta graficzna do laptopa Nvidia GeForce GTX 1060 jest rekomendowana jako optymalne rozwiązanie – ma gorsze parametry niż GTX 1070 i 1080, ale jest wydajniejsza o 50% od poprzedniej karty graficznej. Pamięć GDDR5 jest dostępna w dwóch wersjach: 3 GB i 6 GB, a szyna pamięci jest 192-bitowa.

Karta graficzna do laptopa Nvidia GeForce GTX 1070

Karta graficzna do laptopa Nvidia GeForce GTX 1070 to już wyższa półka cenowa. Jest przeznaczona do monitorów o rozdzielczości 4K, 5K i 8K, ma aż 8 Gb pamięci GDDR5 i posiada aluminiowy radiator oraz turbinę chłodzącą. Do karty można podłączyć także google VR i ekrany z technologią HDR.

Karta graficzna do laptopa Nvidia GeForce GTX 1080

Karta graficzna do laptopa Nvidia GeForce GTX 1080 jest najbardziej zaawansowana z tej generacji GTX – dysponuje 8 GB pamięci GDDR5 256-bit, a technologia Boost dodatkowo zwiększa taktowanie, poprawiając płynność wyświetlanych obrazów i wydajność. System chłodzenia opiera się na komorze parowej i turbinie.

Jaka zewnętrzna karta graficzna?

MSI GeForce GTX 1080 Ti Gaming X 11GB GDDR5X

Karta graficzna z układem GeForce GTX 1080 Ti z pamięcią GDDR5X 11 GB i szyną pamięci 352-bit zapewnia rozdzielczość 4K UHD, taktowanie pamięci na poziomie 11124 MHz i taktowanie procesora na poziomie 1569 MHz (w trybie Boost możliwe są wyższe osiągi). Aktywny system chłodzenia działa dzięki wentylatorom Torx 2.0, których specjalna budowa przyspiesza chłodzenie bez generowania zbędnego hałasu. Poniżej 60 stopni Celsjusza wentylatory zostają zatrzymane – na przykład podczas mało wymagającego korzystania z multimediów. Koszt tej karty graficznej to ok. 3800 zł.

System chłodzenia wykorzystuje technologię sterowania przepływem powietrza, dzięki czemu podczas najbardziej intensywne rozgrywki możliwa jest najwyższa wydajność chłodzenia. Karta graficzna rekomendowana do rozgrywek VR.

Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX 4GB GDDR5

Bezgłośna karta graficzna z chłodzeniem pasywnym dla fantastycznego gamingu – tak piszą o niej w recenzjach. GeForce GTX 1050 Ti wykorzystuje zaawansowaną architekturę GPU nVidia Pascal. Ta karta graficzna pozwala na płynną grę w wysokich rozdzielczościach, dzięki którym obrazy są szczegółowe, a krawędzie – ultrawyraźne. Za stosunkowo niską cenę ok. 860 zł mamy 4 GB pamięci RAM z szyną 128-bit. Dzięki złączu HDMI można podłączyć telewizor, dostępne jest jedno złącze D-Sub i Display Port.

Dla chcących ciągle wnosić gaming na wyższy poziom. Karta graficzna oparta na zaawansowanej architekturze Pascal. Superrozdzielczość, 4 GB pamięci RAM, czego chcieć więcej? Sprawdź specyfikację!

Zotac GeForce GTX 1060 AMP! 6GB GDDR5

Za 1400 zł dostajesz kartę graficzną z układem GeForce GTX 1060 i pamięcią GDDR5 6 GB. Taktowanie pamięci wynosi 8000 MHz, taktowanie rdzenia – 1556 MHz. Układ chłodzenia jest złożony z wentylatorów o wielkości 70 mm i radiatora. Dzięki technologii Freeze możliwe jest ograniczenie prędkości pracy wentylatorów, kiedy nie ma takiej potrzeby – dzięki temu nie jest także generowany zbędny hałas. Ta karta graficzna dysponuje też wystarczającą wydajnością by obsługiwać technologię VR z pełną jakością – świadczy o tym logo nVidia VR Ready.

Autorskie oprogramowanie FireStorm pozwala na ustawienie parametrów tak, aby przygotować kartę na rozgrywkę na najwyższym poziomie. Plusem jest wydajny i niezwykle cichy układ chłodzenia z technologią Freeze - zapomnij o szumach, kiedy temperatura rośnie.

Jaka jest najlepsza karta graficzna do gier?

Zotac GeForce GTX 1070 Ti AMP Extreme 8GB GDDR5

Karta graficzna gamingowa, o której można powiedzieć, że jest najtańsza wśród najlepszych – a kosztuje ok. 2400 zł. Pamięć GDDR5 8 GB z taktowaniem 8000 MHz, półpasywne chłodzenie IceStorm i 8-fazowa sekcja zasilania dająca ogromną wydajność – to jedne z plusów tej propozycji dla graczy. Na układ chłodzenia IceStorm składają się trzy wentylatory, dwuczęściowy aluminiowy radiator i pięć ciepłowodów. Wystarczy zarejestrować kartę online, aby wydłużyć gwarancję produktu do 5 lat.

Stworzona dla ekstremalnych wymagań. Dostosowana do płynnych projekcji w świecie VR. Dzięki 8 GB pamięci RAM i 2432 rdzeniom CUDA możesz prowadzić swoich bohaterów do walk bez ograniczeń.

Sapphire Radeon RX 580 Pulse 8GB GDDR5

Dobra karta graficzna gamingowa za 1500 zł? Sapphire Radeon RX 580 Pulse to bardzo dobra wydajność w przystępnej cenie. Karta ma wbudowane 2 porty HDMI zapewniające przesył danych z prędkością do 18 GB/s, dzięki którym możesz do niej podłączyć zarówno monitor HDR dla rewelacyjnych obrazów z nasyconymi kolorami, jak i zestaw do gier VR.

8 GB pamięci, taktowanie procesora na poziomie 8000 MHz, wydajny system chłodzenia Dual-X z długożywotnymi i cichymi wiatrakami. Dwa porty HDMI pozwalają na podłączenie jednocześnie monitora HD i zestawu do VR.

PowerColor Radeon RX Vega 56 8GB HBM2

RX Vega 56 z serii Red Devil firmy PowerColor mają potężny, autorski układ chłodzenia, na który składają się dwa radiatory, sześć ciepłowodów i trzy wentylatory, które wyłączają się podczas spoczynku. Tę propozycję wyróżnia 3584 procesów strumieniowych, 8 GB pamięci HBM2 2048-bit z taktowaniem 1600 MHz. Karta posiada 1 złącze HDMI i 3 złącza Display Port 1.4.

Dzięki tej karcie graficznej możesz ustawić maksymalne ustawienia detali w grze i cieszyć się płynną rozgrywką w najwyższej rozdzielczości. Dzięki technologii AMD FreeSync™ obrazy są wyświetlane płynnie niezależnie od liczby klatek na sekundę.

Asus GeForce GTX 1050 Expedition 2GB GDDR5

Karta graficzna z NVIDIA GameWorks™ gwarantuje wręcz kinowe wrażenia z gry i idealną płynność wyświetlanych animacji. Karta z pamięcią GDDR5 2 GB nie wymaga dodatkowego zasilania a więc może być instalowana nawet w prostych, biznesowych pecetach. Jej żywotność jest zwiększona dwukrotnie dzięki wentylatorowi z podwójnym łożyskiem kulkowym, które minimalizuje tarcie i zwiększa wydajność chłodzenia. Wentylatory do określonej temperatury pozostają wyłączone. Taktowanie jest kontrolowane przez technologię NVIDIA®GPU Boost 2.0.

Budżetowa karta graficzna z technologią Auto-Extreme i materiałem Super Alloy Power II. Graj bez przeszkód i streamuj rozgrywki. Masz wątpliwości co do ustawień? Skorzystaj z intuicyjnych dopasowań wydajności.

Ranking kart graficznych nVidia GeForce

Oprócz wspomnianych już kart graficznych Zotac GeForce GTX i Sapphire Radeon RX w rankingu kart graficznych z chipsetem nVidia GeForce GTX można wymienić jeszcze dwie propozycje z wyższych półek cenowych.

Asus GeForce GTX 1080 STRIX OC Edition 8GB GDDR5X

W porównaniu do kart graficznych o podobnych parametrach technologia chłodzenia DirectCU III z wentylatorami Wing-Blade daje 3-krotnie cichszą pracę karty i zmniejsza temperaturę o 30%. Spadkowi temperatury sprzyjają też rurki grzejne Direct-GPU odprowadzające od procesora więcej ciepła. Dzięki portom HDMI do karty można podłączyć zestaw do gier VR, a wyjątkowe doznania i wysoką jakość obrazu zapewni NVIDIA GameWorks™. Procesor graficzny ma funkcję XSplit Gamecaster, która umożliwia intuicyjną optymalizację wydajności oraz bezzwłoczne przesyłanie strumieniowe gry. Karty graficzne ASUS są produkowane w technologii Auto-Extreme, dzięki czemu z procesu produkcji wyeliminowano ponoć tzw. błąd ludzki.

30% niższa temperatura, 3-krotnie cichsza praca dzięki wentylatorom Wing-Blade. Karta graficzna przyjazna technologii VR. Dzięki NVIDIA GameWorks™ daje wręcz kinowe, intensywne wrażenia z rozgrywki.

MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8G 8GB GDDR5X

Najlepsza w Europie karta graficzna bazująca na układach firmy nVidia – tak zagłosowało 20 milionów graczy i osób interesujących się technologią w European Hardware Community Awards 2016.

Karta graficzna MSI oparta na układzie nVidia GeForce GTX 1080, z pamięcią GDDR5 8 GB z taktowaniem 10108 MHz w trybie podkręcenia, jest kompatybilna z zestawami do gier VR w trybie plug-and-play. Można do niej podłączyć monitor o ultrawysokiej rozdzielczości i podziwiać grafikę w kinowej jakości. Wentylatory Torx 2.0 dzięki zakrzywionej powierzchni łopatek przyspieszają przepływ tłoczonego powietrza, a dwurzędowe łożyska kulkowe zapewniają cichą pracę nawet podczas intensywnych rozgrywek. Karty graficzne MSI wspierają technologię Multi MPU, dzięki czemu możliwe jest łączenie kilku kart w trybie SLI lub CrossFire.

Swobodnie kreuj światy VR, za którymi bez opóźnień nadąży karta graficzna z technologią NVIDIA VRWorks™. Kompatybilna z większością gogli VR dostępnych na rynku, ekranami ultrawysokiej rozdzielczości. Spisuje się na medal nawet z systemami wielomonitorowymi.

Ten ranking jest jeszcze pusty! Sprawdź później. Możesz też spojrzeć na listę wszystkich rankingów lub zacząć od strony głównej.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.