Lustrzanki i bezlusterkowce APS-C

zobacz tabelę

W reklamach rekomendujących aparaty dla amatorów fotografii najczęściej słyszymy zachwyt nad milionami pikseli, jakością Full HD w nagraniach, zoomem optycznym, liczbą efektów artystycznych czy trybem podglądu na żywo. Dla laika brzmi zachęcająco, ale czy oddaje w rzeczywistości możliwości sprzętu?

Lustrzanka dla adeptów sztuki fotograficznej z trybem podręcznikowym, dzięki któremu możliwy jest automatyczne ustawienie kadru i parametrów zdjęcia. Aparat z matrycą CMOS o rozdzielczości 24 MP i 3-calowym wyświetlaczem.

Na podstawie tak fragmentarycznych informacji usłyszanych w reklamie trudno by zdecydować się na najlepszy aparat kompaktowy – a tym bardziej pierwszą lustrzankę. Jakimi cechami urządzenia trzeba się zatem kierować, aby wybrać lustrzankę dla początkujących? Chociaż osoba początkująca nie jest w stanie ocenić kilkudziesięciu parametrów lustrzanki jak profesjonalista, warto, aby przeczytała obszerne opisy producentów, porównując je ze sobą. My podpowiemy, na jakie podstawowe cechy lustrzanki dla amatorów trzeba zwrócić uwagę.

Aparat lustrzanka dla początkujących – jak wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów lustrzanki dla osoby początkującej jest matryca. Najpopularniejszym rodzajem matrycy jest CMOS – występuje ona w większości lustrzanek, zwłaszcza tych z niższych półek cenowych. Podstawą jest unikanie tanich aparatów z matrycą CCD, która nie daje dobrej jakości zdjęć m.in. ze względu na szumy. Jeżeli chodzi o format matryc, najbardziej popularny jest format tzw. niepełnoklatkowy, czyli APS-C. Pełnoklatkowa matryca to FF – Full Frame, która jest zazwyczaj spotykana w lustrzankach z wyższej półki cenowej. Z takiego rozwiązania korzystają profesjonaliści.

Jeśli chodzi zaś o rozdzielczość – oczywiście im więcej pikseli, tym lepiej, jednak ważne jest, aby sprawdzić w specyfikacji sprzętu liczbę pikseli efektywnych, czyli tych, które są punktami fotografii. Pozostała liczba pikseli odpowiada za zapis informacji o fotografii, np. jasności zdjęcia. Lustrzanki do 2000 zł mają przeciętnie 24,2 Mpix – w całkowitej liczbie.

Pierwsza lustrzanka powinna mieć funkcję stabilizacji obrazu – dzięki niej ryzyko zrobienia niewyraźnych, rozmytych zdjęć zwłaszcza poruszających się obiektów będzie mniejsze. Ważny parametr to także system AF, czyli system Auto Focus z punktami krzyżowymi odpowiadającymi za łapanie ostrości. Im więcej pól w systemie AF – tym lepiej. Podstawowe aparaty mają np. 9 pól w systemie AF, nieco droższe – powyżej 100. W przypadku ISO, czyli parametru mówiącego o światłoczułości matrycy, im wyższa liczba – tym lepsze zdjęcia w przypadku słabego oświetlenia, lecz możliwa też pojawienie się większej ilości szumów. Pomóc w tym może np. automatyczna regulacja czułości.

W taniej lustrzance wystarczy wbudowana lampa błyskowa o ograniczonym zasięgu. Z bardziej zaawansowanym sprzęcie można pomyśleć o zewnętrznej – która zwiększa też wagę i wymiary aparatu. Amatorom często zależy na kompaktowości lustrzanki. Pierwszą lustrzankę można zakupić z obiektywem rekomendowanym przez producenta – i jest to dobre wyjście, bo ucząca się osoba dopiero pozna swoje możliwości i stwierdzi, jaki rodzaj zdjęć chce wykonywać najczęściej – czy może krajobrazy, czy zdjęcia w pomieszczeniach zamkniętych, a może obiekty w ruchu.

Warto rzucić okiem także na tryby ekspozycji. Dostępne to automatyczne, półautomatyczne i całkowicie ręczne. Osoba początkująca zaczyna zwykle od automatycznych, a następnie może wybrać, czy chce ustawić automatycznie przysłonę i manualnie czas naświetlania, czy na odwrót. Wbudowane samouczki pomagają dostosowywać parametry do rodzaju zdjęcia. Pomagają w tym także tryby tematyczne, które noszą podobne nazwy do trybów znanych ze smartfonów z dobrym aparatem. Na podstawie trybów można się nauczyć, czym różnią się poszczególne parametry w zależności od rodzaju zdjęcia.

Kupując pierwszą lustrzankę, zwróć uwagę także na jakość nagrywanych filmów. Warto wybrać taki sprzęt, który pozwala na kręcenie filmów w znanym z reklam Full HD – z prędkością kilkudziesięciu klatek na sekundę. Filmy są zapisywane w formacie AVI, natomiast zdjęcia powinny być zapisywane w formacie zarówno RAW, jak i JPEG.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – co wybrać?

“Lustrzankę, bo robi lepsze zdjęcia!” – to nie jest prawda, wszystko bowiem zależy od m.in. parametrów matrycy. Zanim zaczniesz porównywać parametry i różnice między bezlusterkowcami a lustrzankami, zastanów się, czy w przyszłości chcesz inwestować w wymienne obiektywy. Jeżeli na kolejne wydatki reagujesz raczej z grymasem i nie zależy Ci na aż takim rozwoju w fotografii – kup aparat kompaktowy z niewymiennym obiektywem.

Jednym z ważniejszych argumentów przemawiających na korzyść lustrzanki jest wizjer optyczny, który w bezlusterkowcach jest zastępowany przez wizjer elektroniczny. Z jednej strony – bezlusterkowiec jest wygodny w użytkowaniu dla osób dotychczas robiących zdjęcia smartfonami czy tabletami, które są przyzwyczajone do korzystania z podglądu na kilkucalowym ekranie. Z drugiej strony – jeżeli amator chce uczyć się robienia zdjęć lustrzanką, warto, aby zaczął się przyzwyczajać do wizjera optycznego. Obraz widziany przez niego będzie bliższy rzeczywistości w porównaniu do obrazu przetworzonego przez układ elektroniczny.

Bezlusterkowiec ma na pewno przewagę pod względem wielkości i ciężaru, zwłaszcza jeżeli dołożysz do tego wymienne obiektywy. Jeżeli szukasz niedużego aparatu na podróże, wygodniejszy pod kątem przenoszenia będzie lżejszy i mały bezlusterkowiec.

Lustrzanka dla początkujących. Jaki aparat fotograficzny kupić?

Lustrzanka Nikon

Lustrzanka cyfrowa Nikon D5300 jest nazywana przez producenta intuicyjnym aparatem. Matryca w formacie DX, rozdzielczość 24,2 Mpix i ISO do 25600 pozwalają na robienie wyraźnych zdjęć w niedostatecznym oświetleniu, a funkcja Wi-Fi umożliwia natychmiastowe dzielenie się zdjęciami. Osoba początkująca nie będzie miała problemu z perspektywą, z której chce zrobić zdjęcie, bo pomoże jej w tym duży ruchomy wyświetlacz, ułatwiający fotografowanie pod różnymi kątami. System Auto Focus ma 39 pól, z czego 9 pól krzyżowych na środku, a utrzymanie ostrości jest łatwe dzięki funkcji trójwymiarowego śledzenia obiektu. Poziom szczegółowości w warunkach oświetlenia o wysokim kontraście można dobrać dzięki pasywnej funkcji HDR i aktywnej funkcji D-Lighting.

Intuicyjny aparat dla początkujących, w sam raz do nauki fotografii na kilku poziomach! Dzięki Wi-Fi od razu po zrobieniu zdjęć możesz je przesyłać znajomym. Ruchomy wyświetlacz zmniejsza ryzyko przyjmowania niewygodnych, dziwnych pozycji, aby uchwycić idealną perspektywę.

Lustrzanka Canon

Aparat Canon EOS 800D to kolejna prosta w obsłudze lustrzanka cyfrowa z wizjerem optycznym. Dzięki systemowi AF Live View wystarczy 0,03 sekundy, aby aparat złapał ostrość podczas robienia fotografii z odchylanym dotykowym ekranem LCD. Interfejs posiada funkcję podpowiedzi, dzięki czemu osoba początkująca nie jest pozostawiona z niezrozumiałymi opcjami sama sobie. System Auto Focus ma 45 punktów krzyżowych, dzięki czemu można wybierać dogodnie obszar ostrości. W łapaniu ostrości w zdjęciach portretowych pomaga technologia rozpoznawania twarzy.

Połączenie zaawansowanych parametrów z prostą obsługą. Wystarczy 0,3 sekundy, aby system AutoFocus złapał ostrość nawet podczas robienia dynamicznych zdjęć. Odchylany ekran ułatwia złapanie idealnej perspektywy.

Alternatywą dla tego modelu jest Canon EOS 200D – miniaturowa lustrzanka cyfrowa z odchylanym ekranem, matrycą 24,2 Mpix. W tej lustrzance również jest obecny system automatycznego ogniskowania Dual Pixel AF – dzięki któremu system Auto Focus obejmuje ponad ¾ powierzchni matrycy. W trybie rejestracji wideo jest utrzymany ciągły AF. ISO sięga do 51200 w trybie rozszerzonym. Niestety brak funkcji stabilizacji obrazu. Funkcja zdjęć seryjnych ma prędkość 5 kl./s – to standardowy wynik w tanich lustrzankach.

Kompaktowy model łatwy w obsłudze. Jego ekran dotykowy przypomina ekran smartfonu, więc początkujący użytkownik łatwiej poradzi sobie z nauką podstawowych funkcji. Zapomnij o selfie - rób doskonałe zdjęcia portretowe z rozmytym tłem!

Lustrzanka Olympus

Lustrzanka OLYMPUS E-M10 MARK III jest rekomendowany przez producenta jako idealny towarzysz podróży – ze względu zarówno na rozwiązania w zupełności wystarczające dla osoby początkującej, jak i łatwość obsługi, odchylany ekran ułatwiający chwytanie perspektywy oraz małą wagę. W fotografowaniu dynamicznych obiektów pomaga 5-osiowa stabilizacja obrazu, dzięki której używanie statywu nie jest konieczne, procesor TruePic VIII oraz wykrywanie ruchu w ciemności w trybie Auto. Wystarczy dotknąć ekranu LCD, aby ostrość została błyskawicznie ustawiona – w naszym zestawieniu ten model wyróżnia się aż 121 punktami krzyżowymi w systemie Auto Focus.

Nigdy nie przerywaj swojej podróży! Rób wyraźne i ostre zdjęcia bez statywu oraz z 5-osiową stabilizacją obrazu. Odchylany ekran LCD ułatwia robienie fotografii z różnych perspektyw, a dzięki smartfonowi możesz sterować aparatem zdalnie.

Jaka lustrzanka do 2000 zł jest warta zakupu?

Profesjonalne lustrzanki dla profesjonalistów to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast lustrzanka do 2000 zł jest dobrym wyborem jako aparat dla początkujących, którzy mają małe wymagania, nie dostrzegają subtelnych różnic jak profesjonalista i dopiero uczą się robienia zdjęć. Na początkowym etapie nauki lub jako aparat do robienia zdjęć na wakacjach zbędny jest kilkukrotnie wyższy wydatek – na który i tak przeważnie amator nie jest przygotowany finansowo.

Lustrzanka cyfrowa do 2000 zł – Nikon D3400

Lustrzanka cyfrowa Nikon D3400 posiada coś, co szczególnie może zainteresować adeptów sztuki fotograficznej – tryb podręcznikowy (Guide Mode) dla osób początkujących. Tryb podręcznika podpowiada zarówno kadr, jak i poprawny dobór parametrów zdjęcia. Matryca 24,2 mln pikseli formatu DX pozwala na robienie zarówno wyraźnych zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych dzięki szerokiemu zakresowi czułości ISO (100-25600), jak i uzyskanie efektu celowo rozmytego tła. Akumulator litowo-jonowy pozwala na wykonanie do 12000 zdjęć na jednym ładowaniu, które można oglądać na wyświetlaczu o przekątnej 3 cale. Autofokus pomaga ustawiać ostrość zdjęć, które mogą być wykonywane ze skromną prędkością 5 kl./s w trybie seryjnym.

Fotografiami można pochwalić się od razu w mediach społecznościowych – synchronizacja zdjęć ze smartfonem odbywa się automatycznie za pomocą Bluetooth. Aplikacja SnapBridge pozwala także na zarządzanie aparatem z poziomu smartfonu – nawet na wyzwalanie migawki i podgląd z obiektywu na żywo w aparatach z Wi-Fi. Do przesyłanych zdjęć można dodawać komentarze, które uprzyjemnią potem wspominanie uwiecznionych chwil.

Lustrzanka dla adeptów sztuki fotograficznej z trybem podręcznikowym, dzięki któremu możliwy jest automatyczne ustawienie kadru i parametrów zdjęcia. Aparat z matrycą CMOS o rozdzielczości 24 MP i 3-calowym wyświetlaczem.

Lustrzanka dla amatorów Sony Alpha A68

Lustrzanka dla amatorów Sony Alpha A68 wyróżnia się między innymi systemem detekcji fazy AF (autofokus) z 79 polami, wśród których 15 to pola krzyżowe, które są rozmieszczone w środkowej części kadru. W tłumaczeniu na bardziej zrozumiały język – system detekcji pozwala na śledzenie obiektu w ruchu i błyskawiczne łapanie ostrości, także podczas robienia zdjęć seryjnych z prędkością 8 kl./s. W jednym kadrze może zostać rozpoznane do 8 twarzy – automatyczna funkcja rozpoznawania twarzy zapewnia doskonałą ostrość zdjęć portretowych i grupowych. Sony Alpha A68 charakteryzuje się matrycą Exmor® CMOS o rozdzielczości 24,2 Mpix, a uchylny ekran LCD pomaga w łapaniu dobrych kadrów pod różnymi kątami. Producent chwali wizjer elektroniczny z technologią OLED, dzięki której możliwe jest uzyskanie obrazu wiernie odwzorowującego rzeczywistość.

Aparat dla początkujących – lustrzanka Canon EOS 1300D

Lustrzanka Canon EOS 1300D dla początkujących ma 18-megapikselową matrycę APS-C (22 x 15 mm – ma dwukrotnie mniejszą rozdzielczość niż matryca FF, czyli Full Frame), przetwornik CMOS i zakres czułości ISO 500-12800. Jako aparat dla początkujących Canon EOS 1300D ma tryb pracy auto, dzięki któremu większość parametrów zostaje ustawiona automatycznie tak, aby osoba fotografująca nie musiała się martwić złym doborem. Możliwy jest także tryb półautomatyczny – w którym fotograf wybiera albo czas naświetlania, albo wartość przysłony. Do nauki fotografowania służy zaś totalny tryb ręczny, a fotografie można udostępniać błyskawicznie dzięki połączeniu z Wi-Fi. Dzięki NFC wystarczy tylko przyłożenie aparatu do np. smartfonu, na który mają być przesłane zdjęcia. Fotografie wykonane Canonem możesz drukować w maksymalnym formacie A2. System AF ma 9 punktów, co wydaje się małą liczbą w porównaniu do rozbudowanego systemu AF we wspominanej Sony Alpha. Zdjęcia seryjne są robione w niskiej prędkości 3 kl./s.

Lustrzanka Canon polecana dla początkujących ze względu na pracę w trybie automatycznym i półautomatycznym, w którym uczący się fotograf wybiera albo automatyczny czas naświetlania, albo ustawienie przesłony. Sprawdź, co jeszcze oferuje pomocny aparat!

 • 81 | 80 Łączna
 • 87 | 78 Jakość obrazu
 • 70 | 79 Wyposażenie
 • 73 | 61 Wydajność
 • 98 | 97 Jakość wideo
32.
81
CHIP POWER

Panasonic Lumix DC-GX880

 • 76 | 59 Łączna
 • 69 | 49 Jakość obrazu
 • 77 | 70 Wyposażenie
 • 86 | 57 Wydajność
 • 87 | 68 Jakość wideo
56.
76
CHIP POWER

Canon EOS 250D

 • 89 | 39 Łączna
 • 89 | 36 Jakość obrazu
 • 87 | 44 Wyposażenie
 • 88 | 33 Wydajność
 • 96 | 43 Jakość wideo
13.
89
CHIP POWER

Panasonic Lumix DC-G91

 • 93 | 41 Łączna
 • 99 | 40 Jakość obrazu
 • 89 | 46 Wyposażenie
 • 88 | 33 Wydajność
 • 92 | 41 Jakość wideo
5.
93
CHIP POWER

Fujifilm X-T30

 • 92 | 40 Łączna
 • 95 | 37 Jakość obrazu
 • 91 | 45 Wyposażenie
 • 88 | 32 Wydajność
 • 92 | 40 Jakość wideo
7.
92
CHIP POWER

Sony Alpha 6400

W teście, Sony Alpha 6400 łączy w sobie potężny autofokus z bardzo dobrą jakością obrazu…

 • 90 | 12 Łączna
 • 78 | 10 Jakość obrazu
 • 100 | 16 Wyposażenie
 • 93 | 11 Wydajność
 • 94 | 13 Jakość wideo
10.
90
CHIP POWER

Olympus OM-D E-M1X

Olympus OM-D E-M1X prezentuje się w testach doskonale. Żaden inny DSLM nie ma tak wielu…

 • 71 | 68 Łączna
 • 77 | 67 Jakość obrazu
 • 62 | 69 Wyposażenie
 • 83 | 68 Wydajność
 • 67 | 65 Jakość wideo
64.
71
CHIP POWER

Nikon D3500

Nikon D3500 to niedroga, kompaktowa i przyjazną dla początkujących lustrzanka cyfrowa o solidnej jakości obrazu.…

 • 96 | 27 Łączna
 • 98 | 25 Jakość obrazu
 • 95 | 30 Wyposażenie
 • 93 | 22 Wydajność
 • 96 | 27 Jakość wideo
1.
96
CHIP POWER

Fujifilm X-T3

 • 83 | 70 Łączna
 • 94 | 72 Jakość obrazu
 • 80 | 78 Wyposażenie
 • 64 | 46 Wydajność
 • 75 | 63 Jakość wideo
29.
83
CHIP POWER

Fujifilm X-T100

 • 78 | 66 Łączna
 • 92 | 72 Jakość obrazu
 • 71 | 70 Wyposażenie
 • 54 | 39 Wydajność
 • 73 | 63 Jakość wideo
48.
78
CHIP POWER

Fujifilm X-A5

 • 72 | 93 Łączna
 • 78 | 92 Jakość obrazu
 • 65 | 97 Wyposażenie
 • 82 | 91 Wydajność
 • 65 | 85 Jakość wideo
62.
72
CHIP POWER

Canon EOS 2000D

 • 81 | 63 Łączna
 • 79 | 56 Jakość obrazu
 • 80 | 72 Wyposażenie
 • 79 | 53 Wydajność
 • 90 | 70 Jakość wideo
34.
81
CHIP POWER

Canon EOS M50

Canon EOS M50 jest potężnym średniej klasy DSLM dla miłośników fotografii i wideo. Dobre wrażenia…

 • 89 | 43 Łączna
 • 90 | 40 Jakość obrazu
 • 85 | 47 Wyposażenie
 • 89 | 37 Wydajność
 • 94 | 46 Jakość wideo
14.
89
CHIP POWER

Panasonic Lumix DC-GX9

 • 95 | 31 Łączna
 • 99 | 29 Jakość obrazu
 • 93 | 35 Wyposażenie
 • 87 | 24 Wydajność
 • 95 | 31 Jakość wideo
3.
95
CHIP POWER

Fujifilm X-H1

 • 79 | 80 Łączna
 • 84 | 77 Jakość obrazu
 • 70 | 81 Wyposażenie
 • 82 | 71 Wydajność
 • 86 | 88 Jakość wideo
41.
79
CHIP POWER

Olympus Pen E-PL9

 • 94 | 19 Łączna
 • 88 | 16 Jakość obrazu
 • 99 | 23 Wyposażenie
 • 94 | 16 Wydajność
 • 99 | 20 Jakość wideo
4.
94
CHIP POWER

Panasonic Lumix DC-GH5S

Panasonic Lumix DC-GH5S jest jednym z najlepszych DSLM Mikro Cztery Trzecie... dla filmowców. Oczywiście 10-megapikselowy…

 • 95 | 34 Łączna
 • 92 | 30 Jakość obrazu
 • 96 | 39 Wyposażenie
 • 100 | 30 Wydajność
 • 100 | 36 Jakość wideo
2.
95
CHIP POWER

Panasonic Lumix DC-G9

Matryca o rozdzielczości 20,3 MP pozwala na uzyskanie rozdzielczości 80 MP dzięki trybowi Hi Res.…

 • 79 | 14 Łączna
 • 91 | 15 Jakość obrazu
 • 66 | 14 Wyposażenie
 • 88 | 14 Wydajność
 • 70 | 13 Jakość wideo
43.
79
CHIP POWER

Leica CL

 • 70 | 88 Łączna
 • 80 | 92 Jakość obrazu
 • 54 | 79 Wyposażenie
 • 79 | 86 Wydajność
 • 73 | 93 Jakość wideo
65.
70
CHIP POWER

Canon EOS M100

 • 90 | 54 Łączna
 • 97 | 53 Jakość obrazu
 • 85 | 59 Wyposażenie
 • 88 | 45 Wydajność
 • 83 | 50 Jakość wideo
12.
90
CHIP POWER

Fujifilm X-E3

 • 78 | 69 Łączna
 • 76 | 62 Jakość obrazu
 • 80 | 82 Wyposażenie
 • 83 | 64 Wydajność
 • 74 | 66 Jakość wideo
49.
78
CHIP POWER

Canon EOS 200D

Kompaktowy model łatwy w obsłudze. Jego ekran dotykowy przypomina ekran smartfonu, więc początkujący użytkownik łatwiej…

 • 84 | 70 Łączna
 • 86 | 66 Jakość obrazu
 • 82 | 79 Wyposażenie
 • 80 | 58 Wydajność
 • 85 | 72 Jakość wideo
28.
84
CHIP POWER

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Nigdy nie przerywaj swojej podróży! Rób wyraźne i ostre zdjęcia bez statywu oraz z 5-osiową…

 • 71 | 15 Łączna
 • 85 | 16 Jakość obrazu
 • 58 | 14 Wyposażenie
 • 78 | 14 Wydajność
 • 60 | 13 Jakość wideo
63.
71
CHIP POWER

Leica TL2

 • 80 | 85 Łączna
 • 87 | 85 Jakość obrazu
 • 64 | 79 Wyposażenie
 • 83 | 76 Wydajność
 • 93 | 100 Jakość wideo
40.
80
CHIP POWER

Panasonic Lumix DMC-GX800

 • 79 | 62 Łączna
 • 84 | 60 Jakość obrazu
 • 75 | 68 Wyposażenie
 • 85 | 57 Wydajność
 • 71 | 56 Jakość wideo
42.
79
CHIP POWER

Nikon D5600

 • 78 | 48 Łączna
 • 77 | 43 Jakość obrazu
 • 82 | 59 Wyposażenie
 • 70 | 37 Wydajność
 • 78 | 49 Jakość wideo
47.
78
CHIP POWER

Canon EOS M5

 • 76 | 93 Łączna
 • 84 | 94 Jakość obrazu
 • 68 | 96 Wyposażenie
 • 77 | 81 Wydajność
 • 71 | 87 Jakość wideo
57.
76
CHIP POWER

Olympus Pen E-PL8

 • 73 | 50 Łączna
 • 75 | 47 Jakość obrazu
 • 69 | 54 Wyposażenie
 • 77 | 45 Wydajność
 • 74 | 51 Jakość wideo
59.
73
CHIP POWER

Canon EOS M6

 • 81 | 52 Łączna
 • 80 | 47 Jakość obrazu
 • 83 | 62 Wyposażenie
 • 89 | 49 Wydajność
 • 76 | 50 Jakość wideo
33.
81
CHIP POWER

Canon EOS 800D

Połączenie zaawansowanych parametrów z prostą obsługą. Wystarczy 0,3 sekundy, aby system AutoFocus złapał ostrość nawet…

 • 86 | 51 Łączna
 • 95 | 52 Jakość obrazu
 • 78 | 54 Wyposażenie
 • 86 | 44 Wydajność
 • 77 | 46 Jakość wideo
22.
86
CHIP POWER

Fujifilm X-T20

 • 84 | 32 Łączna
 • 86 | 30 Jakość obrazu
 • 88 | 39 Wyposażenie
 • 68 | 22 Wydajność
 • 77 | 29 Jakość wideo
27.
84
CHIP POWER

Pentax KP

 • 82 | 51 Łączna
 • 80 | 45 Jakość obrazu
 • 84 | 61 Wyposażenie
 • 89 | 48 Wydajność
 • 76 | 48 Jakość wideo
30.
82
CHIP POWER

Canon EOS 77D

 • 93 | 25 Łączna
 • 90 | 22 Jakość obrazu
 • 95 | 29 Wyposażenie
 • 89 | 20 Wydajność
 • 100 | 27 Jakość wideo
6.
93
CHIP POWER

Panasonic Lumix DMC-GH5

 • 90 | 39 Łączna
 • 85 | 33 Jakość obrazu
 • 95 | 47 Wyposażenie
 • 96 | 36 Wydajność
 • 86 | 37 Jakość wideo
9.
90
CHIP POWER

Nikon D7500

 • 90 | 30 Łączna
 • 93 | 29 Jakość obrazu
 • 86 | 34 Wyposażenie
 • 91 | 26 Wydajność
 • 90 | 31 Jakość wideo
11.
90
CHIP POWER

Sony Alpha 6500

 • 72 | 100 Łączna
 • 79 | 100 Jakość obrazu
 • 63 | 100 Wyposażenie
 • 84 | 100 Wydajność
 • 69 | 95 Jakość wideo
61.
72
CHIP POWER

Nikon D3400

Lustrzanka dla adeptów sztuki fotograficznej z trybem podręcznikowym, dzięki któremu możliwy jest automatyczne ustawienie kadru…

 • 88 | 49 Łączna
 • 89 | 45 Jakość obrazu
 • 85 | 54 Wyposażenie
 • 88 | 42 Wydajność
 • 96 | 53 Jakość wideo
15.
88
CHIP POWER

Panasonic Lumix DMC-G81

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,8 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Panasonic Lumix…

 • 87 | 23 Łączna
 • 82 | 20 Jakość obrazu
 • 87 | 27 Wyposażenie
 • 95 | 22 Wydajność
 • 90 | 24 Jakość wideo
20.
87
CHIP POWER

Olympus E-M1 Mark II

Aparat z matrycą o rozdzielczości 20,2 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Olympus M.Zuiko…

 • 84 | 50 Łączna
 • 90 | 49 Jakość obrazu
 • 85 | 59 Wyposażenie
 • 68 | 35 Wydajność
 • 75 | 45 Jakość wideo
26.
84
CHIP POWER

Pentax K-70

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Pentax smc-D…

 • 88 | 34 Łączna
 • 98 | 34 Jakość obrazu
 • 80 | 35 Wyposażenie
 • 87 | 28 Wydajność
 • 81 | 31 Jakość wideo
16.
88
CHIP POWER

Fujifilm X-T2

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Fujifilm Fujinon…

 • 88 | 50 Łączna
 • 92 | 47 Jakość obrazu
 • 84 | 55 Wyposażenie
 • 81 | 39 Wydajność
 • 90 | 51 Jakość wideo
17.
88
CHIP POWER

Sony Alpha 6300

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Sony E…

 • 81 | 31 Łączna
 • 83 | 29 Jakość obrazu
 • 83 | 37 Wyposażenie
 • 74 | 25 Wydajność
 • 76 | 30 Jakość wideo
36.
81
CHIP POWER

Olympus Pen-F

Aparat z matrycą o rozdzielczości 20,2 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Olympus M.Zuiko…

 • 86 | 20 Łączna
 • 100 | 21 Jakość obrazu
 • 77 | 21 Wyposażenie
 • 86 | 17 Wydajność
 • 73 | 17 Jakość wideo
21.
86
CHIP POWER

Fujifilm X-Pro2

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Fujifilm Fujinon…

 • 77 | 68 Łączna
 • 83 | 66 Jakość obrazu
 • 74 | 75 Wyposażenie
 • 72 | 54 Wydajność
 • 73 | 65 Jakość wideo
54.
77
CHIP POWER

Sony Alpha 68

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 2,7-calowym. Przetestowany z obiektywami Sony 50…

 • 81 | 41 Łączna
 • 74 | 34 Jakość obrazu
 • 91 | 52 Wyposażenie
 • 90 | 38 Wydajność
 • 74 | 37 Jakość wideo
31.
81
CHIP POWER

Canon EOS 80D

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Canon EF…

 • 88 | 87 Łączna
 • 88 | 80 Jakość obrazu
 • 81 | 94 Wyposażenie
 • 91 | 78 Wydajność
 • 98 | 99 Jakość wideo
18.
88
CHIP POWER

Panasonic Lumix DMC-GX80

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,8 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Panasonic Lumix…

 • 91 | 23 Łączna
 • 86 | 20 Jakość obrazu
 • 98 | 29 Wyposażenie
 • 99 | 22 Wydajność
 • 82 | 21 Jakość wideo
8.
91
CHIP POWER

Nikon D500

Aparat z matrycą o rozdzielczości 20,7 typu CMOS, wyświetlaczem 3,2-calowym. Przetestowany z obiektywami Nikon AF-S…

 • 85 | 39 Łączna
 • 85 | 35 Jakość obrazu
 • 88 | 47 Wyposażenie
 • 84 | 33 Wydajność
 • 77 | 35 Jakość wideo
25.
85
CHIP POWER

Sony Alpha 77 II

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Sony 50…

 • 76 | 87 Łączna
 • 88 | 92 Jakość obrazu
 • 63 | 82 Wyposażenie
 • 76 | 74 Wydajność
 • 76 | 87 Jakość wideo
55.
76
CHIP POWER

Panasonic Lumix DMC-GF7

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,8 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Panasonic Lumix…

 • 85 | 78 Łączna
 • 84 | 70 Jakość obrazu
 • 83 | 88 Wyposażenie
 • 85 | 66 Wydajność
 • 92 | 85 Jakość wideo
24.
85
CHIP POWER

Panasonic Lumix DMC-G70

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,8 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Panasonic Lumix…

 • 80 | 45 Łączna
 • 81 | 42 Jakość obrazu
 • 83 | 55 Wyposażenie
 • 69 | 34 Wydajność
 • 74 | 42 Jakość wideo
39.
80
CHIP POWER

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,9 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Olympus M.Zuiko…

 • 78 | 86 Łączna
 • 80 | 81 Jakość obrazu
 • 78 | 99 Wyposażenie
 • 71 | 68 Wydajność
 • 77 | 86 Jakość wideo
50.
78
CHIP POWER

Olympus OM-D E-M10 Mark II

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,9 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Olympus M.Zuiko…

 • 85 | 41 Łączna
 • 83 | 37 Jakość obrazu
 • 92 | 51 Wyposażenie
 • 86 | 36 Wydajność
 • 76 | 37 Jakość wideo
23.
85
CHIP POWER

Nikon D7200

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,2-calowym. Przetestowany z obiektywami Nikon AF-S…

 • 61 | 69 Łączna
 • 65 | 67 Jakość obrazu
 • 42 | 55 Wyposażenie
 • 86 | 85 Wydajność
 • 76 | 88 Jakość wideo
68.
61
CHIP POWER

Nikon 1 J5

Aparat z matrycą o rozdzielczości 20,7 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Nikon 1…

 • 69 | 40 Łączna
 • 78 | 41 Jakość obrazu
 • 59 | 39 Wyposażenie
 • 66 | 33 Wydajność
 • 71 | 41 Jakość wideo
66.
69
CHIP POWER

Canon EOS M3

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Canon EF-M…

 • 77 | 53 Łączna
 • 77 | 48 Jakość obrazu
 • 80 | 63 Wyposażenie
 • 83 | 49 Wydajność
 • 71 | 49 Jakość wideo
52.
77
CHIP POWER

Canon EOS 750D

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Canon EF…

 • 80 | 76 Łączna
 • 90 | 78 Jakość obrazu
 • 70 | 77 Wyposażenie
 • 82 | 67 Wydajność
 • 75 | 72 Jakość wideo
38.
80
CHIP POWER

Sony Alpha 6000

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Sony E…

 • 73 | 82 Łączna
 • 86 | 89 Jakość obrazu
 • 58 | 75 Wyposażenie
 • 69 | 67 Wydajność
 • 75 | 85 Jakość wideo
60.
73
CHIP POWER

Sony Alpha 5100

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Sony Sonnar…

 • 68 | 48 Łączna
 • 83 | 54 Jakość obrazu
 • 52 | 43 Wyposażenie
 • 52 | 32 Wydajność
 • 72 | 52 Jakość wideo
67.
68
CHIP POWER

Sony Alpha 5000

Aparat z matrycą o rozdzielczości 19,7 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Sony E…

 • 77 | 64 Łączna
 • 86 | 65 Jakość obrazu
 • 74 | 71 Wyposażenie
 • 70 | 50 Wydajność
 • 68 | 57 Jakość wideo
53.
77
CHIP POWER

Pentax K-S1

Aparat z matrycą o rozdzielczości 20,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Pentax smc-D…

 • 88 | 23 Łączna
 • 83 | 20 Jakość obrazu
 • 89 | 27 Wyposażenie
 • 89 | 20 Wydajność
 • 96 | 25 Jakość wideo
19.
88
CHIP POWER

Panasonic Lumix DMC-GH4

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,9 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Panasonic Lumix…

 • 76 | 48 Łączna
 • 80 | 47 Jakość obrazu
 • 73 | 54 Wyposażenie
 • 78 | 43 Wydajność
 • 68 | 43 Jakość wideo
58.
76
CHIP POWER

Olympus OM-D E-M10

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,9 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Olympus M.Zuiko…

 • 78 | 32 Łączna
 • 76 | 29 Jakość obrazu
 • 80 | 38 Wyposażenie
 • 88 | 32 Wydajność
 • 68 | 29 Jakość wideo
51.
78
CHIP POWER

Olympus OM-D E-M1

Aparat z matrycą o rozdzielczości 15,9 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Olympus M.Zuiko…

 • 78 | 64 Łączna
 • 82 | 61 Jakość obrazu
 • 76 | 71 Wyposażenie
 • 86 | 60 Wydajność
 • 69 | 57 Jakość wideo
45.
78
CHIP POWER

Nikon D5300

Intuicyjny aparat dla początkujących, w sam raz do nauki fotografii na kilku poziomach! Dzięki Wi-Fi…

 • 79 | 48 Łączna
 • 89 | 49 Jakość obrazu
 • 73 | 52 Wyposażenie
 • 73 | 38 Wydajność
 • 67 | 41 Jakość wideo
44.
79
CHIP POWER

Fujifilm X-T1

Aparat z matrycą o rozdzielczości 16,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Fujifilm Fujinon…

 • 81 | 24 Łączna
 • 78 | 21 Jakość obrazu
 • 86 | 30 Wyposażenie
 • 91 | 23 Wydajność
 • 70 | 21 Jakość wideo
35.
81
CHIP POWER

Canon EOS 7D Mark II

Aparat z matrycą o rozdzielczości 20,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Canon EF…

 • 80 | 38 Łączna
 • 76 | 33 Jakość obrazu
 • 86 | 47 Wyposażenie
 • 86 | 35 Wydajność
 • 73 | 35 Jakość wideo
37.
80
CHIP POWER

Canon EOS 70D

Aparat z matrycą o rozdzielczości 20,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,0-calowym. Przetestowany z obiektywami Canon EF…

 • 78 | 33 Łączna
 • 74 | 29 Jakość obrazu
 • 84 | 42 Wyposażenie
 • 86 | 32 Wydajność
 • 70 | 30 Jakość wideo
46.
78
CHIP POWER

Nikon D7100

Aparat z matrycą o rozdzielczości 24,0 typu CMOS, wyświetlaczem 3,2-calowym. Przetestowany z obiektywami Nikon AF-S…

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.