Nawigacja GPS z mapą Europy

zobacz tabelę

Niektóre osoby uprawiające sport poza siłownią i domem rezygnują z zakupu sportowego zegarka na rzecz smartfonu z aplikacją monitorującą ich trening pod względem prędkości na poszczególnych odcinkach, długości trasy, różnic w wysokości terenu itp. Jednak smartfon z GPS-em i aplikacją sportową nie jest w stanie zastąpić zaawansowanego zegarka sportowego. Podobnie jest z nawigacją samochodową. Wobec tego, na dole strony znajdziesz ranking nawigacji GPS, a w nim najdokładniejsze i najbardziej wydajne urządzenia.

Dożywotna funkcja radarów, natężenia ruchu, dożywotnie mapy świata w widoku 3D aktualizowane bez komputera dzięki wbudowanemu Wi-Fi. Współpracuje z Siri i Google Now. W zestawie otrzymasz kartę SIM bez roamingu.

Smartfon z GPS-em czy nawigacja samochodowa?

Smartfon z dużym ekranem, GPS-em i dostępem do map offline czy online w aplikacji turystycznej wydawałby się wystarczającym urządzeniem do planowania i monitorowania trasy. Wystarczy dokupić do niego specjalne akcesoria, takie jak uchwyt do samochodu, aby móc korzystać z telefonu jak z nawigacji – jednak czy bez strat?

 • O ile nawigacje samochodowe mogą mieć nawet mniejsze ekrany niż smartfony z 6-calowymi wyświetlaczami, o tyle ekran w nawigacji GPS może być lepiej czytelny w pełnym słońcu ze względu na matową matrycę.
 • Ryzyko nagłego przerwania sygnału GPS jest mniejsze niż w przypadku smartfonów.
 • Bateria w smartfonie może wyładować się szybciej niż akumulator w nawigacji – smartfon obsługuje działające w tle aplikacje, rozmowy głośnomówiące w trakcie jazdy itp.
 • Rozbudowane funkcje nawigacji samochodowych nie są dostępne w smartfonie.
 • W przypadku awarii telefonu na wakacjach bez rodziny i znajomych zostajesz pozbawiony nawigacji. Pozostaje Ci zakup klasycznej mapy lub prawdopodobne przepłacenie za urządzenie w najbliższym sklepie.
 • Niektóre nawigacje samochodowe są uniwersalne – można ich używać zarówno na motocyklu, jak i rowerze czy podczas pieszych wędrówek. Takie modele mają wzmocnioną obudowę, są wodoodporne i pyłoszczelne – w przeciwieństwie do większości smartfonów, które po upadku z zaledwie metra wysokości mogą mieć rozbity ekran.

Najlepsza nawigacja samochodowa – jak wybrać?

Kluczowe przy wyborze najlepszej nawigacji samochodowej jest określenie, jak często i do jakich celów będzie wykorzystywana. Innej nawigacji potrzebuje kierowca pracujący w firmie transportowej, innej – aktywny podróżnik, bardziej minimalistycznej pod względem funkcji – niedzielny kierowca. Jeżeli na co dzień jeździsz samochodem, na wakacje także wybierasz własne cztery kółka, ale w weekendy planujesz trasy rowerowe lub piesze wypady w góry, przyda Ci się nawigacja uniwersalna. W zależności od tego, gdzie najczęściej podróżujesz, musisz wybrać rodzaj map – w nawigacji może być dostępna mapa Polski i mapy krajów europejskich, jak i mapy całego świata. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jak szczegółowe są wgrane mapy – producent powinien podać w opisie, w jakim procencie są pokryte drogi danego kraju (może się okazać, że mapa obejmuje tylko główne trasy przejazdowe) i jak duża jest baza adresowa, pozwalająca dotrzeć bez problemów pod dokładny adres w obcym kraju. Ważna jest także częstotliwość aktualizacji – trzeba sprawdzić, ile bezpłatnych aktualizacji map jest dostępnych w ciągu roku. Warto pamiętać, że pojemność wbudowana nawigacji nie służy tylko przechowywaniu map – możemy w niej zapisać zarówno zdjęcia, jak i filmy.

Jeśli chcesz wgrywać do urządzenia własne mapy, musisz sprawdzić, czy system operacyjny nawigacji (na przykład Windows CE) jest odblokowany czy zablokowany – w przypadku drugiego wgrywanie własnych map nie będzie możliwe. Czasami wychodzi to kierowcom na zdrowie – niektórzy bowiem wgrywają pirackie wersje map, które nie są aktualne i aktualizowane. W nawigacji może być zainstalowany także system Android lub autorski system producenta. Dostępne są także nawigacje bezsystemowe, które pozwalają na dowolne wgrywanie map, jednak nie jest to opłacalne rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o wyświetlacz nawigacji samochodowej, matryce są opisywane w inny sposób niż w przypadku smartfonów czy tabletów. W nawigacjach mamy matryce oporowe i pojemnościowe z mniejszą lub większą maksymalną jasnością. Matryce oporowe pozwalają na użytkowanie ekranu dotykowego różnymi przedmiotami, jak i dłonią w rękawiczce. Matryce pojemnościowe wymagają dotykania ekranu gołym palcem. Z kolei jasność powinna być jak najwyższa, aby wyświetlacz był dobrze widoczny w pełnym słońcu. Do samochodu możemy wybrać jak największą nawigację – nawet taką, która ma ekran o przekątnej większej niż 6-7 cali i jest przeznaczona dla kierowców ciężarówek. Odpowiednio duża przekątna wymaga dużej rozdzielczości – ekran 6-calowy nie powinien mieć rozdzielczości jak ekran 3-calowy, śledzona mapa nie będzie wtedy wystarczająco wyraźna.

Obowiązkowe funkcje nawigacji samochodowej to oczywiście planowanie trasy od punktu A do Z z lokalizacjami pomiędzy i komunikaty głosowe – na przykład o konieczności skrętu, aby nie trzeba było co chwilę zerkać na ekran. Przydatne może być złącze słuchawkowe, dzięki któremu komunikaty będzie otrzymywał tylko kierowca ze słuchawkami. Nawigacja powinna obsługiwać komunikaty TMC – mówiące o aktualnym natężeniu ruchu na wyznaczonej trasie. Dzięki modułowi Wi-Fi lub 3G nawigacja może być podłączona do Internetu i na bieżąco informować o wypadkach. Jakie inne ciekawe funkcje może mieć nawigacja GPS do samochodu?

Ciekawe funkcje nawigacji samochodowej

 • Oznaczenie miejsc POI – punktów użyteczności publicznej. Zaliczamy do nich zarówno toalety publiczne, stacje paliw, restauracje, bankomaty, jak i sklepy spożywcze, hotele.
 • Asystent parkowania – pomoże znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu jak najbliżej docelowej lokalizacji.
 • Funkcja “Znajdź mój samochód!” i “Gdzie jestem?” pomagająca określić lokalizację samego siebie i pojazdu.
 • Przełączanie między widokiem 2D i 3D. Widok 3D pozwala na łatwiejsze odnalezienie się w nieznanym miejscu.
 • Ostrzeżenie o radarze i przekroczeniu prędkości.
 • Moduł Bluetooth – dzięki niemu można np. za pomocą nawigacji odbierać połączenie głosowe ze smartfonu.
 • Pyłoodporność i wodoszczelność – jeżeli nawigacja samochodowa ma być wykorzystywana jako motocyklowa czy rowerowa, jest to bardzo ważny parametr.
 • Nawigacja dla samochodu ciężarowego powinna uwzględniać nie tylko bieżące problemy na trasie, ale także wagę i wysokość samochodu ciężarowego, aby podać kierowcy trasę, którą na pewno może bezproblemowo przejechać.
 • Transmiter FM – dzięki niemu nawigacja łączy się z radiem samochodowym i może wykorzystywać jego nagłośnienie do przekazywania komunikatów.

Jakie są najlepsze nawigacje samochodowe?

Wśród czołowych i popularnych producentów nawigacji samochodowych znajdują się takie marki jak TomTom czy Garmin – znane szerokiemu gronu odbiorców ze względu na produkcję zegarków sportowych, Navitel, GoClever – producent szeroko rozumianej elektroniki użytkowej, Yanosik, Becker, Mio i Vordon.

Najlepsza nawigacja samochodowa TomTom – jaka?

Nawigacja samochodowa TomTom Go 5200 z ekranem pojemnościowym o przekątnej 5 cali na stronie producenta kosztuje 1600 zł. W tej cenie użytkownik otrzymuje dożywotnią usługę fotoradary, dożywotnio może korzystać z map świata i usługi Traffic informującej o natężeniu ruchu drogowego. Urządzenie współpracuje z Siri i Google Now. Nawigacja ma moduł Wi-Fi, dzięki czemu mapy widoczne w widoku 3D mogą być aktualizowane bez udziału komputera. W zestawie kupujący otrzymuje ruchomy uchwyt magnetyczny i wbudowaną w urządzenie kartę SIM bez opłat roamingowych. Pamięć wbudowana urządzenia to 16 GB, którą można powiększyć kartą microSD 32 GB. Urządzenie powinno być podłączone do zasilania, bowiem czas pracy na baterii wynosi tylko 1 godzinę.

Dożywotna funkcja radarów, natężenia ruchu, dożywotnie mapy świata w widoku 3D aktualizowane bez komputera dzięki wbudowanemu Wi-Fi. Współpracuje z Siri i Google Now. W zestawie otrzymasz kartę SIM bez roamingu.

Tańsza o kilkaset złotych jest nawigacja GPS TomTom Go 520 dla samochodów osobowych. Również aktualizuje się poprzez sieć Wi-Fi, pozwala na odbieranie wiadomości przychodzących na smartfon, daje dożywotni dostęp do map świata, usługi Traffic i Fotoradary w wybranych krajach. Wizualizacja mapy może być dwuwymiarowa lub trójwymiarowa. Model nie posiada transmitera FM. Uproszczoną nawigacją jest zaś TomTom Start 52 za ok. 530 zł z bezpłatnymi dożywotnimi mapami, do których aktualizacji co 3 miesiące jest niezbędne podłączenie do komputera. Minimum 4 razy w roku można pobrać je bezpłatnie. W nawigacji pomaga asystent pasa ruchu, a dzięki technologii IQ Routes, zapamiętującej dane o przebytej trasie, jest możliwe podawanie dość wiarygodnego czasu jej przejazdu. Model nie posiada wyjścia słuchawkowego ani modułu Bluetooth.

Dożywotni dostęp do map świata, usługi natężenia ruchu i fotoradary. Komunikację ułatwia wbudowany moduł Wi-Fi. Nawigacja odbiera wiadomości przychodzące ze smartfona i jest kompatybilna zarówno z samochodami osobowymi, jak i większymi pojazdami.

Najlepsza nawigacja samochodowa Garmin – jaka?

Nawigacja GPS do samochodu Garmin DriveAssist 51 EU LMT-D kosztuje ok. 1150 zł. Ma wbudowaną kamerę samochodową z rejestracją dźwięku, dzięki której może zostać nagrana np. kolizja. Wówczas plik zostaje automatycznie zapisany i może być dowodem w przypadku sporu między kierowcami. Nawigacja wyświetla informacje o miejscach parkingowych i cenach w pobliżu miejsca docelowego. Ekran jest pojemnościowy i ma przekątną 5-calową. Ten model oferuje dożywotnie mapy Europy z bezpłatną i bezterminową aktualizacją map – z poruszaniem się po trasach pomaga asystent ruchu. Dzięki funkcji Garmin Real Directions poruszanie się jest jeszcze prostsze, bowiem w komunikatach głosowych wykorzystywane są charakterystyczne miejsca – nawet takie jak kolorowe budynki. Urządzenie posiada autorski system operacyjny marki Garmin, ale nawigacja współpracuje np. ze smartfonem z Androidem, pozwalając na odczytywanie wiadomości czy odbieranie połączeń głosowych. Nawigację można sparować ze smartwatchem Garmin.

Pełni także funkcję wideorejestratora z rejestracją dźwięku. Dzięki niemu sprawca kolizji nie wyprze się swojej winy. Nawigacja dla osób podróżujących po Europie i oczekujących wirtualnego asystenta, pokazującego drogę skręt po skręcie i punktach charakterystycznych.

Nawigacja Garmin DriveAssist 50LMT-D także posiada wbudowaną kamerę. Ma wbudowane mapy Europy z bezpłatnymi i bezterminowymi aktualizacjami. Kierowca jest ostrzegany przed wszelkimi zagrożeniami, nawet przed zbyt małym odstępem od pojazdu przed nim – gdyby jednak doszło do kolizji, dzięki nawigacji można zrobić zdjęcia np. uszkodzeń samochodu. Nawigacja przypomina także o regularnych odpoczynkach podczas jazdy, a dzięki funkcji POI można z łatwością znaleźć lokalizację do spożycia posiłku, zrobienia zakupów czy załatwienia innych potrzeb.

Nawigacja, dzięki której nagrasz stłuczkę i zrobisz zdjęcia uszkodzonego samochodu, jeśli akurat smartfon postanowi się wyładować. Dzięki popularnej funkcji POI z łatwością znajdziesz szybko potrzebne lokalizacje w europejskich miastach.

Jaka nawigacja Mio do samochodu?

Nawigacja samochodowa Mio MiVue Drive 65 z 6-calowym ekranem dotykowym kosztuje ok. 1000 zł. To także kamera, która nagrywa w jakości Extreme HD. Przez cały okres użytkowania mapy będą aktualizowane. Użytkownik otrzymuje informacje z systemu TMC o natężeniu ruchu – dodatkowo nawigacja posiada funkcję automatycznego omijania korków. Rejestrator nagrywa obraz 1296p z prędkością 30 kl./s, dzięki czemu w razie kolizji czy wypadku użytkownik dysponuje dowodem. Przydatną funkcją jest także system ostrzegający o opuszczeniu pasa ruchu i kolizją wynikającą ze zbyt małej odległości między samochodem a pojazdem przed nim. Kamerka posiada także funkcję asystenta parkowania.

Rekomendowaną nawigacją Mio jest także model Mio Spirit 8500 z pojemnościowym ekranem dotykowym 6,2 cala i rozdzielczością 800 x 480 pikseli. Mio Spirit 8500 ma dożywotnią bezpłatną aktualizację map Europy – maksymalnie 4 razy w roku. Funkcje SmartRoutes i LearnMe Pro to zaawansowane opcje planowania tras, dzięki którym jest wybierana jak najbardziej optymalna droga. Nawigacja posiada asystenta pasa ruchu oraz wizualizację skrzyżowań w 3D. Dzięki specjalnemu programowi można pobrać aktualną bazę fotoradarów. Z kolei tania nawigacja Mio Spirit 7500 to rozwiązanie dla osób, które nie podróżują własnym samochodem za granicę. Posiada mniejszy ekran – 5-calowy i kosztuje tylko 350 zł. Jedna z ważniejszych różnic między tym modelem a poprzednim to limitowany dostęp do bazy fotoradarów – w tańszej wersji jest dostępna bezpłatnie w wersji demo przez 3 miesiące.

Nawigacja samochodowa Yanosik dla kierowców ciężarówek

Nawigacja samochodowa Yanosik GTR to połączenie nawigacji GPS z komunikatorem drogowym i tzw. legalnym antyradarem. W systemie społecznościowym Yanosik jest zarejestrowanych ponad milion kierowców – dzięki temu każdy użytkownik otrzymuje informacje o niespodziewanych sytuacjach na wyznaczonej przez Ciebie drodze. Dostaniesz ostrzeżenie o wypadku, fotoradarze, kontroli drogowej, ograniczeniach prędkości i tym podobnych. Dzięki trybowi motocyklisty nawigacja Yanosik GTR może być używana także na jednośladzie. Wśród innych nawigacji wyróżnia się fizycznymi przyciskami, dla których nie ma znaczenia, czy akurat nosisz rękawiczki. Z poziomu urządzenia można nawet zapłacić za parkowanie. Nawigacja Yanosik GTR jest tania – kosztuje ok. 450 zł.

Nawigacja samochodowa Vordon – jaka jest najlepsza?

Nawigacja samochodowa Vordon Vordon M-435 dzięki wodoszczelności może być użytkowana jako motocyklowa – pozwala na korzystanie z motocyklowego zestawu słuchawkowego zewnętrznego lub wbudowanego w kask. Posiada asystenta pasa ruchu, ostrzega o fotoradarach i ma bezpłatną dożywotnią aktualizację mapy Polski i map Europy, które oparte są na serwisie OpenStreetMap.org. W zestawie znajdują się nie tylko uchwyty, ale też ochrona przeciwsłoneczna na dotykowy ekran 4,5 cala. Nawigacja ma wbudowany głosowy przewodnik turystyczny – jest więc w sam raz na wycieczki. W dodatku ostrzega przed niebezpiecznymi miejscami na drodze, zwiększa więc bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Wyznacza 5 rodzajów tras – w tym pieszą i terenową.

Nawigacja samochodowa Becker – jaką kupić?

Nawigacja samochodowa Becker active.5SL EU kosztuje ok. 900 zł. Posiada najnowsze mapy 46 krajów europejskich, które mogą być dożywotnio aktualizowane za darmo. Nawigacja pomaga unikać korków w trasie, a dzięki modułowi Wi-Fi użytkownik ma dostęp do wielu innych usług. 5-calowy wyświetlacz pojemnościowy ma rozdzielczość 800 x 480 pikseli. Wewnętrzna pamięć ma 8 GB, mapy są wyświetlane w trybie trójwymiarowym, nawigacja informuje o ograniczeniu prędkości, fotoradarach i obsługuje funkcję “Gdzie jestem?”.

Dożywotnia aktualizacja map 46 krajów europejskich wyświetlanych na 5-calowym ekranie o rozdzielczości 480x800 pikseli. Funkcja "Gdzie jestem?" pomoże Ci się odnaleźć w nieznanym mieście, a moduł Wi-Fi da dostęp do innych usług.

Najtańsza nawigacja samochodowa GoClever do 100 zł

Nawigacja GPS Goclever Navio 430 FEU kosztuje zaledwie 100 zł. To podstawowa nawigacja z mapą Europy, małym dotykowym oporowym ekranem 4,3 cala o rozdzielczości 480 x 272 px. Pamięć wbudowana ma 4 GB, a urządzenie ma czytnik kart pamięci. Może odtwarzać multimedia – nie ma jednak ani modułu Bluetooth, ani Wi-Fi. Mapa Europy wg producenta obejmuje sieci dróg, lokalne, linie kolejowe, lasy, pola, zbiorniki naturalne, jeziora, rzeki. Mapy podają ok. 10 milionów ulic z numerami domów i punkty użyteczności publicznej. Jeżeli wyjeżdżasz samochodem bardzo rzadko poza znane Ci regiony, tania nawigacja samochodowa do 100 zł z mocno ograniczonymi funkcjami może być wystarczająca na takie okazje.

 • 69 | 45 Łączna
 • 72 | 35 Nawigacja
 • 71 | 41 Obsługa i wydajność
 • 72 | 73 Wyposażenie
 • 72 | 51 Wyświetlacz
 • 15 | 12 Bateria
7.
69
CHIP POWER

Garmin DriveAssist 50 LMT-D

 • 70 | 66 Łączna
 • 76 | 53 Nawigacja
 • 82 | 66 Obsługa i wydajność
 • 51 | 73 Wyposażenie
 • 72 | 73 Wyświetlacz
 • 63 | 76 Bateria
4.
70
CHIP POWER

TomTom Go Essential TMC

 • 49 | 97 Łączna
 • 67 | 100 Nawigacja
 • 58 | 100 Obsługa i wydajność
 • 22 | 68 Wyposażenie
 • 46 | 99 Wyświetlacz
 • 32 | 82 Bateria
10.
49
CHIP POWER

TomTom Start 52

 • 57 | 100 Łączna
 • 77 | 99 Nawigacja
 • 61 | 91 Obsługa i wydajność
 • 37 | 100 Wyposażenie
 • 53 | 100 Wyświetlacz
 • 35 | 77 Bateria
8.
57
CHIP POWER

Garmin Drive 51 LMT-S EU

 • 52 | 79 Łączna
 • 70 | 79 Nawigacja
 • 62 | 81 Obsługa i wydajność
 • 24 | 56 Wyposażenie
 • 52 | 84 Wyświetlacz
 • 30 | 58 Bateria
9.
52
CHIP POWER

Garmin Drive 50LMT Europa

 • 70 | 72 Łączna
 • 77 | 59 Nawigacja
 • 80 | 72 Obsługa i wydajność
 • 51 | 80 Wyposażenie
 • 72 | 81 Wyświetlacz
 • 61 | 81 Bateria
5.
70
CHIP POWER

TomTom Go 520

Dożywotni dostęp do map świata, usługi natężenia ruchu i fotoradary. Komunikację ułatwia wbudowany moduł Wi-Fi.…

 • 69 | 80 Łączna
 • 78 | 67 Nawigacja
 • 82 | 82 Obsługa i wydajność
 • 45 | 79 Wyposażenie
 • 72 | 91 Wyświetlacz
 • 67 | 100 Bateria
6.
69
CHIP POWER

TomTom Via 53

 • 71 | 61 Łączna
 • 75 | 48 Nawigacja
 • 71 | 53 Obsługa i wydajność
 • 73 | 96 Wyposażenie
 • 70 | 65 Wyświetlacz
 • 30 | 33 Bateria
3.
71
CHIP POWER

Garmin DriveAssist 51 EU LMT-D

Pełni także funkcję wideorejestratora z rejestracją dźwięku. Dzięki niemu sprawca kolizji nie wyprze się swojej…

 • 78 | 53 Łączna
 • 80 | 40 Nawigacja
 • 79 | 46 Obsługa i wydajność
 • 79 | 82 Wyposażenie
 • 72 | 53 Wyświetlacz
 • 71 | 61 Bateria
1.
78
CHIP POWER

TomTom Go 5200

Dożywotna funkcja radarów, natężenia ruchu, dożywotnie mapy świata w widoku 3D aktualizowane bez komputera dzięki…

 • 72 | 55 Łączna
 • 79 | 44 Nawigacja
 • 76 | 49 Obsługa i wydajność
 • 73 | 84 Wyposażenie
 • 60 | 49 Wyświetlacz
 • 55 | 53 Bateria
2.
72
CHIP POWER

TomTom Go 5100

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.