Kosmos

Księżyc Kosmos

Chiński satelita poleciał w kosmos z trudną misją

Satelita o nazwie Queqiao jest w drodze do tzw. punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Księżyc. Misja jest elementem większego przedsięwzięcia, którego celem jest późniejsze wylądowanie robota na niewidocznej z Ziemi powierzchni Srebrnego Globu. Jak dotąd nikt tego nie dokonał.
SpaceX Falcon 9 Kosmos

Najcięższa wersja SpaceX Falcon 9 wylądowała na platformie-dronie

Spacex Falcon 9 to chyba najpopularniejsza rakieta świata. Ten pojazd kosmiczny budowany był z myślą o wielokrotnym użyciu tych samych modułów napędowych, co znacząco zmniejszyło by koszty wynoszenia jakichkolwiek obiektów w kosmos. Firma Elona Muska osiągnęła kolejny, ważny etap - udało się wylądować najcięższemu wariantowi rakiety Falcon 9, tzw. Block 5.
Kosmos

NASA wycofuje się z ważnego księżycowego programu

Łazik Resource Prospector był przygotowywany do misji zaplanowanej na 2022 rok. Jego zadaniem byłoby lokalizowanie na Księżycu miejsc z wodą, wodorem i tlenem. Decyzja o zawieszeniu programu wywołuje poważne komplikacje, dotyczące eksploracji kosmosu.
Kosmos

Chińska stacja kosmiczna wreszcie spadła na Ziemię

Amerykańskie siły powietrzne potwierdzają: około 2:15 czasu polskiego chińskie laboratorium spłonęło w atmosferze, a jego resztki spadły do Pacyfiku na północny zachód od Tahiti. Chińczycy stracili kontrolę nad Tiangong-1 w marcu 2016 roku.
Kosmos

Tesla na kosmicznym kursie, start Falcon Heavy udany, ale…

Rakieta SpaceX Falcon Heavy wystartowała z dwugodzinnym opóźnieniem. Wyniosła na orbitę wokółsłoneczną należącą do Elona Muska Teslę Roadster z kierowcą: manekinem ubranym w skafander kosmiczny. Generalnie start się powiódł, gorzej z lądowaniem boosterów. Zmieniła się nieco trasa manekina-kierowcy.
Astronomia

Chińska stacja kosmiczna nie spadnie na obszar Polski

Chiny straciły kontrolę nad stacją Tiangong-1 we wrześniu 2016 roku. Obiekt powinien był wejść w ziemską atmosferę pod koniec 2017. Tiangong-1 jest wielkości małego domu jednorodzinnego, waży 8,5 tony i prawdopodobnie cała nie spłonie po obniżeniu orbity. Ale wiadomo, w których rejonach świata można spodziewać się elementów stacji.
Kosmos

Chińska „Gwiazda śmierci”

Chińscy naukowcy mają nowy pomysł na pozbycie się kosmicznych śmieci krążących wokół naszej planety. W tym celu chcą użyć lasera zamontowanego na satelicie, który zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej. Czy chodzi jednak tylko o niszczenie odpadów?
Kosmos

Chińczycy wyślą na Księżyc ziemniaki, rzodkiewniki i jedwabniki

W czerwcu Chiny skierują na Księżyc czwartą misję w ramach programu Chang'e. W przestrzeń poleci pojemnik z roślinami i owadami. Będą to ziemniaki, nasiona rzodkiewnika pospolitego i jaja jedwabnika. Bezzałogowa ekspedycja ma ustalić, czy można stworzyć na Srebrnym Globie warunki do przetrwania życia.