Astronomia

Astronomia

Dwie bliźniacze planety zderzyły się ze sobą

Li Zeng z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) i Aldo S. Bonomo oraz Mario Damasso z włoskiego Instituto Nazionale Di Astrofisica przeprowadzili symulację komputerową, z której wynika, że w układzie Kepler-107 musiało dojść do zdarzenia dwóch planet 10 razy większych od Ziemi.
zdjęcia z sondy obecnej na księżycu Astronomia

Pierwsze zdjęcia z „ciemnej” strony Księżyca

Sonda Chang'e 4 wylądowała nieopodal księżycowego bieguna południowego. Na pokładzie sondy znalazł się łazik, który zrobi zdjęcia niewidocznej z Ziemi części Księżyca. Możemy już podziwiać pierwsze fotografie księżycowego krateru Von Kármána.
cern Astronomia

ESA przetestowała procesor Intela w CERN-ie

Europejska Agencja Kosmiczna chce wykorzystać procesory Myriad 2 w przestrzeni kosmicznej. Zanim tak się jednak stanie, trzeba je przetestować w warunkach podobnych do panujących w przestrzeni kosmicznej. Takie można stworzyć w szwajcarskim CERN-ie.
voyager 2 Astronomia

Voyager 2 wleciał w przestrzeń międzygwiezdną

Na pokładzie Voyagera 2 znajdują się trzy urządzenia pomiarowe, które pomogą zbadać przestrzeń międzygwiezdną. Voyager 2 został wystrzelony w 1977 roku, 16 dni przed startem bliźniaczej sondy Voyager 1, która znacznie wcześniej znalazł się w przestrzeni międzygwiezdnej. Jednak to Voyager 2 może dostarczyć nowych informacji o tym, co znajduje się za Układem Słonecznym.
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.