Trendy

Trendy

Płacenie telefonem

Mobilne płatności z ciekawostki technologicznej stały się najszybciej rosnącą częścią sektora finansowego. Zobaczmy, jakie korzyści dają i co mamy do wyboru.
Chłopiec siedzi przed komputerem i pokazuje kciuk w górę, z góry spadają na niego zielone dolary. Trendy

Nieletni biznesmeni z internetu

Co twoje dziecko robi przed komputerem, gdy nie patrzysz? Być może gra w gry, czatuje ze znajomymi albo marnuje czas, oglądając filmiki na YouTube. Ale możliwe też, że zarabia pieniądze - i to więcej niż ty.
Sztuczna inteligencja

Polska SI może uratować pszczoły

Start-up z Opola opracowuje aplikację ziBees. Jej kod wykorzystuje uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Celem projektu jest stworzenie mobilnego narzędzia, które wspomoże zarządzanie pasieką czy ułatwi szybkie rozpoznawanie chorób wyniszczających pszczoły, w tym tej najgroźniejszej, zwanej warrozą.
Dwóch mężczyzn w czarnych garniturach; jeden wbiega, a drugi wybiega z czarnego samochodu. Transport elektryczny

Carsharing po polsku

Carsharing określany też jako krótkoterminowy wynajem samochodów. Dlaczego w ogóle zajmujemy się w CHIP-ie takim tematem? Bo jest doskonałym przykładem usługi, która nie istniałaby bez nowoczesnych technologii, łączności i świata mobilnych rozwiązań. Chociaż... pierwszą próbę podjęto już w 1974 roku w Holandii.
Trendy

Linie Emirates zastąpią okna ekranami

Samoloty bez okien kojarzą się z konstrukcjami transportowymi, militarnymi, ale na pewno nie pasażerskimi. Linie Emirates planują jednak w przyszłości wyeliminować okna w swoich samolotach i zastąpić je ekranami. Zmiana ma być niedostrzegalna dla pasażerów, za to korzystna dla linii lotniczych.
Trendy

Amazon proponuje amerykańskiemu rządowi system rozpoznający twarze w czasie rzeczywistym

Amerykańska organizacja non-profit American Civil Liberties Union (ACLU), której celem jest ochrona praw obywatelskich gwarantowanych przez konstytucję, nagłaśnia medialnie współpracę giganta IT - firmy Amazon - z amerykańskim rządem. Współpraca ta ma polegać na oferowaniu służbom federalnym i policji opracowanego przez Amazon, zaawansowanego systemu rozpoznawania obiektów o nazwie Rekognition.
SpaceX Falcon 9 Kosmos

Najcięższa wersja SpaceX Falcon 9 wylądowała na platformie-dronie

Spacex Falcon 9 to chyba najpopularniejsza rakieta świata. Ten pojazd kosmiczny budowany był z myślą o wielokrotnym użyciu tych samych modułów napędowych, co znacząco zmniejszyło by koszty wynoszenia jakichkolwiek obiektów w kosmos. Firma Elona Muska osiągnęła kolejny, ważny etap - udało się wylądować najcięższemu wariantowi rakiety Falcon 9, tzw. Block 5.
Koncepcja latającej taksówki Ubera Drony

Latający Uber – oto 5 zaprezentowanych koncepcji latających pojazdów

Uber, mimo kłopotów, nie ustaje w wysiłkach, by wznieść - tym razem dosłownie - transport pasażerski na zupełnie nowy poziom. Na zakończonej w tym tygodniu własnej, corocznej konferencji pokazano pięć autorskich projektów opracowanych przez firmy z branży lotniczej, które mają współpracować z Uberem przy budowie "latającej taksówki" przyszłości.
Trendy

Międzynarodowy dzień bez komputera

3 maja to nie tylko święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także nieoficjalny światowy dzień bez komputera. Zachęcamy do świętowania tego dnia bez prądu na świeżym powietrzu.
Trendy

Facebook ujawnia publicznie wytyczne dla moderatorów

Niedawne wydarzenia związane z nieetycznym wykorzystaniem danych przetwarzanych przez Facebooka wpłynęły najwidoczniej na transparentność działań serwisu Zuckerberga. Facebook opublikował właśnie dokument przeznaczony dla moderatorów, zawierający wskazówki jakimi mają się oni kierować usuwając z sieci społecznościowej niewłaściwe treści. Takie dokumenty przekazywane są moderatorom od dawna, ale po raz pierwszy Facebook zdecydował się na ich powszechne upublicznienie.
Trendy

CIA zastąpi agentów sztuczną inteligencją

Dawn Meyerriecks, zastępca dyrektora CIA ds. rozwoju technologii, ujawnił na konferencji wywiadowczej w stanie Floryda, że CIA przygotowuje się do nowego sposobu działania wywiadu. W sytuacji naszkicowanej przez Meyerriecksa głównym przeciwnikiem jest maszyna, a nie obcy agent.
Nauka i technika

Jak podnieść wydajność paneli solarnych? Wystarczy je zdeformować

Niestety, wszystkich posiadaczy paneli solarnych, którzy już sięgali po drabinę i młotek musimy powstrzymać. Rzecz jest odrobinę bardziej skomplikowana. Choć badania przeprowadzone przez uczonych z Warwick wykazały, że możliwe jest - dosłownie - wyciśnięcie dodatkowej energii z ogniw fotowoltaicznych poprzez deformację kryształów typu p i n, stosowanych w tego typu półprzewodnikach.
Trendy

SI potrafi przetworzyć tekst na animację

Naukowcy z Instytutu Sztucznej Inteligencji im. Allena i Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign, opracowali sztuczną inteligencję, która potrafi automatycznie tworzyć krótkie sceny z animacji "Flintstonowie" na podstawie wyłącznie samego opisu. Efekt nie jest jeszcze perfekcyjny, ale prezentuje potencjał uczenia maszynowego i przetwarzania tekstu na obraz ruchomy.