Kable – po co?

Od "łącznościowych" skrótów może się zakręcić w głowie. Co oznaczają akronimy: IrDA, IEEE, DECT?

Coraz częściej zdarza się, że w jednym domu goszczą dwa komputery, urządzeń peryferyjnych z roku na rok przybywa, a metry drutów potrzebne do skomunikowania ze sobą najróżniejszych „klocków” wprowadzają niezłe zamieszanie. Dzięki łączom bezprzewodowym możemy pozbyć się uciążliwej plątaniny kabli, które tradycyjnie kłębiły się pod naszym biurkiem. Ale ze względu na mnogość dostępnych standardów komunikacyjnych grozi nam bałagan informacyjny.

Która technologia łączności bezprzewodowej jest dla nas najodpowiedniejsza? Jak uniknąć sytuacji, w której po włączeniu komputera uruchomi się nagle mikrofalówka? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym standardom bezprzewodowej transmisji danych.

Kto wygra?

Największym problemem nękającym technologie korzystające z pasma ISM jest duża wrażliwość na zakłócenia. Nawet przy braku jakichkolwiek zewnętrznych źródeł fal elektromagnetycznych sieci rzadko osiągają swoje maksymalne szybkości transmisji. Rzeczywista wydajność może często wynosić zaledwie 50 procent wartości maksymalnej. Szczególnie wrażliwy pod tym względem jest standard IEEE 802.11b. Technika Bluetooth jest natomiast mniej zagrożona. Standard DECT ma z kolei tę dużą zaletę, że swojego pasma częstotliwości nie musi dzielić z innymi sieciami.

Przyszłość technik bezprzewodowej transmisji danych może wyglądać na przykład tak: IrDA zostanie zastąpiona standardem Bluetooth i będzie odgrywać pewną rolę tylko w urządzeniach do zdalnego sterowania (pilotach). Jeśli na rynku pojawi się dostatecznie dużo urządzeń wykorzystujących standard Bluetooth, to technika ta znajdzie swoje miejsce wszędzie tam, gdzie pozwoli na to jej zasięg i przepustowość. DECT będzie nadal wykorzystywany głównie do komunikacji głosowej. W przypadku bezprzewodowych połączeń o większym zasięgu niezastąpiona okaże się technika IEEE 802.11b. System Home RF przetrwa w swojej niszy rynkowej.

Na korzyść standardu Bluetooth przemawia duże wsparcie, jakiego udzielają mu producenci urządzeń. Wszystko wskazuje też na to, że technika ta nie będzie miała również bezpośredniej konkurencji. Ze względu na fakt, że standard IEEE 802.11b obejmuje inny obszar zastosowań, jego koegzystencja z techniką Bluetooth powinna przebiegać bezproblemowo.

Na następnych stronach przedstawimy:
– nowe standardy w telefonii komórkowej,
– oraz opis urządzeń do bezprzewodowej transmisji danych.

Parametry standardów transmisji bezprzewodowej
Standard IrDA DECT IEEE 802.11b Home RF Bluetooth
Medium promieniowanie podczerwone fale radiowe fale radiowe fale radiowe fale radiowe
Długość fali lub częstotliwość 850-900 nm 1880-1900 MHz 2,4 GHz (ISM) 2,4 GHz (ISM) 2,4 GHz (ISM)
Szybkość transmisji danych 115 kbit/s-4 Mbit/s 24kbit/s-552 kbit/s 11 Mbit/s 10 Mbit/s 1 Mbit/s
Zasięg 1 m 50 m wewnątrz budynków, 300 m na zewnątrz 50 m wewnątrz budynków, 300 m na zewnątrz 50 m 10 m
Liczba kanałów głosowych w komórce n.d. 120 n.d. 8 1
Sieć peer-to-peer master-slave m + + (tylko dane) master-slave
Sieć z punktem kontrolnym + + + (tylko dane)
Wrażliwość na zakłócenia duża mała duża średnia średnia
+ – tak; – – nie; n.d – nie dotyczy