Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porady Montaż w programie VirtualDub

Poradnik konsumenta

Montaż w programie VirtualDub

Nasz czytelnik - pl_m - w tekście konkursowym przedstawia przewodnik montażu w darmowym programie VirtualDub.

Zapewne wiele osób ma na dysku zgromadzone nagrania, z jakiś imprez lub z podróży. Ale, czy nie fajnie było by podzielić się nimi z rodziną i znajomymi nagrywając go na płytę, albo z całym światem umieszczając film w sieci?   

W niniejszym artykule postaram się przeprowadzić czytelnika krok po kroku przez podstawowe zagadnienia związane z montażem materiału wideo. Aby zastosować porady     w praktyce od czytelnika wymagana jest tylko podstawowa umiejętność obsługi komputera.

Na rynku dostępnych jest wiele programów służących do montażu materiału wideo jak choćby Adobe Premiere, Pinnacle Studio, Ulead VideoStudio. Są to rozwiązania płatne, a w przypadku Adobe Premiere można śmiało powiedzieć, że wręcz poza zasięgiem użytkownika domowego. Właśnie dlatego postanowiłem przyjrzeć się programowi VirtualDub, który pomimo tego że jest darmowy oferuje bardzo duże możliwości. Program możemy pobrać ze strony www.virtualdub.org.

Co czytelnik znajdzie w dalszej części artykułu? Wyobraźmy sobie sytuacje, że właśnie wróciliśmy z  kilkudniowej wycieczki w góry i na kamerze cyfrowej mamy nagrane trochę materiału. Nasza babcia kocha góry, wiec poprosiła nas żeby jej nagrać wszystko na płytę, ale tu przypominamy sobie że znajomy nagrał nas w stanie „niedyspozycyjności”          i akurat nie chcemy żeby babcia to zobaczyła. Wpadliśmy również na pomysł aby podzielić się filmem z innymi i zaprezentować materiał w sieci. Więc do dzieła!

  • Zgrywanie pliku z kamery


Jeżeli mamy już plik z filmem na dysku możemy od razu przejść do punktu „Obróbka obrazu”, ale jeśli materiał wciąż jest na kamerze cyfrowej, program VirtualDub umożliwi nam zgranie go do pliku. Podłączmy kamerę do komputera. Następnie uruchamiamy program VirtualDub, z menu File wybieramy opcję Capture AVI, następnie wybieramy podłączone urządzenie z menu Device następnie wciskamy klawisz F2 i określamy gdzie będzie zapisany plik. Aby rozpocząć zgrywanie wciskamy klawisz F5. Teraz możemy wyjść z trybu zgrywania wybierając z menu  File opcję Exit capture mode. W dalszej części będziemy wykorzystywali tylko zgrany plik więc możemy już odłączyć kamerę.

  • Obróbka obrazu


Z menu File wybierzmy opcję Open video file a następnie wskażmy plik który chcemy obrabiać.  W oknie programu widać dwa mniejsze okienka które zawierają pierwszą klatkę naszego filmu. Okienko po lewej będzie zawierało materiał oryginalny, natomiast w tym po prawej będą widoczne wszelkie efekty naszej pracy. Klawisze strzałek umożliwiają nam poruszanie się o jedną klatkę w przód lub w tył, ten sam efekt uzyskamy kręcąc rolką myszki.
   

W pierwszej kolejności przygotujemy film dla babci, czyli wytniemy „niewygodne” momenty i skompresujemy go. Na początek możemy ustawić odpowiadające nam proporcje obrazu, klikając prawym przyciskiem myszy na klatce mamy do wyboru kilka rozmiarów. Chcemy teraz usunąć zbędne klatki. Upewnijmy się, że w menu  Video oraz Audio zaznaczona jest opcja  Direct stream copy. Aby usunąć niechciane chwile wystarczy przejść na wybraną klatkę i nacisnąć klawisz DEL co spowoduje usunięcie aktualnej klatki. Jednak jest do mało wygodna metoda w przypadku gdy materiał do wycięcia obejmuje wiele klatek. Zrobimy więc to w inny sposób. Znajdujemy w filmie moment od którego chcemy usunąć klatki, do tego celu używamy klawiszy strzałek, lub myszki. Z menu  Edit wybieramy opcję Set selection start(klawisz HOME). Spowoduje to zaznaczenie na suwaku klatki od której zacznie się usuwanie. Następnie przejdźmy do klatki na której chcemy zakończyć usuwanie i z tego samego menu wybierzmy opcje Set selection end (klawisz END). Na suwaku powinien zostać zaznaczony fragment który zostanie wycięty. Jeżeli pomyliliśmy się w zaznaczaniu możemy zrezygnować z naszego wyboru naciskając CTRL+D. Jeśli jesteśmy pewni ze chcemy usunąć wybrany fragment użyjmy klawisza DEL.

 Kolejną przydatną cechą VirtualDub są filtry. Możemy użyć tych które są standardowo w programie, jak i również tych dostępnych w Internecie. Jednak aby korzystać z dobrodziejstw filtrów musimy w menu  Video zaznaczyć opcje Full processing mode. Z menu  Video  wybieramy opcję  Filters. Aby dodać filtr wybieramy  Add , nastepnie na listy zaznaczamy pożądany filtr. Powiedzmy że chcemy wyostrzyć i rozjaśnić nasz film.  Wybieramy więc najpierw filtr  brightness/contrast i zatwierdzamy przyciskiem OK. Pojawi się okno w którym możemy dostosować parametry używając suwaków, warto włączyć podgląd aby widzieć osiągane efekty. Te  same operacje powtarzamy aby dodać filtr wyostrzający o nazwie sharpen. Nie bez znaczenia jest kolejność w jakiej wybieramy filtry, gdyż może on przynieść różne efekty. Musimy pamiętać że „bazą obrazową” dla kolejnego filtra jest klatka która zawiera efekty filtra znajdującego się wyżej na liści  Filters. Oczywiście kolejność filtrów możemy zmieniać przyciskami Move Up/ Move Down. Zachęcam czytelników do poeksperymentowania z filtrami, dzięki niektórym można uzyskać naprawdę zaskakujące efekty.

Dodaj komentarz 8 komentarzy
mossie
mossie 2009.05.12 11:16
Całkiem przyjemny poradnik ale mam nadzieję, że przyjmiesz konstruktywną krytykę. Tylko jedna mała uwaga. Jeżeli to ma być tekst dla nieobeznanych z obróbką wideo, to przydałoby się trochę więcej o kodekach. Jakieś przykładowe, standardowe ustawienia. Sczególnie jeżeli ktoś ma zainstalowane wszystkomające paczki z kodekami można się pogubić przy ustawianiu metody kompresji.
archeo
archeo 2009.05.12 11:32
Fajny artykuł teraz wiem jak wstawić logo:)
teczowy
teczowy 2009.05.12 12:57
... jak na początkującego redaktora art nawet udany, może nie ma detali, ale jest wystarczająco prosty dla osób nie mających do czynienia na co dzień z tego rodzaju rozwiązaniami ...
... powodzenia w nowych artach ...
Gość IP: 78.32.103.* 2009.05.12 13:09
VirtualDub to jest to! MovieMaker do pięt mu nie dorasta! Wytnijcie jeszcze Vistę z Mabooka bo to kwasior nad kwasiory!
Sewer
Sewer 2009.05.13 14:49
Artykuł nawet ciekawy, można się z niego dowiedzieć kilku nowych rzeczy.
Lukass
Lukass 2009.05.16 15:19
Poradnik bardzo fajny.. A do tego jaki długi...:P
wojtekwx
wojtekwx 2009.05.17 14:54
chyba czytelnicy Chipa współzawodniczą w pisaniu artykułów na temat VirtualDub bo na innym serwisie znalazłem taki artykuł:

http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,82011,6595372,Montaz_w_programie_VirtualDub.html
Gość IP: 95.49.134.* 2009.06.02 21:27
"VirtualDub to jest to! MovieMaker do pięt mu nie dorasta"

to żart chyba bo jeśli nie to oznacza że nie masz pojęcia o profesjonalnym montażu video
AUTOR: pl_m, czytelnik chip-a
DODANO: 12.05.2009
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 21267

 

 

CENEO Kup najtaniej
Samsung HT-C450 Samsung HT-C450
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Haier Haierpad 781 Rk3188 Haier Haierpad 781 Rk3188
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kenwood DDX5015BT Kenwood DDX5015BT
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lexmark 24 Colour Return Programme Print Cartridge (18C1524B) Lexmark 24 Colour Return Programme Print Cartridge (18C1524B)
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo ThinkPad S440 (20AY00BEPB) Lenovo ThinkPad S440 (20AY00BEPB)
Dostępny w 22 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2