Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Innowacje Magnet link - zapomnij o Pirate Bay!

Innowacje

Magnet link - zapomnij o Pirate Bay!

Klasyczne serwisy wymiany plików znalazły się w opałach, ale dzięki łączom magnet link świętują triumfalny powrót. CHIP przedstawia nową technologię wymiany plików.

Wymiana plików, zazwyczaj nielegalna, cieszy się dużym powodzeniem, nic więc dziwnego, większość transferu danych w Internecie generują właśnie użytkownicy różnego rodzaju serwisów wymiany plików. W obrocie są przede wszystkim pliki chronione prawami autorskimi, takie jak filmy i muzyka. Przemysł rozrywkowy próbuje przeciwdziałać temu procederowi i likwidować serwisy, których funkcjonowanie oznacza dla twórców wymierne finansowe straty.

Firmy z branży rozrywkowej nie bawią się jednak w łapanie płotek wysyłających do Sieci jeden lub dwa oskarowe hity. Koncerny wolą wytaczać procesy operatorom stron linkujących materiały. Jednym z ostatnich sukcesów w walce z piractwem było skazanie na rok pozbawienia wolności czterech założycieli i administratorów portalu The Pirate Bay, czyli jednego z najbardziej popularnych trackerów BitTorrentów. Ponieważ natura nie znosi próżni, szybko okazało się, że internauci znaleźli inny sposób na rozpowszechnianie plików.

Tym sposobem okazały się linki magnetyczne (magnet links), które nie odsyłają do źródła danych na podstawie ich lokalizacji czy nazwy, ale potwierdzają zgodność zawartości plików z wartością hasz (patrz słowniczek). Magnet link jest jednak przydatne nie tylko dla stron, takich jak The Pirate Bay, można go używać również do rozpowszechniania legalnych treści.

CHIP przybliża różnice pomiędzy wariantami ściągania plików, a także prezentuje to, co się zmieniło z punktu widzenia użytkownika. BitTorrent jest jedną z największych sieci P2P (peer-to-peer), za pomocą której użytkownicy mogą wymieniać między sobą pliki. Protokół BitTorrent nie zawiera mechanizmów pozwalających na wyszukiwanie plików, dlatego centralne punkty zbiorcze, np. portale The Pirate Bay czy Mininova, muszą przejąć ich koordynację. W tym celu na wszystkich serwerach operacyjnych pracuje tracker, który zarządza adresami użytkowników i rozdziela je, gdy ci włączą się do Sieci.

Słowniczek
TRACKER -  znajdujący się na serwerze program do centralnego zarządzania siecią, np. adresami IP użytkowników
CLIENT - program na lokalnym komputerze potrzebny do ściągania plików
SEEDER - użytkownicy posiadający kompletny plik i udostępniający go do ściągnięcia
LEECHER - użytkownik ściągający dane
PEER - wszyscy użytkownicy ewentualnie klienci Sieci
HASZ - funkcja skrótu, która tworzy niewielką sygnaturę dla dowolnie dużego zbioru danych, na podstawie której mogą być one zidentyfikowane

Magnet link: tak koduje informacje o pliku
Magnet link: tak koduje informacje o pliku

Wymiana plików za pomocą trackera
Aby znaleźć plik, użytkownik instaluje klienta, na przykład Vuze lub μTorrent i ściąga ze strony, np. MIinova, plik torrent. Otwiera go za pomocą klienta i wysyła zapytanie o szukany plik do serwera plików torrent (czyli tzw. trackera), który przesyła adres IP źródła. Kiedy rozpoczyna się ściąganie, to plik użytkownika również zostaje przyjęty jako źródło. Dlatego serwer plików torrent jest centralnym interfejsem przekazującym konkretne linki i ten fakt przypieczętował los The Pirate Bay.

Link magnetyczny ma to zmienić. Jest on wprawdzie podobnie jak klasyczny URL częścią standardu URI (Uniform Resource Identifier), a więc hyperlinkiem, lecz w przeciwieństwie do adresu URL nie wskazuje źródła pobierania. Magnet link potwierdza tylko, że istnieje plik pasujący dokładnie do tego linku – w sposób zupełnie niezależny od faktycznej lokalizacji pliku. W tym celu algorytm funkcji haszującej generuje dla pliku wartość hasz, czyli swego rodzaju sygnaturę. Jest ona tylko ciągiem znaków i liczb i nie zawiera żadnych informacji o pliku, a służy tylko do jego identyfikacji. Użytkownik sam musi ustalić, gdzie plik się znajduje.

To w stosunku do plików torrent ma zaletę o zasadniczym znaczeniu z punktu widzenia operatora serwera: centralny tracker nie jest potrzebny. Strony internetowe muszą udostępniać tylko nazwę pliku i przypisaną do niej wartość funkcji hasz. Nie jest jeszcze pewne, czy ten trik pozwoli operatorom stron na obronę przed ewentualnymi pozwami.

Dodatkowe informacje w magnet linku
Dodatkowe informacje w magnet linku

Wymiana plików za pomocą linków magnetycznych
Kiedy użytkownik kliknie magnet link, to podobnie jak w przypadku plików torrent otworzy się klient. Aby program, bez podawania adresu IP „dowiedział się”, gdzie znajduje się plik, musi skorzystać z protokołu DHT (ditributed hash table): każdemu użytkownikowi przypisuje się sąsiadów, adresy IP innych użytkowników. Link jest przesyłany od sąsiada do sąsiada aż do momentu znalezienia źródła – to bardzo pracochłonna, przebiegająca w sposób całkowicie zdecentralizowany metoda.

Dla użytkownika to obojętne, czy ściąga plik z torrenta, czy poprzez link magnetyczny, bo jego adres IP tak samo jak wcześniej jest możliwy do zidentyfikowania. W przypadku
nielegalnego ściągania ryzyko dla użytkownika jest takie samo jak przy użyciu trackerów. A nawet gorzej, magnet link ma bowiem tę wadę, że wyszukiwanie odpowiedniego adresu
IP trwa dłużej niż w przypadku plików torrent.

Serwisy sieciowe takie jak Freebase.be radzą sobie z tym problem, dodając do linku informacje podobne do trackera: seeder zapisuje swój zakodowany adres IP na siedem dni. Każdy leecher ściągający plik za pomocą tego linku ląduje również w bazie danych Freebase.be i przez tydzień służy innym użytkownikom jako źródło.

Założenie magnet linku jest proste: chcąc za jego pomocą wymieniać dane, należy zainstalować klienta Phex i kliknięciem wyeksportować pliki jako link magnetyczny, który można wysłać emailem. Ponieważ link jest niezależny od lokalizacji, to nie zachodzi również połączenie z serwerem – filesharing odbywa się całkowicie pomiędzy użytkownikami. W przeciwieństwie do pliku torrent, który traci swoją ważność, kiedy kontakt z trackerem jest już niemożliwy, za pomocą magnet linku dane można wymieniać tak długo, jak długo ktokolwiek w Sieci je posiada. Dlatego link doskonale nadaje się do legalnych treści: użytkownicy do udostępniania swoich plików nie muszą korzystać z drogiego  serwera – wystarczy magnet link, np. na blogu.

Gość IP: 109.224.143.* 2010.08.04 12:13
Nie, no TO jest absolutny skandal! Jak można publicznie i oficjalnie reklamować metody służące do niczego innego jak łamanie prawa! Okradania uczciwych właścicieli praw autorskich, odbierania im chleba i ubezpieczenia zdrowotnego! Gdzie jest Michał Kołodziejczyk
adwokat z warszawskiej kancelarii KKR www.kkr.com.pl? Co on na to? Niech grzmi! Nie chce grzmieć? Co? Proponuje ugodę? Żeby zapłacić jak przyjdzie email? I nie iść z tym do sądu? Mmm, acha rozumiem - bez tych którzy używają torentów i np Chomika kolesie jak Michał Kołodziejczyk
adwokat z warszawskiej kancelarii KKR www.kkr.com.pl nie mieli by na chleb i ubezpieczenie zdrowotne - czyli nie będzie grzmiał tak? A no to już wiem skąd ten artykulik tutaj.
Gość IP: 89.171.225.* 2010.08.04 12:34
Hehe dobry ten komentarz :) W sumie trudno się nie zgodzić - cała akcja oparta na zastraszaniu po to aby prawnicy zarobili. Taki kraj ze społeczeństwo w dużej mierze jest ciągle przez kogoś zastraszane.
Gość IP: 194.29.137.* 2010.08.04 13:06
Z tego co wiem to ponad 75% ruchu w teleinformatycznej sieci generują usługi rozmów telefonicznych i głosowych, potem jest dopiero streaming video, serwisy internetowe i p2p. Także niech nie piszą bzdur, że sieć jest wykorzystywana dla piracenia.
Gość IP: 195.116.95.* 2010.08.04 14:23
Techniki strasznie do do nas przyszły od Wielkiego Brata zza Wielkiej Wody. Tam to się cały czas czegoś boją. Teraz akurat najazdu Talibów.
Gość IP: 83.25.100.* 2010.08.04 14:53
Tak, teraz cała UE staje się takim samym faszystowskim supermocarstwem jak USA :(
Gość IP: 89.171.47.* 2010.08.04 15:50
Kiedy ten artykuł był wypocony? Dwa lata temu? Przecież Mininova już praktycznie nie żyje.
Gość IP: 216.104.38.* 2010.08.04 17:21
@Gość IP:89.171.225.* - "Taki kraj ze społeczeństwo w dużej mierze jest ciągle przez kogoś zastraszane." - kogoś powiadasz? No, na Chipie jesteśmy prawda? Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości to popatrz tu: http://www.chip.pl/artykuly/trendy/2010/07/300-tys-kary-za-nielegalne-pobranie-muzyki
Gość IP: 62.111.178.* 2010.08.04 22:26
Brawo chip jeszcze napiszcie jak wymieniać sie materiałami pedofilskimi i naprawdę sprzedaż waszej marnej gazety poniemieckiej wzrośnie . idzcie sie leczyć to wkoncu jesteście za tym by było legalnie czy sami jesteście piratami złodziejami ?? to się nie opłaca lepiej wydać te 50 zł na dvd z grą niz zasyfić sobie kompa trojanami taka jest prawda aoglądanie filmu w rmvb olewam bo jakosć jest dobra do telefonu a to nie o to chodzi
mgajewski
mgajewski 2010.08.04 22:38
Tak czytam niektóre Wasze komentarze, drapię się po głowie i szczerze się załamuję. Powstała nowa sieciowa technologia. Bardzo ciekawa, na tyle, co sam BitTorrent, który jest jednym z bardziej błyskotliwych wynalazków ostatnich czasów, wykorzystywanym zarówno do wymiany "piratów", jak i do dystrybucji oprogramowania (np. większości dystrybucji Linuksa). Pająk ją opisał. Bo CHIP.pl jest przecież portalem o IT, a Magnet Links są innowacją w sieciowisku. Jedyne, co mógłbym zarzucić mu, to brak wnikliwości (ale też powstawał do wersji papierowej, gdzie miejsce jest ograniczone, więc w pełni to rozumiem). A Wy o pedofilach... jak dobrze, że od jutra mam ponad tygodniowy urlop. Od pewnych absurdów trzeba odpocząć.

P.S.: wiecie, że laptopem można zabić? Wystarczy, że wezmę laptopa i zacznę nim okładać kogoś po głowie z całej siły. Protestów pod artykułami o laptopach nie widzę. Hipokryzja?
Gość IP: 79.163.254.* 2010.08.04 23:27
Bardzo to wszystko wysmakowane "magnetic link" tylko czy ktoś dzisiaj korzysta z torentów, przecież jest rs i inni paserzy :-))))))
Gość IP: 96.44.132.* 2010.08.05 10:09
Pomysl bardzo stary, w zasadzie to juz mial swoje 5 min. w sieciach dc, byly storny np dc magnet itd. ktore dzialaly dokladnie jak to opisuje autor artykulu.

Chcialem tylko zwrocic uwage na istotny blad rzeczowy w artyklue, chodzi mi o to ze kilka razy pada stwierdzenie nielegalne pobieranie - pobieranie jest jak najbardziej legalne, nielegalne jest udostepnianie,
Gość IP: 89.174.225.* 2010.08.05 10:50
Ja się tak zastanawiam czy redakcja Chipa (jak i powyżsi komentatorzy) nie żyli może w próżni przez ostatnich kilka lat. "CHIP przedstawia nową technologię wymiany plików"? "Powstała nowa sieciowa technologia"? "Magnet Links są innowacją w sieciowisku"? Przecież technologia magnet linków jest stara jak świat i datuje wstecz do roku 2002, czasów kiedy wszyscy korzystali z eDonkey2000, KaZyY i DC++. Ktoś nie odrobił zadania albo na siłę próbuje wywołać sensację.
Gość IP: 89.174.225.* 2010.08.05 11:18
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 193.151.54.* 2010.08.05 14:10
oszołomy od "obrony krzyża" i tutaj?
dobrze, że ktoś w redakcji zachowuje zdrowy rozsądek
w Polsce pobieranie (na razie jeszcze) jest jak najbardziej legalne, a udostępniający na tej "nowince" nic nie zyskują (ciągle można ich zidentyfikować), tylko nie trzeba centralnych serwerów z linkami i trzeba by było toczyć walkę z pojedynczymi udostępniającymi, a nie tak prosto jak teraz, zamknąć im buzię zamykając huba?
czyli co?
"zabić" wszystkich, bo nie można znaleźć tego jednego winnego??
a może tak znacząca obniżka cen utworów i oprogramowania?
przychodzi to komuś do głowy?
na szczęście jest wielu takich co robią coś i oddają to za "co łaska" i dobrze na tym wychodzą
to chyba najbardziej boli tych pieniaczy od walki z piractwem
Gość IP: 87.221.112.* 2010.08.06 07:22
Panie "mgajewski",

laptopem można zabić, zgadza się. Co lepsi potrafią to zrobić nawet myszką bezprzewodową. Jednakże ile razy Pan słyszał o zabijaniu ludzi laptopem?
Natomiast o pobieraniu plików słyszy/czyta/widzi się każdego dnia jak w ilości przytrważającej.
Reasumując: jakby ludzie tak często zabijali laptopami co ściągają liki to:
1. byłby to temat tylko dla gazet wewnętrznych organizacji ala FBI
2. publicznie zakazane było by propagowanie nowych sposobów zabijania laptopem (np. kantem)
3. Populacja ludzi zmalałaby o połowę w pierwszych 23433ms

Pozdrawiam
Kuba
Gość IP: 213.192.67.* 2010.08.06 18:32
zapraszam na http://magnetlink.eu - Generator linków magnet
Gość IP: 83.1.85.* 2010.08.07 08:21
Nie rozumiem czemu tak niektórych zabolało dzielenie się wiedzą na temat tego jak działa jakaś technologia. W naszym kraju ubywa umysłów ścisłych na rzecz pseudo-zarządców, pseudo-ekonomistów i politycznych krzykaczy, którzy szczerze powiedzmy nie przynoszą krajowi żadnych wymiernych korzyści, a jedynie mącą, bo bez żadnych kompetencji starają się wepchać na stołki i podejmować nieprzemyślane i destrukcyjne decyzje. Ludzie wolą na siebie mówić "jestem humanistą" aby podkreślić że jest się nieobeznanym z nauką i techniką (choć kiedyś humanista oznaczało zupełnie coś innego i raczej było określeniem człowieka omnibusa, który znał się również na matematyce i fizyce). Zapominają, że logika, umiejętność analitycznego myślenia jest bardzo potrzebna właśnie tym którzy podejmują kluczowe decyzje. Dlatego powinniśmy się cieszyć, że są jeszcze czasopisma w których opisuję się jak coś działa.
StudioNti
StudioNti 2010.08.07 20:44
Patrząc na ocenę artykułu - 5/6, poza garstką krzykaczy, dla których jest on zbyt inteligentny - został doceniony.
Mi się artykuł podoba, życzę sieci P2P dalszego rozwoju, bo bez wątpienia jest to technologia XXI wieku, która miała i będzie miała pozytywny wpływ na technologie informatyczne w przyszłości.
Gość IP: 195.13.38.* 2010.08.08 08:57
najwiekszymi zlodziejami sa wytwornie fonograficzne. Jak by plyty kosztowaly o polowe mniej niz teraz to by nie bylo piractwa.
ps. abstarachujac od tego to jak zrobie stol wypasiony to tez powinienem pobieraz oplate za kazdego kto usiadzie przy nim - analogia do tych piprzonych praw autorskich
Gość IP: 83.1.85.* 2010.08.08 11:02
Ale przecież im nie zależy na tym aby obniżyć cenę, jak ktoś nie kupi to zawsze będzie można kogoś oskarżyć o piractwo i zarobić na odszkodowaniach:

http://di.com.pl/news/31034,0,Piractwo_komputerowe_sie_oplaca.html
AUTOR: andrzej pająk
DODANO: 04.08.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 95722

 

 

CENEO Kup najtaniej
Indesit DISR 57M19 CA Indesit DISR 57M19 CA
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Clevo Hyperbook SL502 (SL50267008241060) Clevo Hyperbook SL502 (SL50267008241060)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Thomson 40FZ5243 Thomson 40FZ5243
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2