Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Innowacje Hybrydowe dyski HDD: pora na supertwardzieli

Dyski hybrydowe

Hybrydowe dyski HDD: pora na supertwardzieli

Są niezwykle pakowne i zarazem niezwykle szybkie, a mimo to tanie. Nowe dyski hybrydowe łączą zalety tradycyjnych HDD i SSD.

Trudno wyobrazić sobie dyski bardziej od siebie różne niż dyski flash i konwencjonalne dyski twarde. SSD (Solid State Drive) są ekstremalnie szybkie, lecz wykorzystywana w nich pamięć jest droga – 500 GB kosztuje ponad 4000 zł. HDD (Hard Disk Drive) jest natomiast tani i oferuje więcej miejsca niż potrzebuje przeciętny użytkownik, lecz jest zarazem tak powolny, że potrafi skutecznie zamulić pracę komputera. Pomysł na dyski hybrydowe (H-HDD) wydaje się strzałem w dziesiątkę: te bowiem, łącząc największe zalety poprzedników, oferują dużo miejsca i wysoką wydajność w rozsądnej cenie.

Dyski hybrydowe są dostępne już od pewnego czasu. Microsoft, wprowadzając na rynek Windows Vista, pomyślał o zaimplementowaniu funkcji Ready Drive, która miała działać jak dyski hybrydowe, by przyspieszyć system. Skończyło się to jednak niepowodzeniem (patrz ramka niżej). Seagate jako pierwszy wprowadził na rynek nową generację 2,5-calowych dysków twardych wyprodukowanych w technice hybrydowej, (cena ok. 450 zł za 500 GB). Seagate Momentus XT faktycznie podniósł poprzeczkę innym dyskom – zajmuje pierwsze miejsce w rankingu CHIP-a. Aż 500-gigabajtowa pamięć magnetyczna zapewnia wystarczająco dużo miejsca, a 4-gigabajtowe układy scalone flash służą jako napęd turbo.

Stara i nowa technika hybrydowa
Stara i nowa technika hybrydowa

Koniec Ready Drive Microsoftu
Sterowanie starymi dyskami hybrydowymi w celu przyspieszenia systemu było możliwe w Windows dzięki technice Ready Drive. O tym, które dane dysku twardego znajdą się we flashu, decydował interfejs Windows (Dataflow Management Layer). Problemem okazała się jednak mała pojemność komórek pamięci dawnych HDD, które nie mogły pomieścić wystarczającej ilości danych. W praktyce oznaczało to przede wszystkim, że zwiększenie wydajności nie było odczuwalne w codziennym użytkowaniu. Ponadto technika ta wystartowała dopiero wraz z systemem Vista, dla którego komputer musi spełniać określone warunki. Stąd niektóre dyski działają tylko na najnowszych płytach głównych lub przy określonym ustawieniu parametrów BIOS-a, co stwarza poważne przeszkody.

Porównanie dysków twardych
Porównanie dysków twardych

Szybkość dzięki kontroli danych
Tym, co odróżnia Momentusa XT od wcześniejszych dysków hybrydowych, jest to, że zapisując dane, nie zdaje się on na Windows, lecz samodzielnie decyduje, które z nich zostaną przesunięte do pamięci flash. Dysk hybrydowy funkcjonuje zatem niezależnie od systemu i sterowników programów, chociaż z pozoru zachowuje się jak zwyczajny HDD. Informacje o tym, które dane są dla użytkownika ważne, zbiera sterownik sprzętowy dysku twardego, który podlicza i protokołuje każde wywołanie danych. Seagate nazwał tę technikę Adaptive Memory – samouczącą się pamięcią cache. Kiedy użytkownik uruchamia dysk po raz pierwszy, pliki niezbędne do startu Windows są zestawiane i kopiowane do pamięci flash. Kiedy użytkownik uruchamia komputer po raz drugi i ponownie pojawia się żądanie plików, sterownik prowadzi już bezpośrednio do pamięci flash zamiast sięgać do powolnych talerzy magnetycznych. Proces uruchamiania systemu zostaje dzięki temu znacząco przyspieszony: czas dostępu do pamięci flash jest o około 73 proc. krótszy niż w przypadku dysków konwencjonalnych.

Także podczas bieżącej pracy obserwuje się korzystne zmiany czasu operacji. Kiedy użytkownik wywołuje aplikację, sterownik rejestruje pliki i kopiuje je również do pamięci flash – tak długo, aż jej 4 GB się nie zapełnią. Przy czym sterownik nie rozróżnia rodzajów plików. Zapamiętuje on jedynie, jak często które bloki wywoływane są przez użytkownika lub przez system operacyjny, i organizuje dysk według częstotliwości ich używania. Dzięki temu w pamięci flash zapisywane są tylko te bloki, które faktycznie są potrzebne. Jednocześnie oznacza to także, że po każdej defragmentacji dysku dane zapisane we flashu przestają być aktualne (a przeprowadzanie defragmentacji dysku jest – jak przy każdym dysku twardym – obowiązkowe). Nie jest to jednak duży problem: dysk uczy się szybko i zwykle już drugie wywołanie danych odbywa się znowu z pamięci flash. Ponieważ 4 GB nie mogą wystarczyć, by można zdeponować na nich wszystkie dane systemu i programów, pamięć flash może się wypełniać – w zależności od stylu użytkowania – małą liczbą dużych plików lub dużą liczbą małych. Przy wywoływaniu tych aplikacji, dla których nie ma już miejsca w części SSD, dysk hybrydowy pracuje tak jak zwykły dysk twardy, czyli jest równie powolny. Aby konieczność sięgania do HDD utrzymać na poziomie tak niskim jak to tylko możliwe, licznik podlicza wszystkie uruchomienia i automatycznie zastępuje te dane z flasha, które używane są najrzadziej, tymi, z których użytkownik korzysta częściej – pamięć flash dopasowuje się zatem do zachowań użytkownika. Największą różnicę w szybkości użytkownik odczuje jednak w przypadku, gdy pracuje on ciągle z tymi samymi programami i plikami, w związku z czym zmiany w części SSD są potrzebne bardzo rzadko. Użytkownik nie ma wpływu na zawartość komórek pamięci flash, nie może więc np. uzyskać krótkoterminowego przyspieszenia przez przesunięcia większych ilości danych – w codziennym użytkowaniu nie ma jednak takiej potrzeby.

Sterownik sprzętowy kopiuje ważne informacje do pamięci flash.
Sterownik sprzętowy kopiuje ważne informacje do pamięci flash.

Zapis konwencjonalny
W procesach zapisu dysk hybrydowy nie różni się aż tak bardzo od zwykłego dysku twardego. Sterownik sprzętowy uwalnia od pracy część SSD przeznaczoną tylko do procesów odczytu, a wszystkie nowe dane zapisuje najpierw na HDD (patrz: schemat graficzny obok).

O tym, że Momentus XT nawet w porównaniu z innymi dyskami notebookowymi zapisuje ponadprzeciętnie szybko, decydują 32-megabajtowa pamięć cache i dysk twardy o prędkości 7200 obr./minutę. Pamięć flash 4-gigabajtowa może służyć także pamięci pośredniej, ponieważ komórki pamięci – tak jak przy SSD wyższej półki – składają się z układów scalonych SLC (Single Level Cells). W przeciwieństwie do używanych w tańszych dyskach flashowych układów Multi Level Cells są one zarazem szybkie i trwałe.

W nowych dyskach hybrydowych tkwi zatem trochę niewykorzystanego potencjału, a ich nowa generacja pokazuje jednak, w jakim stopniu przewyższają one zwyczajne notebookowe HDD. Również w komputerach stacjonarnych pod względem czasu dostępu dysk hybrydowy bije na głowę 3,5-calową konkurencję. Jednak ich stosowanie nie zawsze się opłaca. Kombinacji złożonej z SSD, oferującego wystarczającą ilość miejsca na system i kilka programów, i dodatkowego HDD na dane dysk hybrydowy nie jest w stanie przebić. Dlatego dla sprzętu najwyższej klasy nie jest on alternatywą. Jednak w przeciętnych pecetach może po pewnym czasie wyprzeć nieznacznie tańsze, lecz o wiele powolniejsze dyski HDD.

Dodaj komentarz 19 komentarzy
Gość IP: 89.79.16.* 2010.11.24 12:39
nieograniczona pamięć flash?buhahahhhaha - to że robi za bufor niewiele zmienia pozatym to seagate - im juz nic nie pomoże
Gość IP: 91.46.179.* 2010.11.24 13:46
Bardzo miły artykuł, ale..
Kiedy pojawia się nowa technologia (SSD) stare wykonują histeryczne ruchy przedśmiertne. Dla przypomnienia choćby:
Na początku wchodzenia techniki LCD pojawiały się monitory i telewizory z całkowicie płaskimi ekranami i wielu na tym forum, którzy pluli ile wejdzie na te niewydolne nowe płaszczaki. I gdzie oni są dzisiaj?
Były też telewizory półpłaskie i wieloma emiterami. Ich los...

Los dysków hybrydowych, znanych od 2 lat, będzie podobny. Przypomnijmy o ich 2 własnościach:
1. Zużycie prądu jak HDD+SSD razem. pewnie z 8 W. (SSD 1-2 W)
2. Czas dostępu do danych na HDD 1-2ms a SSD 0,1ms czyli 10 razy mniej.
A ceny spadną spadną. Nic już nie uratuje HDD. U mnie zostają tylko jako backup. Używane raz na 2 dni. Każde 10 W oszczędności przez rok..

Zwracam jeszcze uwagę, że znaczenie SSD zmienia się z "Drive" na "Disk" a Pan Pająk używa tego zamiennie co wprowadza chaos. Mnie boli takie podejście językowe bo uważam, że precyzja wypowiedzi świadczy o precyzji myślenia a za nią idzie precyzja działania. I widać wyraźnie, że tego ostatniego w PL brak.
Gość IP: 93.89.240.* 2010.11.24 16:14
Taka tylko mala uwaga co do funkcji boost ready w windows, daje ona na nawet szybkim sprzecie kolejnych kilka procent wydajnosci jesli nie wiecej. Wybudzanie pc z hibernacji bez 4gb boos ready dysku trwa kilkanascie do kilkudziesieciu sekund z dyskiem w mniej niz 5 sekund mozna zaczac normalna prace dla mnie to ogrom wart wydania tych 20 zl na dysk usb.
Gość IP: 83.238.99.* 2010.11.24 19:28
Drive/ Disk uwaga sluszna. Bije sie w piersi.
AP
Gość IP: 83.238.99.* 2010.11.24 19:31
Testy CHIPA pokazaly ze Momentus jest jak na razie liderem wydajnosci wsrod dyskow 2,5 cala. Co pokaze praktyka bede mogl powiedziec za 1-2 miesiace. Wczaraj droga kupna nabylem prywatnie 500 GB Momentusa. Czy ponad 200 zl wiecej za dysk o tej pojemnosci bedzie mialo odczuwalny sens? Zobaczymy.
Gość IP: 89.74.179.* 2010.11.25 05:51
hybrydy bidy, dyski o prostokątnych "talerzach" zamiotą wszystko w tym temacie, mam nadzieję że "grupa trzymająca władzę" nie stanie na przeszkodzie ich szybkiemu upowszechnieniu
PB
PB 2010.11.25 11:00
@autor:
"SSD (Solid State Drive) są ekstremalnie szybkie, lecz wykorzystywana w nich pamięć jest droga - 500 GB kosztuje ponad 4000 zł."
Znowu tak ekstremalnie nie są. 300MB/s vs 140MB/s to nie jest ekstremalna różnica.
"HDD (Hard Disk Drive) jest natomiast tani i oferuje więcej miejsca niż potrzebuje przeciętny użytkownik"
Naprawdę? A piraci? Im zawsze mało.
"lecz jest zarazem tak powolny, że potrafi skutecznie zamulić pracę komputera."
A to ciekawe, bo mi Samsung F3 z powodzeniem NIE ZAMULA komputera. Może to kwestia systemu, który nie jest zaśmiecony toną debilnych fajerwerków.
Ogólnie za dużo emfazy, drogi panie. Dyski SSD od HDD nie różnią się aż tak diametralnie. User experience jest zbliżony.
Ja bym tu raczej wskazał na ciszę, jaką charakteryzują się dyski flashowe. Miałem w jednym komputerze dysk Western Digital - hałas przez niego generowany był tak "ekstermalny" (;)), że można się było pochlastać ugotowanym makaronem. Teraz jest tam mały SSD i nie słychać po prostu nic. Komputer z odległości metra nie jest słyszalny.
PB
PB 2010.11.25 11:00
@Gość IP:91.46.179.* 2010.11.24 13:46
"1. Zużycie prądu jak HDD+SSD razem. pewnie z 8 W. (SSD 1-2 W)"
HDD w spoczynku nie bierze więcej jak 2W. Ponownie - różnice bywają mniej istotne, niż by się wydawało. Więcej wpiernicza głupia karta graficzna, którą głupi user kupuje do głupiego kompa, żeby i tak nie grać, bo nie ma czasu. Demotywatory nie potrzebują 1024 procesorów strumieniowych.
"2. Czas dostępu do danych na HDD 1-2ms a SSD 0,1ms czyli 10 razy mniej."
Gdzie ty widziałeś HDD o czasie dostępu 1-2ms?! Podaj mi namiary, bo normalnie 10 sztuk od razu kupię;)
Virtus
Virtus 2010.11.25 15:13
Oby jak najszybciej zrobili taki tylko 3,5 calowy.

Z góry prosze o test :+)
laptokowiec
laptokowiec 2010.11.25 15:48
Ale jak padnie SSD, to szansa na odzyskanie danych jest w okolicach 50%.
Gość IP: 193.19.165.* 2010.11.26 01:47
Teoretycznie to w RAIDzie też powinno działać... a moze by taką konfigurację przetestować praktycznie?
Gość IP: 79.184.14.* 2010.11.26 09:44
Koreańska Firma Karisiu-Hu za dwa lata wprowadzi na rynek dyski ,na jeden talerz przypadają 4 głowice, zmieniając rozstaw obracają się, przyrost szybkości w fazie testów jest 3-krotnie szybszy od najszybszych SSD
Gość IP: 62.87.248.* 2011.01.30 00:56
seagate Momentus XT = 7200 obr
wd scorpio blue = 5400 obr
też mi porównanie, chyba jeszcze stać redakcję na zwykły dysk 7200 żeby wyniki miały sens
Gość IP: 81.219.228.* 2011.08.08 15:50
btrdbgf
Gość IP: 81.219.228.* 2011.08.08 15:58
Moim zdaniem to bardzo dobra opcja do laptopa, bo jest znacznie szybszy od zwykłego a oferuje tyle samo miejsca i jest nie wiele droższy - super sprawa !
W stacjonarnym rozwiązałem inaczej, z powodu większej ilości miejsca.
System i programy na SSD SATA III, a dane 2x 1TB w RAID0 i jest po prostu PIĘKNIE !!!

Pamiętajcie że jeśli wymieniliście bebechy na nowe i nadal jest za słabo, to może pomóc jedynie dysk SSD lub np. hybryda...

Ja przeszedłem (nie licząc poprzednich edycji 286, 386, 486 i Pentium 4)-: z C2D E4300 @ 3Ghz na Quada Q6600 @ 3Ghz i ponad rok temu na i7 920 2.66, zaraz na 960 z fabrycznym zegarem 3.2 Ghz i od czasu E4300 OGROMNEJ różnicy nie zauważyłem, ale SSD zmieniło wszystko. Start w kilka sekund od ekranu startowego, a zamykanie jakieś 3-4 sekundy na XP !
Niektórzy pewnie się dziwią dlaczego nie 7, albo może jeszcze 64 bit ? - otóż to jest porażka !!! Ew. XP 64 bit jeszcze daje radę - mam po prostu syna 8 lat i całe mnóstwo gier.. ;-)
bombaa76
bombaa76 2011.11.30 13:48
Seagate wciąż rozwija ten kierunek - http://bit.ly/vgqenk
Szkoda tylko, że tak mało ludzi już im teraz ufa. Bo przecież pomysł sam w sobie jest super
poli
poli 2012.01.24 19:55
Jak czyta się te komentarze to człowiek nie wie czy się śmiać czy płakać?
Polecam zakup takiego dysku i dopiero w tedy wypowiadać się na jego temat.
Gość IP: 93.89.240.
Kiedyś próbowałem tej funkcji „boost ready” I wnioskuję, że masz jakiś prehistoryczny komputer skoro system szybciej ci odpala z hibernacji, pobierając dane z pamięci podłączonej do USB. Zastanów się, co napisałeś. Transfer danych z USB szybszy niż z wewnętrznego dysku HDD. Takich prędkości nawet USB3 nie daje.
Gość IP: 89.74.179.
Dobre.
Ale nikt nie musi im stawać na przeszkodzie. Same sobie szkodzą. Cena, to raz. A dwa to zamrażanie systemu po dłuższym czasie użytkowania. Po prostu dyski SSD są jeszcze w pieluchach. A firmy próbują ceną pokryć straty, jakie ponoszą.
Gość IP: 79.184.14.
Ja już dawno zastanawiałem się, dlaczego żadna firma nie próbuje zamontować dwóch albo czterech par głowic. To, że dysk byłby większy, trudno byłyby tylko do stacjonarnych, ale jaki transfer można by osiągnąć. Kiedyś słyszałem o CD z dwoma laserami, ale pomysł szybko upadł. Podobno ktoś nawet produkował takie CD ( DVD jeszcze je było)

Było trochę krytyki. To teraz napiszę wrażenia po przejściu z Momentusa 500GB 7200 obr./minutę Na XT 750GB+8GB SSD.
Mam w lapku dwa dyski i dwa systemy Vistę na Momentusie 500GB i Win7 na drugim takim samym dysku. Win7 skopiowałem z całą partycją na XT 750 i zamieniłem dyski w lapku. Po pierwszym uruchomieniu Win7 dyski mieliły non stop jakieś 60min. Ale po tej operacji komputer uruchamia się szybciej, a i aplikacje działają szybciej. Nie powala to na kolana, ale jest zauważalna różnica. A o to właśnie chodzi.
Szkoda, że producent nie daje jakiejś aplikacji za pomocą, której można by zarządzać co ma być umieszczane w sekcji SSD. Na przykład. Aby trzymał tam określony system i nie pozwalał na ładowanie do SSD plików z odpalanego innego systemu. Nie mówię o konkretnych plikach tylko o wskazanie dyskowi aplikacji, które powinny być na SSD.
Gość IP: 213.189.34.* 2012.06.18 16:49
@ poli 2012.01.24 19:55
... Transfer danych z USB szybszy niż z wewnętrznego dysku HDD. Takich prędkości nawet USB3 nie daje...

A to ciekawe bo w moim zestawie ASUS 1215n + usb3.0 hdd samsung 500G testy pokazały, że zewnętrzny dysk jest DUŻO wydajniejszy niż wbudowany. Wiec się nie wymądrzaj kolego :)
Gość IP: 89.78.116.* 2012.08.04 09:43
wiecie czemu dyski hdd nie wymra? poniewaz daja znaki ze zdychaja. system zaczyna mulic, przestaja sie odpalac jakies pliki - wtedy zapuszczasz sprawdzacza dysku a on ci wali po oczach 2 tysiacami bad sektorow :>
a ssd? dziala na zasazie 'mam twoje dane, mam twoje dane *pierdut* nie mam nic i nie dzialam'. (oba opowiedziane z doswiadczenia wlasnego i klientow)
ssdki sa wspaniale jako pierwszy dysk - na programy, system itp. a hdd jako magazyn
wiec czemu tak was dziwi ze ktos wpadl na pomysl polaczenia tych dwoch? inna sprawa ze hybrydy maja sens TYLKO w laptopach ktore zwyczajnie nie maja miejsca na 2 dyski.
AUTOR: andrzej pająk
DODANO: 24.11.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 30825

 

 

CENEO Kup najtaniej
PIONEER VSX-323 + BOSTON ACOUSTICS SOUNDWARE XS 5.1 PIONEER VSX-323 + BOSTON ACOUSTICS SOUNDWARE XS 5.1
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Fanotec Nodal Ninja 180 Fanotec Nodal Ninja 180
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD Piezo Canon (B008 E) Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD Piezo Canon (B008 E)
Dostępny w 43 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
AEG F78600VI1P AEG F78600VI1P
Dostępny w 17 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Pinnacle Dazzle DV Editor 2006 Pinnacle Dazzle DV Editor 2006
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2