Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Tips&Tricks Sprzęt Porada eksperta Tuning netbooka

Aktualizacja BIOS-u netbooka

Tuning netbooka

Czy naszemu notebookowi nie przydałoby się czasem więcej szybkości i mocy? CHIP pokaże, jak to zrobić przez aktualizację BIOS-u.

Jeśli uruchamianie programów, a  także realizacja procesów trwa całe wieki, zaś wideo w trybie pełnoekranowym zacina się tak bardzo, że prawie niczego nie można dostrzec, to naszemu notebookowi z procesorem Atom brakuje odrobiny mocy. Pomóc może aktualizacja BIOS-u. Zmiana oprogramowania płyty głównej powinna spowodować wzrost stabilności i dać nowe możliwości przetaktowywania procesora, a wyższa częstotliwość pracy pozwoli na podniesienie wydajności notebooka o 25 proc. Warunkiem, by w kilku krokach osiągnąć taki rezultat, jest jednak nowy BIOS. Istnieje wiele sposobów jego zaktualizowania. Ponieważ netbooki na ogół nie mają ani napędu optycznego, ani stacji dyskietek, pokażemy, jak dokonać aktualizacji BIOS-u z wykorzystaniem pamięci USB.

Odświeżanie BIOS-u przy użyciu pamięci USB

Za pomocą sprytnego narzędzia firmy HP sprawimy, że pendrive stanie się bootowalny, co pozwoli na łatwą aktualizację BIOS-u. Uwaga: wymiany BIOS-u dokonujemy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nowa wersja przyniesie oczekiwane zmiany, o czym powinniśmy  przeczytać w opisie do niej dołączonym. Pamiętajmy, że upgrade tego typu zawsze niesie ryzyko uszkodzenia komputera. Pod żadnym pozorem nie przeprowadzajmy tego rodzaju operacji tylko na zasilaniu bateryjnym!

Dzięki niewielkiemu nakładowi pracy powinniśmy odczuć wyraźny wzrost wydajności netbooka. CHIP sprawdził tę procedurę, wykorzystując w tym celu urządzenie MSI Wind U100, na którego przykładzie prezentujemy szczegółowy opis – rezultaty okazały się zadowalające.

1. Instalujemy narzędzia
Ściągamy pliki aktualizacyjne

Aby odświeżyć BIOS, musimy mieć bootowalny pendrive. Będziemy też potrzebować darmowego programu HP USB Disk Storage Format Tool i plików systemu DOS. Wszystkie te elementy znajdziemy w Internecie pod adresem www.biosflash.com/e/bios-boot-usb-stick.htm. Po ich pobraniu instalujemy Format Tool.

 

 

 

 

 

2. Kopiujemy DOS i dane na pendrive
Przygotowujemy pamięć USB

Rozpakowujemy USB-DOS do katalogu i otwieramy HP USB Disk Storage Format Tool. Pendrive wyświetli się w sekcji »Device«. Jako system plików wybieramy FAT 32, wskazujemy też katalog, do którego wcześniej skopiowaliśmy plik boot. Po sformatowaniu kopiujemy na pendrive pliki aktualizacyjne BIOS (EAFUDOS.exe, EN011IMS.10B i flash.bat).

 

 

 

 

3. Otwieramy menu boot
Uruchamiamy komputer

Startujemy netbooka, pamiętając o podłączeniu pendrive’a do portu USB. Wciskając klawisz [F11], otwieramy menu bootowania i wybieramy pendrive. Uruchomi się zainstalowany na nim wcześniej system DOS. Za pomocą polecenia »cd« przechodzimy do katalogu zawierającego pliki BIOS.

 

 

 

 

4. Odświeżamy BIOS
Aktualizacja

Zaczynamy od podłączenia zasilacza do netbooka, aby mieć pewność, że podczas aktualizacji nie zostanie przerwane zasilanie. Potem uruchamiamy plik flash.bat. Po zakończeniu procesu nasz netbook zyska nowy BIOS.

 

 

 

 

5. Wyłączamy wbudowaną pamięć
Naciskamy klawisz [Esc]

Jeśli dołożyliśmy dodatkową kość RAM o wielkości 2 GB, musimy wyłączyć pamięć wewnętrzną (1 GB), ponieważ chipset netbooka może zarządzać maksymalnie 2 GB pamięci. Podczas uruchamiania komputera trzymamy wciśnięty klawisz [Esc]. Następnie naciskając klawisz [Del], wchodzimy do menu BIOS o nazwie »Advanced«. Tu ustawiamy wartość »Disable onboard RAM« na »Disabled«.

 

6. Konfigurujemy przetaktowanie
Wybieramy zakres

Aby ustawić przetaktowanie w BIOS-ie, podczas uruchamiania komputera trzymamy wciśnięty klawisz [Del]. Teraz przechodzimy do sekcji »Advanced«, gdzie możemy ustawić zakres overclockingu. Za pomocą programu Prime 95 (www.mersenne.org/freesoft) łatwo sprawdzimy, czy nasz netebook będzie miał problemy ze stabilnością (zawieszanie się, nagłe restarty albo „niebieskie ekrany”).

 

 

7. Sprawdzamy wytwarzanie ciepła
Wszystko cool

Po aktualizacji BIOS-u wydajność naszego netbooka wzrasta nawet o 25 proc. Zdjęcia monitorujące wydzielanie ciepła wykonane przed zabiegiem i po nim pokazują wyraźnie, że przy pełnym obciążeniu netbooka temperatura prawie się nie zmieniła. Minimalnie, bo o 0,3 W, wzrasta tylko zużycie prądu.

 

 

 

8. Testujemy wydajność
Jest lepiej

Wyniki benchmarka potwierdzają wzrost wydajności rzędu prawie 25 proc. oraz wzrost wydajności karty nawet o 35 proc. Dzięki temu poprawi się płynność odtwarzania nawet tych plików wideo, które wcześniej wyglądały raczej na pokaz slajdów.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 213.134.173.* 2009.07.03 20:54
Przepraszam bardzo, ale z tego, co mi na daną chwilę wiadomo, to ta metoda działa narazie tylko z nebookami MSI serii U100, U90, i możliwe, że z u120 (niezweryfikowane). Nie ma natomiast żadnych zweryfikowanych informacji n/t biosu urządzeń innych producentów. Proszę nie wprowadzać w błąd użytkowników netbooków innych firm!
Gość IP: 78.8.45.* 2009.07.04 12:38
Przynajmniej drogi autorze dopisz, ze opierales sie na forum www.msiwindforum.pl bo to zwykle sciaganie ...
Remi
Remi 2009.07.10 21:29
W kazdym netbooku brakuje szybkosci i mocy :D ale taki juz ich urok :D
Gość IP: 109.255.14.* 2012.02.21 21:04
redaktor pirat:) jak acta wejdzie pojdziesz siedziec hahahah
Gość IP: 89.228.209.* 2012.07.02 16:29
Artykuł skopiowany z http://msiwindforum.pl
AUTOR: jan leopolski, andrzej pająk
DODANO: 03.07.2009
Tagi: bios, tetbooki, tuning
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4596

 

 

CENEO Kup najtaniej
ADE ART. złote kolczyki 1099 ADE ART. złote kolczyki 1099
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Emed Hepa 1 do oczyszczacza powietrza PA400/PA600 Emed Hepa 1 do oczyszczacza powietrza PA400/PA600
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TE713201RW EQ7 Siemens TE713201RW EQ7
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
STARMIX Zamiatarka ręczna z systemem Turbo 475 (SX014456) STARMIX Zamiatarka ręczna z systemem Turbo 475 (SX014456)
Dostępny w 15 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2