Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Trendy Czy korzystanie z chomikuj.pl jest legalne?

Darmowy hosting plików

Czy korzystanie z chomikuj.pl jest legalne?

Chomikuj.pl ma już 4 mln użytkowników i 232 mln plików do pobrania. Artyści lamentują, że są okradani, policja nie robi nic albo prawie nic, a poprawni politycznie dziennikarze potępiają w czambuł tych, którzy ściągają. Sytuacja ewidentnie patowa. Ale po czyjej stronie jest prawo?

Hirek Wrona, znany producent muzyczny, złożył doniesienie do prokuratury na serwis chomikuj.pl, domagając się odszkodowania za poniesione straty. – Jeśli Polska to państwo prawa, to powinno zagwarantować możliwość dochodzenia swoich roszczeń również twórcom i producentom – mówi Hirek Wrona, który straty związane tylko z jednym promowanym przez niego wykonawcą, Mrozem, szacuje na pół miliona złotych. – Płytę pobrano ponad 200 tysięcy razy, a sprzedano tylko 2300 krążków. Jak w takich warunkach ma funkcjonować polski show-biznes?

Rzecznik chomikuj.pl, Piotr Hałasiewicz, twierdzi, że serwis nie ponosi winy za ten stan. – Jesteśmy witryną Web 2.0, która udostępnia jedynie infrastrukturę do przechowywania danych w Sieci. Zawartość serwisu tworzą głównie internauci. Przy wysyłaniu do nas pliku każdy użytkownik zostaje poinformowany, żeby nie pobierać utworów, do których nie ma praw na rozpowszechnianie. Przy każdym pliku znajduje się też link „Zgłoś naruszenie zasad regulaminu”. Wystarczy kliknąć go, żeby poinformować nas o naruszeniu praw autorskich. Jeśli zgłaszający może udokumentować, że posiada prawa do danego utworu, serwis blokuje do niego dostęp.

Te działania na niewiele jednak się zdają, ponieważ na portalu chomikuj.pl jest dosłownie wszystko: kinowe premiery, najnowsze albumy, a ostatnio nawet e-booki. – Nie mamy prawa decydować, co jest legalne, a co nie – tłumaczy Hałasiewicz. – I nie mamy takiego obowiązku. Tak stanowią zarówno prawo unijne, jak i polska ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Poza tym istnieją ograniczenia wynikające z efektu skali: codziennie na nasze serwery trafia pół miliona nowych plików. Kto mógłby je kontrolować?

Ale nie wszyscy bezradnie opuszczają ręce. Związek Producentów Audio Video (ZPAV) od początku roku wytoczył już kilkanaście procesów karnych tym, którzy nielegalnie udostępnili albumy muzyczne przez serwis chomikuj.pl. Pozwy skierowano przeciwko konkretnym osobom, zawierając we wniosku obowiązek naprawienia szkody. Oznacza to, że internauta nie dość, że otrzyma wyrok, to jeszcze będzie musiał zapłacić odszkodowanie w wysokości ok. 1,10 zł za każdy nielegalnie udostępniony utwór. – Będziemy wytaczać coraz więcej takich procesów – mówi Mikołaj Wojtal ze ZPAV, ale przyznaje, że sprawy dotyczą jedynie tych, którzy udostępniają pliki, nie mając praw do ich rozpowszechniania. 

A co z tymi, którzy jedynie pobierają? Czy oni także łamią prawo? Na portalu chomikuj.pl można znaleźć informację, że ściąganie plików, które usuwamy po 24 godzinach, jest legalne. Trudno przyjąć to za dobrą monetę, przecież w ciągu doby bez problemu obejrzymy film. Czy nikt na tym nie straci? W to też trudno uwierzyć – produkcja filmu kosztowała, a my oglądamy go za darmo. No, nie do końca, bo większych plików takich jak filmy nie ściągniemy bez dokupienia w chomikuj.pl dodatkowego transferu – za 1 GB zapłacimy 1,80 zł. Ale przecież zarabia na tym nie twórca, lecz chomikuj.pl. 

Ale jest i inny czynnik gmatwający obraz sytuacji: dozwolony użytek. Jeśli kupimy płytę CD albo film na Blu-ray, mamy prawo zgrać utwory na dysk i udostępnić przez chomikuj.pl np. swojej partnerce, która mieszka w Londynie, rodzinie na Antypodach albo przyjaciołom w Krakowie. W takiej sytuacji nie można mówić nawet o łamaniu prawa polegającego na rozpowszechnianiu utworu bez licencji, kupując utwór, możemy go prezentować innym, jeśli jesteśmy w stanie wykazać, że są oni naszą rodziną bądź bliskimi znajomymi.

No więc jak to w końcu jest  z chomikuj.pl, ale i z rapidshare.com czy megauploud.com, czyli serwisami oferującymi hosting plików. Mogę pobierać czy nie?

A co z udostępnianiem? Legalne czy nie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w ramce.

Michał 
Kołodziejczyk, 
adwokat 
z warszawskiej kancelarii  KKR
Michał Kołodziejczyk, adwokat z warszawskiej kancelarii KKR
Internautów broni dozwolony użytek, ale nie zawsze

Michał Kołodziejczyk
adwokat z warszawskiej kancelarii KKR
www.kkr.com.pl

Za korzystanie z cudzych utworów powinno płacić się stosowne wynagrodzenie autorowi lub innemu uprawnionemu podmiotowi. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej zasady, wprowadzając instytucję dozwolonego użytku osobistego. Zgodnie z nią nie łamie się prawa, jeśli korzysta się
z już rozpowszechnionego filmu albo albumu muzycznego
do celów ściśle osobistych, np. ściągając go z Sieci.

Oznacza to, że ściągając od kogoś pliki, np. w celu podjęcia decyzji o późniejszym zakupie płyty, nie narusza się prawa. Ale należy pamiętać, że zakres dozwolonego użytku obejmuje wyłącznie korzystanie z pojedynczych utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Udostępnianie utworów szerszej niż powyższa grupie osób naraża nas na odpowiedzialność karną i finansową.
Uwaga: instytucja dozwolonego użytku nie ma zastosowania do programów komputerowych i elektronicznych baz danych.
Gość IP: 79.184.10.* 2010.05.10 12:05
Re: "Czy korzystanie z chomikuj.pl jest legalne?"
Moim zdaniem bardziej legalne niż kupno miesięcznika CHIP, za którego kupno grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności*.
* - o ile zakupiło się magazyn w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (np. zaoszczędzenia na sprzęcie dzięki testom i recenzjom sprzętu).
Gość IP: 85.222.67.* 2010.05.10 12:27
A czy legalne jest sprzedawanie oprogramowania, którego producent gwarantuje sobie brak odpowiedzialności za jakiekolwiek straty i szkody wywołane użyciem tego oprogramowania?
A czy legalne jest sprzedawanie nagrań audio z zabezpieczeniami uniemożliwiającymi nabywcy odtworzenie płyty na jakimś typie urządzenia?
Czy legalne jest stosowanie w oprogramowaniu zabezpieczeń wymuszających na użytkowniku stały dostęp do sieci, co wiąże się - np. w wypadku komputerów przenośnych - z dodatkowymi opłatami na rzecz operatorów telekomunikacyjnych?
Gość IP: 89.231.119.* 2010.05.10 12:35
popieram w 100% tak trzymać
Gość IP: 79.188.179.* 2010.05.10 12:51
Absurdalne prawo = absurdalna interpretacja. Ciekawe jak definiuje się wg naszego prawa osobę "najbliższego przyjaciela" czy "stosunek towarzyski" o którym mówi pan adwokat.

Czy grono użytkowników chomikuj.pl nie jest już przyjaciółmi skoro to tzw. serwis społecznościowy? Czy zatem nie mają oni prawa na publikowanie "sobie" muzyki czy filmów?

Wg mnie ta sprawa nie znajdzie rozwiązania dopóki prawo w Polsce będzie niejasne (zresztą, Urzędy interpretują przepisy jak chcą...).
Gość IP: 109.224.143.* 2010.05.10 13:06
Nie no TO jest mistrzostwo świata: "Płytę pobrano ponad 200 tysięcy razy, a sprzedano tylko 2300 krążków" - jakim trzeba być kompletnym imbecylem aby w TAKIEJ sytuacji rynkowej klepać krążki? Panie Hirek czasy krążków się skończyły tak jak czasy kliszy w aparatach fotograficznych. Czy pan jest ślepy? Pójdzie pan z torbami i z panem Mróz. Do roboty leniu a nie szczekać na innych! Jak się nie nadajesz do realiów to może na taksówkę? Zarobki pewne i gwarantowane!
Gość IP: 129.35.204.* 2010.05.10 13:16
@Gość IP:79.184.10.* 2010.05.10 12:05

"Re: "Czy korzystanie z chomikuj.pl jest legalne?"
Moim zdaniem bardziej legalne niż kupno miesięcznika CHIP, za którego kupno grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności*.
* - o ile zakupiło się magazyn w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (np. zaoszczędzenia na sprzęcie dzięki testom i recenzjom sprzętu)."


O co z tym chodzi? Czy ktos moze to wyjasnic? To jakis zart czy kolejny absurd prawny, podobnie jak wymog posiadania rachunku na Linuxa na kompie firmowym...
Virtus
Virtus 2010.05.10 14:58
Trzymam kciuki za chomika.
MESSER
MESSER 2010.05.10 18:29
Sam właściwie jak mam jako taki "stały dostęp" do Internetu od 18 miesięcy,nie korzystałem z zasobów plikowych "Chomika".
Za to moja mama dość często zagląda na tą stronę w poszukiwaniu wzorów do swoich ręcznych robótek,itp."dupereli",oczywiście wszystkie wzory jakie użyje do wykonania np:obrusu są wykonywane 100% hobbystycznie bez działalności zarobkowej,czy tym bardziej dorobienia.
Ale oczywiście moja mama jest 'piratem" bo korzysta z "pirackiej strony z plikami.
Ciekawe czy odważyli by się "anty piraci" zaskarżyć "Google" za wyszukiwanie milionów "pirackich"plików dziennie,bo nie oszukujmy się "Chomik" to mały pikuś przy Google,mimo że serwery Google służą głównie do indeksowania zawartości stron,lecz wystarczy że Google ułatwia dostęp do muzyki i filmów udostępnianych bez praw autorskich.
Więc panie Hieronimie "Hirku" Wrono,czemu nie karzesz ścigać firmy która ma miliony razy większy udział w procederze "piractwa"i to w skali Światowej,a "ścigasz" jakieś "płotki",jak polować to na "grubszą zwierzynę".
Slimior
Slimior 2010.05.10 18:57
"megauploud.com"? a nie "megaupload.com"?
A co do tematu, to piractwo nigdy się nie skończy. Choćby były kary rzędu milionów złotych i niewiadomo jakie zabezpieczenia, to ludzie i tak znajdą sposób.
Gość IP: 86.30.237.* 2010.05.10 20:10
@MESSER - bo z niego jest "pusty musk" i tyle - nie oskarzy google bo by mial tyle C4 w domu podlozone ze jakby ztenonowalo to by smrud po nim nie pozostal - a tak - takie szaraczki z chomikuj to on wie ze mu nie podskocza - i tyle - takie zycie

Taka pl - tepi sie najslabszych, bo tych wiekszych to strach po du*pie leci
Gość IP: 87.205.228.* 2010.05.10 21:12
Oby więcej pozwów... Karać dotkliwie wszystkich złodzieji udostępniających tam nielegalnie pliki... Kilkaset tysięcy zadośćuczynienia nauczy ich poszanowania praw autorskich.
Gość IP: 83.1.74.* 2010.05.13 01:37
"Gość IP:87.205.228.* 2010.05.10 21:12
Oby więcej pozwów... Karać dotkliwie wszystkich złodzieji udostępniających tam nielegalnie pliki... Kilkaset tysięcy zadośćuczynienia nauczy ich poszanowania praw autorskich. "

Drogi Gościu, stanowczo musisz zmienić dealera...
Gość IP: 213.134.173.* 2010.05.13 12:11
sprawa jest banalnie prosta - ktoś coś stworzy, wymyśli, nagra etc. i ca tę pracę, jak za każdą inna np. podłączenie rury w kiblu, należą mu się pieniądze. nie ma od tego odstępstwa. jeśli zabierasz komuś jego "pracę" w ten czy inny sposób, okradasz go.
każdy o tym wie, każdy to rozumie ale większość płacze i wymyśla jakieś debilne argumenty przeciwko, że niby oni nie kradną oni się wymieniają, że to portal społecznościowy itp.. proszę was największy debilizm to robić samego siebie w "jajo".
przyznajcie się: TAK ściągamy, "wymieniamy" się nielegalnie, bez odprowadzania należnych opłat, plikami. i po sprawie.
znacie konsekwencje- zakładam jednak, że i tak ich nie poznacie ale to już inna kwestia.
ja sam wiem co ukradłem innym przez internet i debilnie nie będę sie z tego tłumaczył lub szukał wymówek. co jest czarne a co białe wiadomo. co ludzie z tym robią to już sprawa ich sumienia.
sztabantypiracki
sztabantypiracki 2010.05.14 15:50
Sztab Antypiracki informuje, że ściąganie muzyki i filmów podlega odpowiedzialności cywilnej, jeśli nastąpiło bezprawnie. W takim wypadku uprawniony (twórca, producent i artysta wykonawca) może, między innymi, domagać się zapłaty potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) – jeśli naruszenie ma charakter zawiniony – lub podwójnej wysokości, jeśli jest niezawinione a także wydania uzyskanych korzyści.

Podstawa prawna: art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Przy okazji pobrania muzyki i filmów może dojść do ich rozpowszechniania – tak jest w wypadku wielu sieci typu P2P, a rozpowszechnianie bez zgody uprawnionego jest już przestępstwem, o którym mowa w art. 116 ustawy o prawie autorskim, zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 a nawet 3 lat, jeśli sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub 5 lat, jeśli sprawca z przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub działalność przestępną lub ją organizuje lub kieruje.

Podstawa prawna: art. 116, ust. 1-3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Gość IP: 95.41.206.* 2010.05.15 14:44
Sam korzystam z chomikuj pl i wiem że niektóre opcje premium można wykonać za pomocą google, a plików maja tam naprawdę wiele i różnej maści od premierowych gier (te najczęściej w częściach po 600 mb), przez kinowe hity do zwykłych dupereli i na podstawie tego można dojść do wniosku że ponad połowa plików jest nielegalna. A kto sprawdza czy plik jest nielegalny? raczej mało kto. Chociaż serwis organizuje nagonki.

A specjalnych odtwarzaczy i programów tylko do tego by pliku nie można skopiować (w zasadzie i tak by było można) żadna firma nie zrobi (były by dodatkowe koszty).
Gość IP: 80.54.63.* 2011.01.28 01:43
Artyści obwiniają zwykłych ludzi, bo ci poszli parę kroków na przód.
Po co wywalać kupę kasy na wytwórnie? Płytę kupi tylko ten, którego na nią stać, bo ceny są absurdalne. Przeważnie płaci się za markę, opakowanie i gadżety do niego dołączone zazwyczaj nie mając 100% pewności że produkt będzie pierwszej klasy. Reklamy towaru reklamami, a bo to raz się słyszało: megahit, hit wszech czasów itp. itd., kupujesz oglądasz, słuchasz, czy grasz a tu d..a, rozczarowanie.

Rozwiązanie!!! Może drodzy artyści skończą karmić ludzi swoimi dziełami na nośnikach pamięci (CD, DVD itp., które po 5 latach nie używania i tak się zmarnują) i wyjdą parę kroków na przód, przed ludzi.
Moi drodzy, przeciętny człowiek spędza sporo czasu przed TV, i jeszcze więcej przed Kompem na Necie. Dlaczego nie stworzyć portali które przypominały by budową portal Chomikuj.pl, a gromadzone przez niego fundusze dzielić, obliczając ile razy (co i kogo) było pobrane. Jest to dużo łatwiejszy sposób, się sprzedawania.

Korzyści!!! Zamiast sprzedaży w 100 000 egzemplarzy, sprzedaż o nakładach milionów a nawet miliardów. I za każdy egzemplaż pieniążek do kieszonki autora dzieła.
Środowisko czystsze, bo plastiku na nośniki produkować nie trzeba tyle, i płyty się nie walają.

Zasada!!! Musi być gorzej, by było lepiej i uczymy się na błędach
Gość IP: 80.48.115.* 2011.09.09 22:02
nie dziwota że ludzie są piratami skoro za system, program, lub film trzeba zapłacić kilka setek to kogo w Polsce stać na taki rarytas przy zarobkach średniej krajowej? trzeźwo myślący wydawcy zredukowaliby cene do kilkudziesięciu złotych za te produkty a ludzie z pewnością woleliby mieć coś oryginalnego niż borykać się z pirackim softem. zawsze trafi się ktoś kto dla darmochy lubi żyć w strachu-lecz o ile wzrosłyby zyski jeśli to wszystko byłoby tańsze? nie trzeba być specem od marketingu by to wyliczyć
Gość IP: 89.74.195.* 2011.11.20 12:03
czy jest jakaś lista artystów z którymi ma umowę ZPAV i tym podobne organizacje? czy też przywłaszczają sobie prawo decydowania za wszystkich?
Gość IP: 89.101.32.* 2011.12.08 11:12
Chomik to maly pikus a torrenty na calym swiecie i nie trzeba za nie placic a sciagniesz wszystko lacznie z filmamy kture jeszcze sa w kinach...
Gość IP: 79.191.119.* 2012.02.10 14:48
Czasy się zmieniły, płyty powoli odchodzą do lamusa, wszystko powoli staję się online. Zamiast podejść do rzeczy uwzględniają współczesne realia, to oni po swojemu wszystkim tylko utrudniając. Chodzi mnie o wszelkie organizacje zwalczające piractwo lub inne organizacje mające coś wspólnego z tym tematem z rządem na czele. Zamiast podjąć działania w stronę twórców i producentów aby dogadali się ze wszelkimi stronami hostingowymi, aby za grosze udostępniać pliki umieszczane przez użytkowników na serwerach i zyski dzielić z twórcami. Na świecie mnóstwo osób kupuje filmy, muzykę itp. chodzi do kin itd., ale to jest tylko kropla w morzu w porównaniu z ilością osób które ściągają w sieci nie wspominając o tym, że przeciętny "ściągacz" w ciągu roku pobierze znacznie więcej niż normalnie człowiek kupi w sklepie w ciągu całego życia. Cały zamysł wydałby się idealnym rozwiązaniem piractwa w ogóle, ale to tylko w teorii niestety, wprowadzenie w życie takiego czegoś zapewne zajęło by dekady, gdyż każdy myśli inaczej i dogadanie się ze wszystkimi plus sprawy techniczne polegające na wykonaniu takiego czegoś byłyby prawie nie wykonalne, a na pewno nieopłacalne z punktu widzenia dzisiejszego rynku. Ale to tylko pomówienia, może to nie było by takie trudne? Tak czy owak, dla twórców byłby to złoty interes i nikt nie musiałby się martwić, że ściąga nielegalnie i każdy byłby zadowolony.
AUTOR: rafał petras
DODANO: 10.05.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 124889


CENEO Kup najtaniej
Vedia eReader K4 Vedia eReader K4
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Netrack łącznik przewodów Krone IDC-Krone-IDC (106-72) Netrack łącznik przewodów Krone IDC-Krone-IDC (106-72)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo S230U (N3C86PB) Lenovo S230U (N3C86PB)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Acer S5-391 (NX.RYXEP.008) Acer S5-391 (NX.RYXEP.008)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
GoClever Insignia 800M 8GB 3G Czarny GoClever Insignia 800M 8GB 3G Czarny
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy