Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Dzieci w Sieci wcale nie takie niewinne

Raport Norton Online Family porusza problemy niekontrolowanych wydatków dzieci w sieci i stosowania przez uczniów „cyberprzemocy” wobec nauczycieli.

Dzieci w Sieci wcale nie takie niewinne

Dzieci przestrzegające domowych zasad korzystania z Internetu mają mniej negatywnych doświadczeń online.

 

Najnowsza edycja Raportu Norton Online Family rzuca nowe światło na problemy dorastania dzieci w epoce cyfrowej i związane z tym niebezpieczeństwa. Tegoroczny raport wskazuje na nowy, nasilający się problem „cyberprzemocy” wobec nauczycieli  (cyberbaiting’u), polegający na tym, że dzieci celowo dokuczają swoim nauczycielom , by nagrywać ich nerwowe reakcje telefonami komórkowymi. Ponadto raport ujawnia, że zaskakująco wiele dzieci w niekontrolowany sposób korzysta z kart kredytowych swych rodziców, aby robić zakupy online. Jednak nie wszystkie wyniki raportu są negatywne: badanie pokazuje, że przestrzeganie jasnych zasad domowych dotyczących korzystania z Internetu, pozwala w znacznym stopniu uniknąć negatywnych doświadczeń online.

Prawie 79% dzieci z Polski, przyznało, że miało negatywne doświadczenia w Internecie. Prawie 52% miało co najmniej jedno poważne negatywne doświadczenie, jak np. otrzymanie nieprzyzwoitego zdjęcia od obcej osoby, zastraszanie lub stało się ofiarą cyberprzestępstwa.  Do tego jedynie 39% polskich rodziców stosuje narzędzia kontroli rodzicielskiej na domowych komputerach. Raport pokazuje także, że (globalnie) dzieci aktywne w sieciach społecznościowych znacznie częściej mają do czynienia z nieodpowiednimi treściami lub znajdują się w sytuacjach, z którymi nie potrafią sobie poradzić: problemy takie dotyczyły 74% nieletnich użytkowników portali społecznościowych wobec 38% dzieci stroniących od takich serwisów.

Dzieci budują swoją tożsamość online wcześniej niż kiedykolwiek przedtem” — mówi Vanessa Van Petten — pedagog dziecięcy i autorka książki Radical Parenting (Radykalne rodzicielstwo) — „i potrzebują rodziców, nauczycieli i innych wzorów do naśladowania w takich sprawach jak: dokąd iść, co mówić, jak postępować oraz przede wszystkim jak nie postępować. Negatywne sytuacje online mają swoje odbicie w świecie realnym, np. mogą prowadzić do zastraszania, utraty pieniędzy w wyniku oszustw bądź podawania obcym ludziom osobistych informacji”.

„Cyberprzemoc” wobec nauczycieli
Jednym z najbardziej szokujących przykładów wykorzystania sieci społecznościowych w złych celach jest „cyberprzemoc” wobec nauczycieli. Zjawisko to polega na tym, że uczniowie drażnią nauczycieli lub szydzą z nich, doprowadzając ich do utraty panowania nad sobą, a następnie filmują cały incydent telefonem komórkowym i publikują nagranie w Internecie, wywołując zakłopotanie nauczyciela i szkoły. 27 %  nauczycieli w Polsce  bezpośrednio zetknęło  się z takim przypadkiem lub zna innego nauczyciela, który stał się ofiarą tego zjawiska. Jedynie 40% polskich nauczycieli twierdzi, że posiadanie na portalach społecznościowych „przyjaciół” wśród swoich uczniów naraża ich na ryzyko. Pomimo to, aż 61% nauczycieli w Polsce deklaruje, że posiada takie znajomości w sieciach społecznościowych. W naszym kraju aż 92% nauczycieli i 73% rodziców domaga się w szkołach większej edukacji na temat bezpieczeństwa w sieci.

Podkradanie pieniędzy z cyfrowego portfela mamy lub taty
Globalnie 23% dzieci przyznaje, że czasami używa karty kredytowej rodziców bez ich wiedzy, aby kupować np. muzykę, gry wideo lub bilety na imprezy. Natomiast odsetek rodziców, którzy twierdzą, że ich dziecko czasami używa bez zezwolenia ich konta w sklepie online, wynosi 53%.

Zapobieganie wydatkom nie jest jedynym powodem, dla którego należy ustanowić jasne zasady dotyczące zakupów online i bezpiecznego zachowania w Internecie. 87% rodziców, których dzieci padły ofiarą przestępczości internetowej, sami jej doświadczyli. Jest to zdecydowanie więcej, niż światowa średnia dla dorosłych, która wynosi 69% (dane z Norton Cybercrime Report 2011).

Rodzice i nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci (oraz własnego) w kontaktach online, a tegoroczny raport wskazuje, że wciąż występuje pilna potrzeba edukacji w tym zakresie” — powiedziała Małgorzata Szolc, Norton Marketing Manager. „Chociaż 67% polskich rodziców deklaruje, że rozmawia z dziećmi o bezpieczeństwie online, to 42% z nich i tak sprawdza, co ich dzieci robią w sieci, a 29% monitoruje w tajemnicy przed dziećmi ich zachowania w sieciach społecznościowych. Otwarty dialog z dziećmi w bezpiecznym środowisku, takim jak dom lub szkoła, może być bardziej skuteczny, a ponadto dzięki niemu dzieci otrzymują wiedzę potrzebną do zachowania bezpieczeństwa.” – dodaje Małgorzata Szolc.

 

Dodaj komentarz 4 komentarze
Gość IP: 46.204.94.* 2011.12.06 15:54
Zajmuja sie jakimis jednostkowymi przypadkami. Sadze ze oprogramowanie Symantec jest na tyle dobre, ze nie wymaga reklamy w postaci dziwnych akcji spolecznych, adresowanych do matek, ktore zasadniczo niczego nie zmieniaja.

Lepiej niech sie ktos zainteresuje znecaniem sie wykladowcow nad studentami. Jest to praktyka powszechna, do tego jawnie popierana przez rektorow.
kris1st
kris1st 2011.12.06 17:24
superniania która się rozwiodła a dzieci wychowuje jej były mąż - śmieszne
po za tym najlepszy biznes to jest biznes związany z branżą erotyczną, filmy, strony, portale a tego młodzi ludzie szukają bo ich rodzice nie umieją z nimi rozmawiać o seksie
Korea
Korea 2011.12.07 12:10
Najważniejszy jest dobry kontakt z dzieckiem i rozmowa. Jak dziecko przestaje Tobie opowiadać co się dzieje w szkole to zły znak i alam.
deedong
deedong 2011.12.07 17:04
Skoro firma Symantec używa takich sposobów do promowania swoich produktów to widać, że klientów szuka wśród frajerów.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 06.12.2011
Tagi producenckie: symantec
ŹRÓDŁO: Symantec
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1173


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Speedo Ręcznik szybkoschnący Deluxe Sports Towel niebieski Speedo Ręcznik szybkoschnący Deluxe Sports Towel niebieski
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Fox Optima Fox Optima
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Proel DM226 Proel DM226
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
D-Lex LXTC-2007-RD D-Lex LXTC-2007-RD
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP 250 G2 (F0Z00EAR) HP 250 G2 (F0Z00EAR)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu