Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Zwolnieni pracownicy kradną dane

Bezpieczeństwo

Zwolnieni pracownicy kradną dane

Światowy kryzys finansowy to newralgiczny okres, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, zapisanych na firmowych dyskach. Firmy straciły już ponad 8 miliardów dolarów!

Według ekspertów Kroll Ontrack w wielu firmach, nie posiadających właściwych zabezpieczeń, osoby zwalniane mogą kopiować strategiczne dane, takie jak bazy klientów, klauzule poufności czy strategie biznesowe. Takie informacje mogą stać się kartą przetargową przy poszukiwaniu pracy na przykład w firmie konkurencyjnej względem byłego pracodawcy. 

W czasach kryzysu, gdy każdego dnia liczba zwalnianych pracowników rośnie, firmy pozbawione zabezpieczeń stają w obliczu utraty swych kluczowych zasobów. Dodatkowym problemem staje się także ryzyko nadużyć, które popełniane mogą być przez pracowników, których wynagrodzenia zostają znacząco zmniejszone. W takich przypadkach przedsiębiorstwa narażone są nie tylko na utratę swych środków, lecz także budowanego przez lata wizerunku.

Jak wskazuje najnowszy raport firmy Kroll, dotyczący nadużyć w biznesie, do których należeć mogą także przypadki wycieku strategicznych danych, na przestrzeni trzech ostatnich lat firmy z 10 największych sektorów gospodarki światowej straciły średnio 8,2 miliona dolarów w wyniku nieuczciwych zachowań pracowników własnych, bądź konkurencji. W związku z panującym na międzynarodowych rynkach kryzysem straty te mogą wzrosnąć w bieżącym roku kilkakrotnie.

- Musimy pamiętać, że poza przypadkami nadużyć pracowników, w związku z panującym kryzysem możemy spodziewać się także nasilenia zachowań w zakresie kradzieży własności intelektualnej, technologii, autorskich rozwiązań, strategii czy planów, jak i działań związanych ze szpiegostwem przemysłowym, przejmowaniem doświadczonych pracowników czy powstaniem układów gospodarczych łamiących prawo - mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału firmy Kroll Ontrack.

- Jest to dla środowisk biznesowych tym groźniejsze, iż nawet w okresie dobrej koniunktury sama tylko wzmianka o nadużyciach w firmie powoduje spadek wartości jej akcji. Oczywiście w czasach kryzysu spadek ten może przyjmować większe wartości – dodaje Odor.

Rozwiązaniem, które może pomóc przedsiębiorstwom jest wprowadzenie procedur i odpowiedniej polityki bezpieczeństwa danych, która pozwala na odpowiednią reakcję, gdy nastąpi incydent. W przypadku podejrzenia nadużycia związanego z nieuczciwym zachowaniem pracowników, należy skorzystać z usług informatyków śledczych, którzy pomogą przeprowadzić wewnętrzne śledztwo analizując firmowe urządzenia, a następnie dostarczą elektroniczne środki dowodowe które firma będzie mogła wykorzystać w sądzie.

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 83.12.6.* 2009.02.26 10:55
Fajny obrazek na tapetę :P

Co do tematu, to niestety na dzień dzisiejszy nie da się kontrolować danych wpływających i wypływających do firmy. Pracownik, który stworzył jakieś dane jest przekonany że ma do nich całkowite prawo i że może zrobić z nimi co chce a przecież tak nie jest. Pracownicy powinni być kontrolowani pod tym względem zanim opuszczą firmę.
teczowy
teczowy 2009.02.26 11:59
... w odpowiednich firmach tworzy się odpowiednie procedury ...
... przychodzisz a tu: brak dysku, witają cię w konferencyjnej ... zamawiają taxi i dziękują za współpracę ... niestety tak jest u nielicznych, bo często się widzi jak taki "zwolniony" łazi jeszcze po firmie "żegnając" się ze wszystkimi ... a co robi w między czasie to tylko on wie ...
... jestem za tworzeniem i przestrzeganiem procedur ... baaaardzo ułatwiają pracę i życie ...
rko1
rko1 2009.02.26 17:01
To wina organizacji, przy każdym odchodzącym pracowniku powinna być zmiana kodów, do których miał dostęp.
asza001
asza001 2009.02.26 17:35
Może pracownicy robią kopie ważnych dokumentów, do których maja dostęp na długo przed tym jak zostaną zwolnieni. Tak na wszelki wypadek... Wtedy już nic firma nie może zrobić...
adderek
adderek 2009.02.27 00:03
U mnie w firmie jest pełna kontrola tego, do czego mam dostęp. Jeśli do czegoś nie mam dostępu to muszę kliknąć na "daj dostęp" i już mam dostęp. Dane typu "poufne" są poufne, co oznacza tyle, że nie ma do nich dostępu nikt, kto nie kliknie na "daj dostęp". Ech..... Jeszcze kilkadziesiąt lat nas dzieli od pełnej kontroli dostępu.... a to będzie pewnie jeszcze gorsze niż to co teraz mamy (jeśli jednostki mają dostęp do krytycznych danych to te jednostki mają władzę a to oznacza, że stajemy się niewolnikami w systemie o którym nawet nie wiemy.
Pudel
Pudel 2009.03.01 22:38
I jak zwykle czynnik ludzki się ukazuje, ludzie coraz częściej uciekają się do tak nieczystych praktyk, skandal.
SufferMaker
SufferMaker 2009.03.02 09:00
To przykre ze ludzie nie potrafia odejsc w pokoju tylko robia takie rzeczy. Z drugiej strony jednak warto sie jakos zabezpieczyc na przyszlosc.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 26.02.2009
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1133


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
LG 60UF856V LG 60UF856V
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mop Parowy X10 Green Mop Parowy X10 Green
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
SOEHNLE Travel (661722) SOEHNLE Travel (661722)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Acer E5-511 (NX.MPLEP.003) Acer E5-511 (NX.MPLEP.003)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TB23XTRM Siemens TB23XTRM
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu