Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Mastercard zaprezentował kartę płatniczą z czytnikiem linii papilarnych

Faza pilotażowa potwierdziła wygodę i bezpieczeństwo nowego rozwiązania.

Mastercard zaprezentował kartę płatniczą z czytnikiem linii papilarnych

Firma Mastercard zaprezentowała biometryczną kartę płatniczą nowej generacji, która łączy w sobie mikroprocesor i technologię rozpoznawania odcisku palca. Karta zapewnia wygodną i bezpieczną weryfikację tożsamości jej posiadacza w czasie zakupów w sklepach stacjonarnych.

Nowa karta wykorzystuje technologię skanowania linii papilarnych, która jest już stosowana przy płatnościach mobilnych, i będzie można jej używać we wszystkich terminalach przyjmujących płatności w standardzie EMV na całym świecie.

Pierwszym rynkiem testującym tę zaawansowaną technologię jest Republika Południowej Afryki. Przeprowadzono tam dwa osobne programy pilotażowe – w Pick n Pay, wiodącej sieci supermarketów, oraz w Absa Bank, spółce należącej do Barclays Africa. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne testy rozwiązania w Europie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

„Konsumenci coraz bardziej przyzwyczajają się do wygody i bezpieczeństwa rozwiązań biometrycznych. Niezależnie od tego, czy chodzi o odblokowanie smartfona czy też zakupy w internecie, wspomniane zalety biometrii zapewnia technologia rozpoznawania odcisku palca. To element potwierdzający tożsamość, który nie może być nikomu zabrany lub zduplikowany, co wzmacnia poczucie posiadaczy kart, że ich płatności są odpowiednio chronione” – powiedział Ajay Bhalla, prezes Mastercard ds. zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwa.

Jak to działa?

Właściciel karty biometrycznej rejestruje ją w swoim banku. Następnie jego odcisk palca jest konwertowany na cyfrowy wzorzec, który jest szyfrowany i zapisywany na karcie. Od tej pory można już płacić nią w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV.

Płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym, karta biometryczna działa na podobnej zasadzie, co zwykła karta płatnicza z mikroprocesorem. Jej użytkownik wkłada ją do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje poprawnie zautoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki.

Korzyści dla banków i detalistów

Biometryczne uwierzytelnianie płatności – w tym przypadku za pomocą odcisku palca – pozwala
w zupełnie nowy sposób potwierdzić, że osoba używająca karty jest jej uprawnionym posiadaczem. Przyjmowanie płatności kartami biometrycznymi jest dla sprzedawców bardzo proste. Nie wymaga nowego sprzętu, ani nawet aktualizacji oprogramowania, ponieważ nowy rodzaj kart przyjmują funkcjonujące już terminale obsługujące standard EMV.

Wydawcom kart nowa technologia pomaga zapobiegać oszustwom i wykrywać je, zwiększyć odsetek  pozytywnie weryfikowanych płatności, obniżyć koszty operacyjne oraz zyskać lojalność klientów. Ponadto, przyszła wersja karty biometrycznej będzie oparta na technologii zbliżeniowej, co dodatkowo zwiększy szybkość i wygodę płatności kartą.

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 46.186.119.* 2017.04.21 10:30
Hmm, technologia fałszowania odcisków jest już dosyć dobrze znana, większość komercyjnych czytników łatwo jest oszukać, a co dopiero taki czytnik na karcie. Dodatkowo jak ktoś nam ukradnie lub znajdzie zagubioną kartę, to na całej powierzchni powinno być sporo tych odcisków. To tak jakby trzymać kartę z napisanym na niej pinem. Pewnie wkrótce do takich kart będzie dodawane ostrzeżenie: "Proszę wytrzeć dokładnie kartę przed odłożeniem do portfela".
Gość IP: 91.229.22.* 2017.04.21 11:24
W telefonach komórkowych również wbudowany jest czytnik linii papilarnych i jakoś nie słychać aby masowo je kradli - oczywiście z czasem znajdą się "fachowcy" którzy będą próbować złamać te zabezpieczenia ale bez przesady - więc na wyrost bym się nie martwił. Technologia jest dla ludzi


'
Gość IP: 195.66.88.* 2017.04.21 14:32
A skąd wiadomo jaki jest czytnik na karcie?
Ale jak włożę kartę do bankomatu to już raczej przez PIN? I jak sklonują kartę to już nie muszą używać mojego palucha?
Gość IP: 5.134.65.* 2017.04.21 18:47
Nie podali czy z obciętym palcem też działa. Choć skoro wybrali do testów RPA to pewnie i to będzie zweryfikowane nawet jeśli nie planowali ;)
Gość IP: 193.201.167.* 2017.04.22 11:43
Gość IP: 5.134.65: tak, Johannesburg to kapitalne miejsce do sprawdzania działalności przestępczej i jej funkcjonowania, ale większość czytników rozpoznają w ogóle obecność palca na podstawie ładunku elektrycznego ludzkiego ciała lub temperatury, więc uciętego palca nie zauważy w ogóle. Co do daktyloskopii i kradzieży odcisków palców to są kosztowne metody wyprodukowania takiej kopii, i jeżeli ktoś myśli, że da się to zrobić domowymi metodami za groszowe pieniądze, to za bardzo wierzy w realność kina akcji.
Gość IP: 91.146.241.* 2017.04.22 11:53
>>>Gość IP: 195.66.88.* 2017.04.21 14:32
>>>A skąd wiadomo jaki jest czytnik na karcie?
>>>Ale jak włożę kartę do bankomatu to już raczej przez PIN? I

W bankomatach można już bezstykowo wypłacać :), tylko trzeba POdać PIN - tu będzie odcisk - uciętego palca też się nada :(
Gość IP: 31.0.35.* 2017.04.23 09:31
Ciekawe jak rozwiązali kwestie zasilania takiego czytnika z szyfrowaną pamięcią wzorca lub wzorców.

Hakerzy czekają z niecierpliwością na uwierzytelnienie transakcji odcinkiem palca bo bardzo łatwo jest wykonać uwierzytelnienie za pomocą zapisanego wzorca i zasymulować tym samym dotknięcie fizyczne czytnika.

AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 21.04.2017
Tagi producenckie: mastercard
ŹRÓDŁO: Mastercard
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3120


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
ASUS R556LB-XO154H ASUS R556LB-XO154H
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Grohe New Tempesta Shower System 27922 Grohe New Tempesta Shower System 27922
Dostępny w 26 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Tucano Colore 10"/11" fioletowe (BFC1011-PP) Tucano Colore 10"/11" fioletowe (BFC1011-PP)
Dostępny w 12 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
PURO Crystal Cover etui plecki iPad mini (MINIIPADCRYTR) PURO Crystal Cover etui plecki iPad mini (MINIIPADCRYTR)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu