Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News Programy wydawców OEM wydłużają start Windows 7 nawet o 2 minuty

Systemy operacyjne

Programy wydawców OEM wydłużają start Windows 7 nawet o 2 minuty

Jak donosi serwis PCPro, oprogramowanie preinstalowane na nowych komputerach z systemem WIndows 7 przez dostawców OEM, może wydłużyć ładowanie się systemu nawet o 2 minuty.

Popularny termin 'crapware', oznaczający wszelkie oprogramowanie dodawane do systemu Windows przez wydawców OEM, daje się we znaki użytkownikom większości komputerów kupowanych u takich producentów, jak Acer, Sony czy HP. Zamiast dodawać funkcjonalność do systemu, programy te często powodują wieszanie się systemu, a teraz okazuje się, że mogą wydłużyć czas ładowania się systemu nawet o dwie minuty.

Mike Jennings z PCPro, postanowił wykonać test - uruchomili dwa komputery o takiej samej konfiguracji, jeden z oprogramowaniem od producenta, a drugi z dziewiczym systemem Windows 7. Okazało się, że w niektórych przypadkach (Acer i Sony) oprogramowania jest na tyle dużo, że czas ładowania systemu wydłużył się o 2 minuty, w porównaniu z komputerami bez crapware'u.

To jednak nie wszystko. Preinstalowane oprogramowanie Acera zajmuje aż 2,4 GB miejsca na dysku twardym, a po uruchomieniu wszystkich tych aplikacji z pamięci RAM ubyło aż 952 MB.W dodatku większość aplikacji jest wątłej jakości i zbyt wiele nie wnosi do systemu, prócz opóźnień.

Inni producenci komputerów, w testach wypadli nieco lepiej, choć ich oprogramowanie także wydłuża start systemu - na pecetach HP średnio o 95 sekund, natomiast u Della - 52 sekundy. Amerykański producent oferuje jednak całkiem pożyteczne aplikacje. Lenovo, Asus, Samsung i Toshiba - na notebookach tych firm system ładuje się w miarę szybko, bez znaczących opóźnień. Pożeranie miejsca na dysku twardym nie jest im jednak obce.

Sprawdź, jak odtruć Windowsa!

Najlepiej w testach wypada natomiast Apple, głównie z uwagi na fakt, że firma z Cupertino nie pozwala na instalowanie oprogramowania firm trzecich i sprzedaje swoje komputery sama. Mac OS X na MacBooku ładuje się w 49 sekund, co jest znacznie krótszym czasem niż czas ładowania się Windows 7, który przebrnąć musi przez dodatkowe aplikacje. Czysty Windows startuje jednak w 37 sekund, a więc 12 sekund szybciej niż system Apple'a.

Jennings zwraca również uwagę, że oprogramowanie instalowane przez wydawców OEM często jest ciężko usunąć z komputera, tak aby nie wpływały na wydajność systemu.

Gość IP: 79.191.43.* 2009.10.30 19:00
Sam MS jest temu winny - pozwalając dodawać do preinstalowanych systemów jakiś dodatków i trzymać to na partycjach recovery, zamiast dać płytkę umożliwiającą czystą instalację. A później wielkie krzyki i "hallo" że słabe wyniki sprzedaży.
krychabytom
krychabytom 2009.10.30 19:00
To jest pod ukryta cena oem:
-duzooo zasmiecajacych programów
no bym sie wysilił ale juz to czytam to odpycha mnie to
Niuniek
Niuniek 2009.10.30 19:26
pierwsze co robię po zakupie nowego kompa to wyrzucam cały ten syf
Gość IP: 81.190.169.* 2009.10.30 19:29
Problemem jest że cały ten syf jest na partycji recovery.
Dlatego najbliższy komputer jaki kupię będzie z jabłuszkiem, tam przynajmniej nie ma crapu zainstalowanego aby zaśmiecić system na dzień dobry
bzz
bzz 2009.10.30 20:03
a co to za problem usunac partycje i wyczyscic wszystko doszczetnie?
odpalam ubuntu z plytki i przerabiam dysk na wlasna modle
i tak lepiej jest dla mnie posiedziec na starym XP
czy ktos nie wie czy po zakonczeniu wspierania XP (2012?) bedzie mozna importowac jego kod do linuxa aby wine moglo jeszcze lepiej odpalac programy pod XP?
Gość IP: 213.200.227.* 2009.10.30 20:34
importowac kod z xp, hahaha
kamilsitarz
kamilsitarz 2009.10.30 20:37
Dlatego kupując komputer lepiej dopłacić za płytkę z systemem - partycja recovery nie zaśmieca wtedy dysku i nie ma na niej (płytce) większości tego syfu...
Niuniek
Niuniek 2009.10.30 20:47
a czy ktoś wie czy jest możliwość w licencji OEM uzyskać czysty system (oficjalny nośnik z czyta instalką) ważny z posiadanym kluczem produktu?
Gość IP: 83.29.16.* 2009.10.30 21:43
A na jakiej konfiguracji zostały przeprowadzone testy. Artykuł nadaję się do kosza.
proxy1992
proxy1992 2009.10.30 22:13
Hmm, temat znany od paru ładnych lat! Gdyby nie głupie oprogramowanie dodawane przez markety, to życie byłoby o wiele ciekawsze!
saq
saq 2009.10.30 23:07
Heh jak co drugi tu news(powinien leżeć w koszu)... żadnych konkretnych informacji raczej wyssane z palca.. i porównanie w7 do mac OS? Na jakim kompie? Bo z testów: zainstalowanym na macbook pro win i mac os .. Mac startował szybciej.. oczywiście nie da się legalnie zainstalować MacOS'a na PC więc nie można ich porównać na PC;> a stawiając 2 różne maszyny i testować który system wstanie pierwszy...
Gość IP: 81.190.169.* 2009.10.31 09:19
wiem że to tylko marketing ale chłopczyk w niebieskiej koszulce, symbolizujący Apple, zdecydowanie bardziej kusi niż pączek w wiejskim garniturku z przylizaną fryzurką (MS) :D
Gość IP: 62.87.185.* 2009.10.31 09:35
Zawsze co robie znajomym to instaluje na nowo windowsa bez tych "dodatków". Partycje recovery odrazu kasuje a zamiast tego robie obraz. Wtedy przywrucenie windowsa trwa 10 min a nie 4 godziny.
Gość IP: 85.28.128.* 2009.10.31 10:58
Po kupnie lapka wystarczy tylko uruchomic programik decrapifier i wtedy juz Mac nie ma szans
Gość IP: 217.113.231.* 2009.10.31 11:02
A co to za problem odinstalować cały ten syf? 2H i komputer działa ok.
WujoFefer
WujoFefer 2009.10.31 11:26
Ja mam od jakiś 2 miesięcy nowego HP ProBook'a i z całym tym syfem komputer startował mi prawie 4 minuty a z hibernacji wychodził ponad półtorej, załamka. Teraz odpala się w nieco ponad minutę wraz z kilkoma moimi programami.
Ilość śmieci jaką producenci pakują do nowych komputerów jest wprost niewyobrażalna i strasznie obciąża system.
pl_m
pl_m 2009.10.31 16:46
Apple nie daje takich programików do swoich komputerków bo i pewnie wyszli z założenia ze ludzie i tak za to zaplaca w ich sklepie
adrian_28
adrian_28 2009.10.31 21:38
2 minuty + "zwykły" czas - akurat, żeby sobie zrobić herbatkę :)
Gość IP: 94.40.72.* 2009.11.01 10:46
No nie wiem, w którym momencie MS jest winny. Wszyscy najeżdżacie na Microsoft o byle co nawet jeśli to nie jego wina.
Do większości laptopów dawany jest system w wersji OEM, dlatego nie dostajesz płytki. Jak chcesz płytkę z systemem musisz kupić ją oddzielnie.
wojtekwx
wojtekwx 2009.11.01 16:20
nie wiedziałem o tym, że jest aż taka różnica między wersjami OEM i normalną płytą... dziwne, że firmy muszą tak bardzo zaśmiecać komputer i denerwować swoich klientów... ale skoro wszystkie firmy to robią to chyba nie można nawet protestować...
AUTOR: marcin chmielewski
DODANO: 30.10.2009
Tagi producenckie: apple
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3910
CENEO Kup Najtaniej
Datacolor SpyderCube Datacolor SpyderCube
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
PHILIPS HTB3560/12 PHILIPS HTB3560/12
Dostępny w 9 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
PANASONIC HDC-SDT750 PANASONIC HDC-SDT750
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zotac GeForce GTX680 4GB 256bit (ZT-60106-10P) Zotac GeForce GTX680 4GB 256bit (ZT-60106-10P)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
NOKIA USB 7M-01 (02728F6) NOKIA USB 7M-01 (02728F6)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu