Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Aktualizacje Microsoftu psują systemy Windows XP, Vista i 7

Systemy operacyjne

Aktualizacje Microsoftu psują systemy Windows XP, Vista i 7

Ostatnia fala aktualizacji zabezpieczeń, które Microsoft udostępnił w listopadzie, w niektórych przypadkach zawiesza komputery i wyświetla całkowicie czarny ekran - a PC staje się bezużyteczny.

To prawdziwa ironia losu - udostępnia się użytkownikom coś, co w założeniu miało lepiej zabezpieczyć komputer, a w rzeczywistości zawiesza go i powoduje wyświetlanie całkiem czarnego ekranu. Taka sytuacja przytrafiła się niedawno firmie Microsoft, której ostatnia fala aktualizacji zabezpieczeń okazała się śmiercionośna - na monitorach wielu użytkowników zaowocowała bowiem BlSOD-em, czyli Black Screen od Death (nie mylić z Blue Screen of Death, który również nie jest obcy systemowi Windows 7). 

Nowy problem obejmuje systemy operacyjne Windows 7, Vista oraz CP - twierdzi Mel Morris, dyrektor generalny brytyjskiej firmy Prevx, specjalisty od zabezpieczeń. Na problem, w zeszłym tygodniu zwrócili uwagę firmy użytkownicy jej oprogramowania. 

Najprawdopodobniej Microsoft poczynił zmiany w liście kontroli dostępu (ACL - Access Control List) zalogowanych użytkowników. Lista ACL ma wpływ na klucze rejestru, tworząc widoczne funkcje pulpitu, jak pasek boczny. Ostatnie aktualizacje jednak wnoszą kilka zmian do tych kluczy rejestru, czego efektem jest fakt, iż niektóre zainstalowane aplikacje mogą nie działać poprawnie - powodując pojawienie się czarnego ekranu. 

Aplikacje zabezpieczające są najbardziej narażone na szwank. Morris twierdzi, że problemy mają nie tylko użytkownicy oprogramowania jego firmy, ale również innych produktów. Niektórzy posunęli się nawet do reinstalacji systemu. 

Firma Pervx udostępniła oprogramowanie, które naprawia zmienione rejestry, dopasowując je do ustawień listy ACL, co powinno rozwiązać zaistniały problem. Użytkownicy mogą jednak samodzielnie go rozwiązań, poprzez zmianę ustawień rejestru, jednak to jest ryzykowne dla mniej doświadczonych użytkowników. Więcej porad Morrisa znajdziecie tutaj.

Morris powiedział, że jego firma jeszcze nie skontaktowała się z Microsoftem, jednak wkrótce prześle gigantowi z Redmond aplikację rozwiązującą problem. Sam Microsoft jeszcze nie ustosunkował się do zaistniałej sytuacji. 

Aktualizacje zabezpieczeń, które powodują wyświetlanie czarnego ekranu, to łaty z 10 listopada. Wtedy zostało wydanych 15 aktualizacji dla produktów Windows, Windows Server, Excel oraz Word.

krychabytom
krychabytom 2009.12.01 00:31
Teraz to M$ daje zarobic serwisom i daje popalic ludziom ktorzy nie sa wstanie poradzic sobie z takim problem [format] M$ psuje M$ naprawia a tu co okazuje sie ze jakas firma musi uczyc M$....
M$ ,i M$ i M$ ahh juz nawet nie mam sieły napisac w całosci ich nazwy bo chodz to najpopularniejsza firma ale to tylko ludzie.Poczekamy zobaczymy a noz widelec nas zaskocza ale kiedy,ale kiedy.

To co czytacie jest moim zdaniem a komentarze to powinny byc artykułu a nie komentarze komentarza ;p;p;p
Gość IP: 89.78.83.* 2009.12.01 01:13
Zdarzyło mi się to 25 listopada przy automatycznej aktualizacji Visty. Po aktualizacji system nie daje się uruchomić. próby naprawy z dyskietki instalacyjnej nie powiodły się, serwis Microsoftu miał tylko jedną radę reinstalację systemu. pozbawienie na wiele dni możliwości pracy, wysiłek instalacji oprogramowania ustawień systemowych czy zasoby poczty które poszły w błoto bez jednego słowa przepraszam ze strony g...i z richmond. Biorą ciężką kasę za system marnują twoją pracą i śmieją ci się prosto w twarz. Jak ich nazwać?
MESSER
MESSER 2009.12.01 02:11
No to ja mam "szczęście" bo ummie w Viście ostatnio "utknęła" instalacja
"łatki"kb976470z dnia XI 24( 404 KB)i wywala błąd:80073712.
Gość IP: 83.17.235.* 2009.12.01 08:53
Dobrze, że w artykule napisalo BLSOD - gdyby nie to L po B, to pomyślałbym że chodzi o BLue, a nie o BLack :)
Pozdrawiam!
Gość IP: 212.2.96.* 2009.12.01 09:24
U mnie od soboty czyli od aktualizacji w laptopie iPlus się nie łączy. Z ciekawostek na stacjonarce nadal śmiga. Pozdrawiam panów z firmy gdzie mają Micro i Soft.
Gość IP: 83.5.255.* 2009.12.01 09:37
Jak się w końcu okazało oprogramowanie firmy Pervx nie przeszło testów zgodności z systemem operacyjnym Microsoft Vista i Windows 7. Ta poprawka, to naprawa tego, co powinni wcześniej uzgodnić z Microsoft. Nie jestem wielkim miłośnikiem okienek, ale czasem trzeba umieć przyznać się do własnych błędów. Sprawa jest dokładnie opisana w Biuletynie Microsoft.
adrian_28
adrian_28 2009.12.01 10:45
Nie pierwszy to raz, na pewno też nie ostatni.
Gość IP: 89.78.33.* 2009.12.01 11:46
No, to ja chyba mam coś więcej niż szczęście, bo u mnie wszystko działa normalnie. :-0 Uff... odpukać!
Gość IP: 79.185.129.* 2009.12.01 12:28
janko:
u mnie to samo, wczoraj sciągnołem siostrze z MSDAA WINDOWS 7 PROFESIONAL i zainstalowałem odrazu system. Sciagnołem aktualizacje no i koniec. system się uruchamia ale tylko jest Screen ZAPRASZAMY ! i na tym koniec. zawiesza się i czarny ekran.

Nie pierwszy raz takie coś sie zdarza. Z Windows XP było tak samo. Jedne aktualizacje chodzą ok drugie rozwalają system, może nie w całości gdyż jeszcze nie miałem takiego przypadku, ale wyskakują różne dziwne błędy, komputer chodzi wolniej.

Wczoraj tak podsumowałem sobie w myślach produkty z rodziny windows i powiem szczerze że jedynym systemem który był udany to windows XP. Jednakże jesteśmy w tym momencie zmuszani do zakupu VISTA a w tym momencie do windows 7, gdyż obecne komputery na 4 czy tez wiecej rdzeniach oraz pamieci wiecej jak 3GB poprostu marnują sie na Windows XP.
Przed premierą mało co spotykałem sie ze złą opinią windows 7. W tym momencie, moim zdaniem zostaliśmy zrobieni z "balona" gdyż słyszac ze została zmieniona całkowice architektura w windows 7 niezabardzo w to wierze, i myśle ze Windows 7 to nic ninnego jak windows vista SP 3.
Potestujemy jeszcze windows 7 zobaczymy co przyniesie czas...
Pozdrawiam
piotrrz
piotrrz 2009.12.01 13:13
A ja sądziłem, że aktualizacje są po to, żeby naprawiać błędy. A tu tworzą się kolejne, które będą łatane może w następnych aktualizacjach...
Gość IP: 78.32.103.* 2009.12.01 13:29
Problem nie dotyczy systemów pirackich, których użytkownicy nie potrafili załatać WGA - taki Windows się nie uaktualni i jak widać jest to świetnie zabezpieczenie przed szkodliwym kodem z Microsoftu.
vladi
vladi 2009.12.01 13:57
windows 23 bedzie juz wolny od tych wad :)
Gość IP: 82.210.186.* 2009.12.01 14:54
świetne zdjęcie... :-}
piotrek1375
piotrek1375 2009.12.01 15:52
MI WSZYSTKO NA RAZIE CHODZI PRAWDŁOWO:)
Sewer
Sewer 2009.12.01 21:11
U mnie na szczęście działa to drugie, jest bezużyteczne.
wojtekwx
wojtekwx 2009.12.01 22:06
to co teraz aktualizacja aktualizacji:)? łatka łatająca poprzednią łatkę... nie wiem nikt tego nie sprawdza? nie włączają komputerów?
bazan
bazan 2009.12.02 09:36
A która aktualizacja spod znaku MS nie psuła/psuje systemu? :(

z doświadczenia wiem, że każda
przekonałem się o tym i w XP i w Viście

osobiście nie polecam instalacji jakiejkolwiek poprawki poza zbiorczymi (service pack)
therion888
therion888 2009.12.04 20:22
Ładna wpadka, taki potencjał a nie przetestowali łatek....
Gość IP: 91.21.230.* 2009.12.07 08:08
to nie dla dzieci zabawka kupcie sobie lepiej konsole;), to wlasnie tak wyglada jak ktos bez pojecia bierzez sie za cos co wykracza poza jej umiejetnosci a potem placz, nie wiem ale u mnie a mam kilka PC wszystkie po dokonaiu update wszystko pracuje normalnie (Win7, Vista i XP) a z drugiej strony ta firma juz nie raz podala nieprawde
AraSs
AraSs 2009.12.23 21:46
Ja na bieżąco instaluje aktualizacje i nie mam z tym problemu .. Teraz mam wszystkie aktualizacje zainstalowane (oprócz pakietów jeżyków) i nie mam takiego czarnego ekranu .
AUTOR: marcin chmielewski
DODANO: 01.12.2009
Tagi producenckie: microsoft
ŹRÓDŁO: Computerworld
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 9386


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
SAMSUNG ASAP (S23B350B) SAMSUNG ASAP (S23B350B)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
WHIRLPOOL MWD 302 SL WHIRLPOOL MWD 302 SL
Dostępny w 53 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dell Inspiron 17 5748 (5748-5832) Dell Inspiron 17 5748 (5748-5832)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo G505S (59-407132) Lenovo G505S (59-407132)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu