Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Rozrywka

rozwiń
Strona główna Rozrywka News Gry na Steam OS działają gorzej niż pod Windows 10

Niewypał roku?

Gry na Steam OS działają gorzej niż pod Windows 10

Steam Machines są już od kilku dni na rynku i redaktorzy serwisu Ars Technica mieli okazję je już przetestować. Największą zaletą "maszyn parowych" miały być ich niewielkie rozmiary, możliwość wygodnego grania z kanapy i oparty na linuksie system operacyjny, pod którym gry miały śmigać jak ta lala. Niestety pierwsze benchmarki pokazują co innego.

Ars Technica podeszła do sprawy następująco - wzięła komputery o identycznej specyfikacji technicznej (Intel Pentium G3320 dual-core, 3.0 GHz, 8 GB RAM, GeForce GTX660 2 GB). Na jednym zainstalowano Windows 10, na drugim Steam OS w najnowszych możliwych wersjach. Następnie po kolei sprawdzono w akcji kilka gier m.in. Shadow of Mordor i Metro: Last Light. Dla każdej gry przeprowadzono trzykrotny test i sprawdzono ją na różnych ustawieniach graficznych. Efekty możecie podziwiać na załączonych do tekstu wykresach.

Steam OS radzi sobie zauważalnie gorzej niż Windows 10- na najniższych ustawieniach maksymalna liczba klatek na sekundę potrafiła być niższa nawet o 35 kl/s względem systemu Microsoftu. Na najwyższych ustawieniach zaś granie na Steam Machines było praktycznie niemożliwe (ledwie 14,6 kl/s).

Z grami stworzonymi przez samo Valve wcale nie było lepiej. Najmniejsze różnice w liczbie klatek zanotowano w przypadku gier Left 4 Dead 2 i Dota 2, ale - tak czy siak - Windows 10 za każdym razem pozwalał osiągnąć lepszą wydajność.

Póki gry komputerowe i karty graficzne nie będą lepiej zoptymalizowane na Linuksa gracze chyba powinni dobrze rozważyć zakup jakiejkolwiek Steam Machines. Z drugiej strony nie wiem jak Valve zamierza spopularyzować system, który w oczywisty sposób wypada gorzej od swojego największego konkurenta.

Gość IP: 178.62.112.* 2015.11.16 19:05
Wielki brat jednak boi się konkurencji. Z jednej strony przegrywa z PS4, a z drugiej pojawiają się konsole SteamOS. Robi się ciekawie na rynku. Dobrze, że istnieje konkurencja, to dobrze dla nas klientów. A chip.pl opłacany przez MS, co można wywnioskować z artykułu.
Gość IP: 78.9.75.* 2015.11.16 19:10
@Gość IP: 178.62.112.* 2015.11.16 19:05

Czytaj ze zrozumieniem pajacu, nie chip robił te testy.
Gość IP: 79.184.213.* 2015.11.16 19:18
Steam os 0zł Windows 10 około 400zł Taka, mała, różnica.
jacenty_M
jacenty_M 2015.11.16 19:28
@Gość IP: 78.9.75.* 2015.11.16 19:10

Przeczytaj choć "kawałek" newsa, choćby nagłówek, zamiast się ośmieszać. Wtedy byś wiedział, że testy wykonywał inny serwis.
moka
moka 2015.11.16 19:36
Ten test zakłamany u mnie na steam os chodzi l4d2 w 60 fps więc to nie jest wina systemy tylko sprzętu
Gość IP: 146.200.231.* 2015.11.16 19:39
Dlaczego KAZDY tu mysli iz jest tylko system i sprzet?!?! A drivers?!!?
Gość IP: 89.69.202.* 2015.11.16 20:23
Różnica wynika ze sterowników. Niestety, pod linuksami, te dla ATI, nVidia i (w mniejszym stopniu) Intela, są dramatycznie niedorobione. Ta sytuacja wydaje się poprawiać, ale bardzo powoli...
Gość IP: 193.25.0.* 2015.11.16 20:35
Oby tylko Gaben nie odbił sobie strat na skinach do CSa bo izak znowu będzie miał 1000 skrzynek bez kosy.
Gość IP: 95.40.195.* 2015.11.16 20:36
Linux już od ponad 24 lat nie może nawet dorównać Windows, bo od zawsze jest w tyle pod względem wydajności i bezpieczeństwa.
Jest dostępnych tak wiele dystrybucji linuxa i każda jest niedopracowana.
Gdyby skupili się na jednej może w końcu coś z tego by było.
Gość IP: 94.44.106.* 2015.11.16 20:46
Chętnie kupię SteamOS, tylko po to żeby nie być inwigilowanym przez Microsoft.
Gość IP: 204.61.21.* 2015.11.16 20:49
@ Gość IP: 95.40.195.* 2015.11.16 20:36
"Linux już od ponad 24 lat nie może nawet dorównać Windows, bo od zawsze jest w tyle pod względem wydajności i bezpieczeństwa."

Hahahaha...
dobre, dawno się tak nie uśmiałem.
Rzeczywiście Windows to wzór wydajności no i bezpieczeństwa przede wszystkim. Antywirusy nie są potrzebne.
Gość IP: 69.171.78.* 2015.11.16 20:51
@Gość IP: 95.40.195.* 2015.11.16 20:36
"Linux już od ponad 24 lat nie może nawet dorównać Windows..."

Nadawałbyś się na redaktora Chipa.
Gość IP: 95.40.195.* 2015.11.16 20:58
Pierwsza wersja Linux została udostępniona publicznie 17 września 1991r. a więc ile to lat?
SonOfSun
SonOfSun 2015.11.16 21:10
Linux jest jak fizyka kwantowa; wymyka się zdrowemu rozsądkowi. Steam OS to nie tylko niewypał roku, ale pewnie niewiele dłużej niż rok przetrwa.
Gość IP: 95.40.195.* 2015.11.16 21:13
Windows posiada wiele technologii służących bezpieczeństwu m.in. UEFI i Secure Boot, którego linux nie ogarnia oraz wbudowany program antywirusowy Windows Defender.
Linux podatny jest na infekcje wirusowe i włamania ponieważ czysty nie posiada zabezpieczeń.
Gość IP: 185.41.141.* 2015.11.16 22:04
czyli prostytutka po analizie jest bezpieczniejsza od żony, bo częściej się myje?
Gość IP: 89.102.175.* 2015.11.16 22:27
@Gość IP: 95.40.195.* 2015.11.16 21:13

Powiedzialbym, ze glupi albo troll, ale po zapoznaniu sie obydwa.

UEFI - to jest to samo BIOS. Software'owy komponent plyty glownej (generalnie).
'Secure Boot' - to funkcja ktora powstala specjalnie po to zeby utrudnic instalacje linuxa, latwo sie o tym przekonac sprawdzajac jakim "swietnym" jest zabezpieczeniem i kto w oryginale mogl decydowac czy mozesz zainstalowac cokolwiek innego i co dokladnie. 'Secure' to czesc nazwy, jakby sie ktos niedomyslil - a nie zaden tytul czy cow w tym rodzaju.

Linux posiada zabezpieczenia, lepsze od windowsowych. Wlaczajac w to antywirusy.

-----------------------------------------
@Drogie Trole,
Takie mam pytanie, ja rozumiem trollowanie, ze niektorzy sie denerwuja czy cos ale powiedzcie mi, to nie uwiera ani troche jak wszyscy wyzywaja was od deb*?
Ja rozumiem inteligentne trollowanie, widzialem kilkarazy jak komus sprytnemu ostro pozakrecac ludzi ze pierniczyli glupoty.
Ale co wy chcecie osiagnac pierniczac glupoty sami?

Uwazasz, ze jestes inteligentny bo potrafisz pierniczyc jak glupi? Niespodzianka glupi uwaza tak samo - Co was odroznia, bo jakos nie potrafie znalesc...
Gość IP: 62.21.113.* 2015.11.16 22:50
Się dziwić że gorzej działają... To jest Steam OS on jest na jądrze linuksa a na nim gry nie działają jak byśmy chcieli...
Spójrzcie se np. Jak działa CS:GO na Ubuntu 15.04 a na Windows 10
lunarbird
lunarbird 2015.11.16 23:34
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
lunarbird
lunarbird 2015.11.16 23:35
Co zaś się tyczy rzekomych technologii zapewniających bezpieczeństwo pod Windows, to przypomnijmy parę faktów:

* system uprawnień do plików najpierw istniał w Linuksie, Microsoft dorobił się go dopiero w Windows NT,

* windowsowe UAC jest wzorowane na sposobie, w jaki KDE i GNOME używają graficznej wersji polecenia SUDO do uruchamiania programów z prawami ROOTa,

* w stystemach linuksowych praktycznie niemożliwe jest nieżwiadome zainstalowanie zarażonego programu, bo programy instaluje się z repozytoriów danej dystrybucji, a nie ściąga w formie instalatora skądkolwiek bądź jak w Windows - Microsoft do tej pory nie wyeliminował tej zasasniczej wady systemu,

* w Linuksach praktycznie od początku użytkownik na codzień pracował z normalnymi uprawnieniami - Windows do czasów XP tolerował pracę na codzień z uprawnieniami admina i pełnym dostępem wszędzie, potem zaś wynaleziono cudaczny i absurdalny system "nadadministratorów" polegający na tym, że administrator uruchamiająy program korzystający z uprawnień administracyjnych musi potwierdzić,że na pewno chce skorzystać z uprawnień admina - co, koniec końców, tylko wkurza i powoduje odruch przyklepywania tegoż potwierdzenia bez namysłu, w efekcie końcowym nie zwiększając ogólnego bezpieczeństwa systemu jakoś specjalnie...



Podsumowując - kto nie zna Uniksa (od którego pochodzą systemy linuksowe), jest skazany na wymyślenie go od nowa z kiepskim skutkiem. I Microsoft boleśnie się o tym przekonał niejeden raz.
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 16.11.2015
ŹRÓDŁO: Arstechnica.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 12403
CENEO Kup Najtaniej
Samsung GE89AST Samsung GE89AST
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Acer Aspire E5-571G (NX.MLYEP.001) Acer Aspire E5-571G (NX.MLYEP.001)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lefthand Mała Firma: Complex Business Solution Lefthand Mała Firma: Complex Business Solution
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Celestron AstroMaster 114AZ Celestron AstroMaster 114AZ
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Peiying GPS7005 Peiying GPS7005
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu