Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Sprzęt Desktopy Prometeusz: najmocniejszy superkomputer w Polsce stanie w krakowskiej AGH

Najpotężniejszy polski superkomputer, podobnie jak Zeus, służyć będzie naukowcom z różnych dziedzin.

Prometeusz: najmocniejszy superkomputer w Polsce stanie w krakowskiej AGH

20 października b.r. Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. Tadeusz Słomka, Dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr oraz szefowie firm Megatel i Action (działających w konsorcjum) uroczyście podpisali umowę na dostawę najpotężniejszego superkomputera w historii Polski – Prometheusa. Będzie on cztery razy mocniejszy niż słynny Zeus - do tej pory najlepszy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nowy superkomputer, wart 41 mln zł, zostanie zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer będzie posiadał ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych (procesorów Intel Haswell najnowszej generacji) oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa zostaną dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 Pflops (Petaflops). Oznacza to, że według obecnej listy TOP500 będzie to jeden z 30. najszybszych komputerów na świecie i 12. w Europie. Będzie to także pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja serwerów HP Apollo 8000.

 

Prometheus, dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą procesorów i modułów pamięci operacyjnej, stanie się jednocześnie jednym z najbard2500ziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie - efektywność energetyczna (PUE) tego systemu będzie dorównywać systemom największych centrów danych na świecie, takich jak Google czy Facebook. Chłodzenie wodą umożliwi osiągnięcie ekstremalnie wysokiej gęstości instalacji, dzięki czemu ważąca ponad trzydzieści ton część obliczeniowa zmieści się w zaledwie piętnastu szafach – w przypadku zastosowania tradycyjnego chłodzenia powietrzem byłoby ich co najmniej dwa razy więcej. Cały system obliczeniowy zostanie zainstalowany w  niedawno oddanej do użytku hali komputerowej w nowym budynku Cyfronetu AGH. Oprócz samego komputera i systemu dyskowego zostaną tam także zainstalowane niezbędne elementy infrastruktury technicznej, takie jak system gwarantowanego zasilania elektrycznego z dodatkowym generatorem awaryjnym.

 

Najpotężniejszy polski superkomputer, podobnie jak Zeus, służyć będzie naukowcom z różnych dziedzin - będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki czy nanotechnologii. Komputer realizować będzie także zadania na potrzeby wielkich projektów naukowych, w których uczestniczy Cyfronet AGH, m.in. PLGrid (którego Cyfronet jest liderem), CTA (astrofizyka), LHC (fizyka wysokich energii), EPOS (geofizyka). Tak jak w przypadku Zeusa, również z zasobów Prometheusa naukowcy będą korzystać bezpłatnie. W 2013 roku 2,5 tysiąca zarejestrowanych użytkowników Zeusa wykonało dzięki niemu prawie 8 milionów zadań obliczeniowych. Gdyby do tego celu użyć „zwyczajnych” komputerów, obliczenia te trwałyby około 11 tysięcy lat. Dzięki Prometheusowi możliwości naukowców, zarówno jeśli chodzi o liczbę zadań do wykonania, jak i stopień ich skomplikowania, zwiększą się ponad czterokrotnie.

Prometheus w liczbach:

 

  • 1728 serwerów
  • 41 472 rdzeni obliczeniowych
  • 216 000 000 000 000 B sumarycznej pamięci operacyjnej DDR4
  • (216 TeraBajtów)
  • 1 658 880 000 000 000 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę
  • (1,658 Petaflopsów)
  • 100 000 000 000 000 b/s sumarycznej przepustowości sieci
  • 10 000 000 000 000 000 B przestrzeni dyskowej
  • (10Peta Bajtów)
  • #1 w Polsce
  • #12 w Europie według obecnej listy TOP500
  • #30 na świecie według obecnej listy TOP500
  • największa na świecie instalacja komputera Apollo 8000 firmy HP,
  • jeden z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie
  • odpowiada liczbie ponad 40 000 komputerów klasy PC
  • masa całkowita ponad 30 ton

 

Gość IP: 82.160.204.* 2014.10.20 18:57
po co? ale po co?
jest juz jeden superkomputer w Polsce (wciaż budowany), który stoi bezczynnie, bo nie ma dla niego roboty, nikt nie wie jak korzystać i za drogi.
Gość IP: 89.76.56.* 2014.10.20 19:06
Na Politechnice Gdańskiej niecałe 2 tygodnie temu ogłosili instalację superkomputera o mocy ponad 1 Pflops.
Czyżby unieśli się dumą, że muszą mieć lepszy od PG ?
Gość IP: 89.67.152.* 2014.10.20 19:31
"2500 tysiąca zarejestrowanych użytkowników Zeusa"

No, no... To daje dwa i pół miliona użytkowników czyli korzysta z niego gdzieś co piętnasty obywatel kraju, wliczając starców i niemowlęta.
A co czwarty w wieku produkcyjnym.

Czy aby na pewno? ;)
Gość IP: 153.19.50.* 2014.10.20 19:48
Chciałbym najpierw zobaczyć raport z wykorzystania istniejących superkomputerów.
Gość IP: 83.238.137.* 2014.10.20 20:07
tak sie bawi, taki sie bawi: A G H!!!!!!
Gość IP: 87.206.24.* 2014.10.20 20:07
@up
Żeby się rozwijać uczelnie takich komputerów potrzebują, nawet jak od razu nie wykorzystają za dużo to za rok dwa powinni wykorzystać. AGH to jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, akurat tam potrzebny jest taki komputer jak nigdzie indziej.
Gość IP: 217.172.227.* 2014.10.20 20:16
@82.160.204.* 2014.10.20 18:57
Chłopie, czy ty masz zielone pojęcie, do czego służą superkomputery? Z tego, co piszesz, to pewnie masz styczność z PC-cikami albo z serwerkami i ktoś Ci kit wcisnął o jakiś budowanych komputerach. A więc wyjaśnię Ci to łopatologicznie - w największym stopniu do badań, w którym symulacje są tańszą metodą niż eksperyment przeprowadzany w realnych warunkach. Superkomputer, który mamy u siebie, liczy głównie zagadnienia związane z chemią (m.in. testuje obliczeniowo leki), a i tak jest za słaby - na nim przeprowadzane są wstępne obliczenia, a docelowo idą w Stanach. To u nas. Do mniejszych zadań należały zlecane obliczania przepływów dla Airbasa. Zresztą, każda taka instytucja jak Cyfronet z Krakowa, czy wspomniany w następnym wpisie TASK z Gdańska corocznie publikuje szczegółowe raporty odnośnie grantów obliczeniowych - wystarczy poczytać, zanim palnie się jakąś głupotę. Aby było jasne, nie jestem informatykiem, tylko fizykiem i sam od czasu do czasu potrzebuję "dużej" mocy obliczeniowej, której nie zaoferuje żaden PC-ciki nawet z najsilniejszą kartą graficzną, ale moi koledzy zajmujący się chemią obliczeniową mają znacznie większe wymagania ode mnie. Z superkomputerami jest jak z elektrowniami - pracują najczęściej na potrzeby zewnętrzne i jeżeli brakuje mocy to się buduje następny, potężniejszy. Superkomputery buduje się dość szybko (do kilku miesięcy), bo składa się je z gotowych modułów. A w Polsce jest nie jeden, ani nie dwa tylko więcej superkomputerów: W Polsce superkomputery działają w ośrodkach: w Krakowie (CYFRONET), w Gdańsku (TASK), w Poznaniu (PCSS), w Warszawie (ICM) i w Wrocławiu (WCSS). Być może są jeszcze inne pracujące dla wojska albo dla przemysłu, ale tym się nie interesowałem.
Gość IP: 89.67.4.* 2014.10.20 20:32
ale macie zapłon

już tydzień temu o tym mówiono

ps.ładne szafy

przy takiej cenie można sobie eksperymentować z chłodzeniem i budowa sprzętu do woli
poza tym chłodzenie wodne zapewnia sterylność
Gość IP: 89.64.244.* 2014.10.20 20:34
Ja sam korzystam z zasobów komputera ZEUS. I proszę mi uwierzyć, jest potrzeba dodatkowej mocy. Zdarza się, że moje zadania czekają w kolejce 3-4 dni zanim zaczną być liczone. To co przeważnie liczę, na domowym komputerze liczyłoby się około 320 lat. Ja po prostu nie mam tyle czasu...
toudi
toudi 2014.10.20 21:31
@ "tak sie bawi, taki sie bawi: A G H!!!!!!"

bardzo dobre :))
Gość IP: 185.4.214.* 2014.10.20 21:50
I co linuxowcy łyso wam, będzie działał pod porządnym windowsem, roku limuxa nie będzie, hahahahahahah
Gość IP: 89.74.86.* 2014.10.20 23:48
@Gość IP: 89.76.56.* 2014.10.20 19:06
Na Politechnice Gdańskiej niecałe 2 tygodnie temu ogłosili instalację superkomputera o mocy ponad 1 Pflops.
Czyżby unieśli się dumą, że muszą mieć lepszy od PG ?


Dokładnie o to w tym chodzi. Trzeba pokazać, że jest się lepszym od innych i utrzymać renomę.
Gość IP: 92.40.248.* 2014.10.21 02:17
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 149.156.238.* 2014.10.21 08:59
Narzekacie, że za drogo i nie można za darmo korzystać z superkomputerów... A przecież jest plgrid.pl
Obczajcie.
Gość IP: 81.210.51.* 2014.10.21 09:22
Mnie tylko ciekawi, czemu HP, firma znana w Polsce z korupcji przy realizowanych w naszym kraju projektach informatycznych.
Gość IP: 217.153.177.* 2014.10.21 09:49
Ciekawe kogo tym razem HP przekupiło aby takiego drogiego gniota sprzedać...
Gość IP: 149.156.110.* 2014.10.21 10:00
@185.4.214.*

Skąd ta informacja? To byłby dramat. Skrypty, masa oprogramowania - wszystko trzeba by przerabiać. Nie mówiąc o tym, że masa bardzo specjalistycznego działa tylko i wyłącznie pod linuxem...
acomp
acomp 2014.10.21 11:31
Na tym forum toczy się dyskusja dzieci którzy nic nie wiedzą o działaniu superkomputerów a udaja mędrców wszch wiedzących.Do szkoły dzieci!
Gość IP: 83.9.114.* 2014.10.21 12:11
Pod takie bestie zazwyczaj tworzy się dedykowanego linuxa, albo całkiem nowy system (ale to raczej w mainframe'ach IBM'owych), gdzie co najwyżej linux jest wirtualizowany, a wy o windowsach bredzicie - nie macie pojęcia o czym mówicie.
Gość IP: 149.156.96.* 2014.10.21 12:19
Myślisz, że to toi toi, a może to superkomputer.
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 20.10.2014
Tagi producenckie: agh, hp
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 21223
CENEO KUP NAJTANIEJ
Schleich Farma Akcesoria Stajnia Dla Koni 40164 Schleich Farma Akcesoria Stajnia Dla Koni 40164
Dostępny w 11 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony Vaio Fit E (Svf1521D2Eb) Sony Vaio Fit E (Svf1521D2Eb)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gdzie jest Nemo Ucz się z Nemo (WTMG) (Gra PC) Gdzie jest Nemo Ucz się z Nemo (WTMG) (Gra PC)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Pentax K-70 Czarny Body Pentax K-70 Czarny Body
Dostępny w 12 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Duka biały 1211281 Duka biały 1211281
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu