Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Konferencje, pokazy Relacja z konferencji "Nowoczesne technologie informacyjne w służbie edukacji i administracji publicznej"

Konferencja Nowoczesne Technologie w Służbie Edukacji i Administracji Publicznej odbyła się w dniach 19-20 listopada 2011 roku w Zespole Szkół Technicznych.

Relacja z konferencji "Nowoczesne technologie informacyjne w służbie edukacji i administracji publicznej"

W konferencji wzięło udział około 160 nauczycieli, 50 zaproszonych gości i prelegentów oraz 18 firm branży IT. Uczestnikami byli głównie nauczyciele informatyki z całej Polski.

 

Właściwą konferencję poprzedził Microsoft IT Day. Był on przeznaczony dla młodzieży szkół średnich z Radomia i okolic. To doskonały sposób na zdobycie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej programowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi języków dostarczonych przez Microsoft.

Microsoft Day rozpoczął się w piatek18 listopada2011 roku o godzinie 10.00 przywitaniem prowadzących wykłady, zaproszonych nauczycieli i uczniów. W sesji wykładowej uczestniczyli uczniowie szkół z Radomia: ZST im. T. Kościuszki, V LO im. R. Traugutta, ZSE im. Bohaterów Westerplatte oraz ZSZ im. St. Staszica w Białobrzegach. W sumie w imprezie wzięło udział 220 uczniów.

Pierwszy wykład przeprowadził Marcin Borecki – „Zostań kontrolerem – programowanie Kinect”. Microsoft Kinect to wersja ruchowego kontrolera. Prowadzący pokazał urządzenie, za pomocą prezentacji multimedialnych i jego zastosowanie pozwalające nam sterować grami nie tylko naszym głosem czy gestami, ale także ruchami wszystkich partii ciała. Ciekawym przekładem było zastosowanie tego urządzenia do wirtualnej przymierzalni ubrań. Urządzenie nas zmierzy i pomorze dobrać ubranie. Młodzież pytała o cenę i dostępność urządzenia. Drugi wykład przeprowadził Karol Żak, jego tematem było „Wprowadzenie do programowania Windows Phone”. Autor wykładu pokazał za pomocą prezentacji multimedialnej podstawy programowanie telefonów komórkowych i wynikające z tego korzyści. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wykładów, uczestnikom rozdano pamiątkowe gadżety.

Konferencja Nowoczesne Technologie w Służbie Edukacji i Administracji Publicznej rozpoczęła się w sobotę19 listopada 2011 o godzinie 9.00.

Poniżej prezentujemy tytuły wykładów, ich autorów i reprezentowane firmy.

 • Partners in Learning - program Partnerstwo dla Przyszłości w nowej odsłonie – dr Małgorzata Snarska, Dariusz Stachecki – Microsoft
 • Jak to ugryźć? –Technologie mobilne w szkole - iPad 2 w edukacji - dr Jan Polak - Apple Education Mentor
 • Dlaczego wybór najlepszych rozwiązań się opłaca? Hp Multiseat - Tomasz Buk – HP.
 • Rozwiązania SUSE dla edukacji i administracji publicznej – Lucyna Pyzik – Novell
 • Idealna Szkoła – Acer Clasroom manager - intuicyjne zarządzanie Pracownią Komputerową - Sebastian Kluczyk – IRS
 • Koncepcja Smarter Cities na podstawie rozwiązania w Sztokholmie - Jarosław Jackowiak – IBM
 • Przegonić robala - współczesne mechanizmy ochrony i rozproszone systemy aktualizacji - Grzegorz Michałek – ArcaBIT
 • COREL - pełne spektrum możliwości - Daniel Wiktorowicz – Corel
 • "Piórkiem do ucznia" - wykorzystanie tabletów i interaktywnych ekranów piórkowych w edukacji – Wojciech Pacholec – Wacom
 • Edukacja Helion.pl 2.0. Zaawansowane wsparcie dydaktycznej pracy nauczyciela informatyki – Tomasz Talaga – Helion
 • Wirtualizacja według OFEK - Andrzej Skorupski – OFEK
 • Urządzenia drukujące dla edukacji i sektora publicznego - Aleksandra Jasińska - EPSON Polska
 • ECDL - Certyfikacja umiejętności z zakresu ICT w ramach projektu "ICT i przedsiębiorczość w edukacji dorosłych" - Marianna Rymarczyk - Instytut Energetyki, Oddział Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Radomiu

W sobotę odbyły się również Konsultacje z zakresu: Cloud Collection, Multipoint Server 2011, Live@EDU, Moodle, SMOD CMS. W niedzielę odbyły się już tylko trzy wykłady. Poniżej prezentujemy ich tytuły autorów i reprezentowane firmy.

 • Interaktywne projektory multimedialne, rozwiązania i zastosowania edukacyjne - Aleksandra Jasińska - EPSON Polska
 • Jarocin Kreatywna Szkoł@ - nauczanie z wykorzystaniem mobilnych pracowni komputerowych i multimedialnych treści dydaktycznych w systemie 1 uczeń - 1 komputer - Andrzej Grzybowski
 • Uczyć Nowocześnie - Janusz Wierzbicki – EDUICT

W trakcie konferencji przeprowadzone zostały cztery sesje warsztatowe. Tematyka warsztatów przeprowadzanych przez firmy branży IT była różnorodna.

 • NOVELL zaprezentował przykładowe zajęcia przygotowujące uczniów do uzyskania certyfikatu zawodowego, administrator systemów SUSE Linux –omówiono przygotowania sali, środowiska, tematyki zajęć. Na kolejnych warsztatach Novell przedstawił SUSE Linux, jako platformę wspomagająca edukację.
 • RCS zaprezentował:  Urządzenia mobilne w praktyce szkolnej. Podczas warsztatów omówiono i zademonstrowano specyfikę i funkcjonalność najbardziej zaawansowanego tabletu -  iPad2.
 • HELION na warsztatach zaprezentował stronę http://edukacja.helion.pl. W szczególności moduły pozwalające sprawdzić wiedzę uczniów: testy on-line oraz zadania on-line.
 • ArcaBIT zaprezentował ArcaVir jego instalację, konfigurację, zarządzanie, czyli funkcje modułu ArcaVir Administrator.
 • Tematyka warsztatów PANASONIC to „Nowoczesna klasa"- tablica interaktywna, jako narzędzie tworzenia lekcji w nowej, jakości.  Celem warsztatu był praktyczny pokaz możliwości tablicy interaktywnej oraz pokaz możliwości przygotowania swojej pracy na tablicy interaktywnej. Prowadzący pokazali jak działa tablica interaktywna, zaprezentowali możliwości tworzenia oraz korzystania z gotowych lekcji.
 • INTEGRIT pokazał "Multimedialne możliwości nauczania, czyli proste i łatwo dostępne pomysły na efektywną naukę", czyli zestawy rozwiązań umożliwiających prowadzenie lekcji w  nietuzinkowy sposób. Zajęcia były dedykowane dla wszystkich, którzy są ciekawi jak przy niedużych nakładach finansowych, czasowych i niewielkiej wiedzy informatycznej maksymalnie wzbogacić i uefektywnić godzinę lekcyjną.
 • EGIS na zajęciach warsztatowych pokazał najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie tablic interaktywnych, znacznie zwiększające wachlarz możliwości i sposobów ich wykorzystania w edukacji. Pokazano jak przy użyciu takich narzędzi jak eBeam EDGE i eBeam ENGAGE błyskawicznie można zamienić dowolną powierzchnię w wirtualny, interaktywny ekran a każdą klasę zamienić w pracownię. multimedialną. Udowodnili, że praca z wykorzystaniem tych urządzeń jest łatwa, przynosi wiele satysfakcji, wciąga uczniów a lekcje stają się ciekawsze i bardzie zrozumiałe.

HP na warsztatach o tematyce,  „Dlaczego wybór najlepszych rozwiązań się opłaca?”, omówił MultiPoint Server 2011 na przykładzie zestawu klasowego HP MultiSeat. Przedstawiono, do czego oraz kiedy można i warto go wykorzystywać, a do jakich zastosowań się nie nadaje.

MICROSOFT przeprowadził zajęcia z kilku tematów:

 • Nowa kolekcja dla szkół: Cloud Collection 2011.  Zajęcia skierowane były do nauczycieli – opiekunów pracowni komputerowych. W czasie zajęć prowadzący dokonali demonstracji wdrożenia pracowni opartej o nowy serwer Windows Server 2008 R2 i kolekcję Cloud Collection 2011 oraz działania najważniejszych elementów.
 • Zajęcia o tematyce Multimedia, prezentacje i wirtualne świat” Zaprezentowano i omówiono ciekawe funkcje i nieznane dodatki systemu Windows i pakietu Office oraz usługi w chmurze wspomagające przygotowanie i prowadzenie ciekawych prezentacji na różnych przedmiotach.
 • Usługi sieci społecznościowej w edukacji na przykładzie Windows Live@edu”.  Podczas tych zajęć zostały omówiono edukacyjne usługi społecznościowe Windows Live@edu oraz możliwość ich wykorzystania na przykładzie różnych projektów. Przedstawiono sposoby wdrożenia usługi w szkole, a na żywo będzie okazja wykonać ćwiczenia związane z użytkowaniem usług oraz powiązanego z nimi pakietu programów Windows Live Essentials.

EPSON zaprezentował  techniki projekcyjne, projektory interaktywne, konfiguracja i dobór projektorów multimedialnych. Przedstawiono techniki projekcyjne, projektory interaktywne, konfiguracja i dobór projektorów multimedialnych zasadami doboru projektorów do konkretnych zastosowań. Porównano technologie LCD i DLP. Pokazano zalety prezentacji bez użycia komputera, czyli możliwość pokazania materiałów zapisanych w pamięci USB.

COREL i WACOM przedstawiły podczas warsztatów zastosowanie tabletów graficznych w praktyce. Prowadzący zademonstrowali jak można zaadoptować to urządzenie do pracy nauczyciela, na każdej jednostce lekcyjnej, tworząc tablicę interaktywną i podcast do lekcji. Uczestnicy mieli możliwość wykonania prac graficznych za pomocą tabletów firmy WACOM, wykorzystując je zarówno w grafice rastrowej jak i wektorowej. Przybliżono jak można w naturalny sposób z analogowego szkicu przejść do obrazu cyfrowego. Zapoznano uczestników warsztatów z krzywymi Beziera oraz modyfikacją obiektów wektorowych w programie Corel Draw.

Andrzej Szymczak przedstawiłĆwiczenia z profilami edytorów o zróżnicowanych uprawnieniach w SmodCMS. Publikowanie w sieci proste, przejrzyste, intuicyjne”. Na warsztatach pokazano możliwość zastosowana SmodCMS do pracy grupowej. Administrator strony przydziela użytkownikom profile o zróżnicowanych uprawnieniach – tworzy w ten sposób konta edytorskie. Uprawnienia można edytorom w trakcie pracy nad stroną dodawać i odbierać. Może edytora zablokować i ukryć jego pracę nie kasując jej, ma kontrolę nad wszystkim. Jeden edytor drugiemu nie może nic popsuć. Doskonałe narzędzie na szkolne ćwiczenia. Ten sposób pracy można zastosować do ćwiczeń przy tworzeniu stron WWW w CMS.

Trzeba podkreślić, iż wśród prowadzących zajęcia warsztatowe było pięciu nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu i kilku nauczycieli zaprzyjaźnionych z ZST szkół. Fakt ten świadczy o wysokim poziomie kwalifikacji naszej kadry docenianej przez czołowe firmy branży IT.

Konferencja zakończyła się losowaniem nagród wśród uczestników konferencji. Nagrody ufundował Urząd Miejski w Radomiu, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu i firmy biorące udział w konferencji.

Wszyscy uczestniczący w konferencji rozjeżdżali się z przekonaniem, do zobaczenia w przyszłym roku.

 

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 46.205.71.* 2011.12.05 12:50
microsoft kinect - młodzież pytała o cenę i dostępność urządzenia....cóż zacofana umysłowo młodzież z okolic radomia zna doskonale ceny piwa i tanich papierosów lecz o czymś takim jak kinect nigdy nie słyszała....
konferencja bezsens - bardzo źle wydane pieniądze
Gość IP: 85.112.207.* 2011.12.05 16:35
Przepraszam byłem uczestnikiem tej konferencji, jestem uczniem ZST w Radomiu i uwierz mi ze nikt nie zdał pytania ile koszyuje kinet. Zgodze sie z tym ze konferencja na temat kinecta nie miała jakiegos sensownego wyjasnienia poniewaz to co przedstawiał nie bylo ciekawe i osobiscie uwazam ze kinect moga zamowic tylko niedzielni gracze ktorzy beda ze soba rywalizowac skaczac na wirtualniej skakance co mielismy okazjie doswiadczyc. Lecz drugra konferencja ktora była poswiecona programowaniu windows mobile dotarła do nas bardziej poniewaz w prosty sposob mozna zarobic jakies pieniadze lub otrzymac smartfone z winodsem za napisanie prostego programu.
Nie wiesz sie nie wypowiadaj. A do niedopasowanie konferencji do uczestnikow niekt sie nie przyzna
Gość IP: 85.112.207.* 2011.12.05 16:41
A Zespół Szkół Technicznych w Radomiu jest jedyną w Polsce szkołą wyróżnioną tytułem Pathfinder School w międzynarodowym programie wsparcia edukacji Microsoft Partners in Learning - Partnerstwo dla Przyszłości.
,,microsoft kinect - młodzież pytała o cenę i dostępność urządzenia....cóż zacofana umysłowo młodzież z okolic radomia zna doskonale ceny piwa i tanich papierosów lecz o czymś takim jak kinect nigdy nie słyszała....."
A gdzie pozyskałes takie inforamcjię że młodzież w radomi zna ceny paliw i tanich papierosów jakim prawem mzesz sie tak wypowidać byłes widziałes?
I jakim prawiem obrażasz młodzież z okolic radomia iż sa zacofani umysłowo nawet gdyby ktos sie pytał o cene i dospnośc kinecta nie jest uzdolniony umysłowo. Jak chcesz zapytaj sie Twojej babci czy mamy czy wie co to kinect i sam oceń.
Gość IP: 89.74.88.* 2011.12.05 17:31
Ja natomiast zupełnie z innej beczki, aby przeciwstawić Microsoftowi inne rozwiązania - polecam http://wioowszkole.org

Adam
Gość IP: 46.205.71.* 2011.12.05 18:49
1.znam troszkę młodzieży z Radomia i jest zacofana - myśli tylko o chlaniu i jaraniu fajków.
2.Ty udowadniasz mą tezę - pisać się naucz.
3.Po raz kolejny udowadniasz mą tezę pisząc o paliwie o którym nawet nie wspomniałem.
4.Znów udowodniłeś mą tezę pisząc o Kinekcie - jeśli uważasz że to rozwiązanie tylko dla graczy to Twa wyobraźnia w ogóle nie działa.To bardzo niedobrze dla kogoś kto chciałby ukończyć szkołę techniczną - technika nie polega na wkręcaniu śrubek - no chyba że fabrykę wam budują i taki dyplom jest tam wymagany do pracy przy taśmie.
Gość IP: 85.112.207.* 2011.12.05 22:18
1. Przykro mi ale poznałes niedopwiednie osoby i nie powinienes na znajomości pewnej grupy, ich zachowania oceniać cała młodzież radomska
2. Tak mam probolemy z pisaniem poprawnie po polsku posiadam oswidczenie , staram sie pisac poprawnie lecz mi słabo wychodzi.
3. Źle odczytałem przeglądałem chip.pl na telefonie
4. Przepraszam wiem jakie jest zadanie technika.
Wiem iz kinekt na wiele róznorodychy zastosowań w szkoła, szpitalach, osrodakch rehabilitacyjnych, czy przy przedstawianiu prezentacji. Takie wykożystanie kontrolera kinect było omawiane na tej konfrencji.A przytoczyłem pewną gre poniważ wydała mi sie ona zabawna. Jak moża rywalizować z innymi skaczc na wirtualnej skakance. Bawi mnie wykorzystanie kinecta własnie w ten sposób.
A co jest złego w tym że znam cene tańszych piw. Twoim zdaniem jeżeli ktos pije tańsze piwo to musi być człowiekiem zacofanym umysłowo.
Przyjedz spędz troche czasu w róznym otoczeniu i dopiero oceniaj poniewaz to rani innych. Radom jest biedym miastem, lecz nie musi to ozaczać zacofana mlodzież.
I zastanow sie co piszesz poniważ może to urazić innych
Gość IP: 178.42.29.* 2011.12.07 22:53
Daj spokój nie daj się prowokować zazdrosnemu kielczakowi. Konferencja była udana , ja przyjechałem z Łodzi i chcielibyśmy u siebie podobną zorganizować.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 05.12.2011
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1724
CENEO KUP NAJTANIEJ
HP Deskjet 1050 (CH346B) HP Deskjet 1050 (CH346B)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens VSZ5XTRM4 Siemens VSZ5XTRM4
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Auralog Talk To Me (v7.0) German (7605) Auralog Talk To Me (v7.0) German (7605)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Klub zabaw przedszkolaka - lis i niedźwiedź (PC) Klub zabaw przedszkolaka - lis i niedźwiedź (PC)
Dostępny w 20 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Eldom PJ 475 Biggy Eldom PJ 475 Biggy
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu