Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Tablety

rozwiń
Strona główna Tablety News HTC przegrało z Apple, Android narusza patenty!

Smartfony HTC z systemem Android naruszają patenty Apple'a, jak orzekł sąd. Androidowy światek przełknął nerwowo ślinę.

HTC przegrało z Apple, Android narusza patenty!

HTC przegrało sprawę sądową z Apple’em. Zdaniem Międzynarodowej Komisji Handlu, produkty tej firmy naruszają dwa patenty należące do firmy Jobsa. To bardzo duży problem, dla wszystkich smartfonów z Androidem.

 

HTC na pewno będzie apelować...

Pozew wpłynął do ITC (Międzynarodowej Komisji Handlu) w marcu. Apple zarzuciło HTC naruszenie aż 10 patentów. I według orzeczenia w trybie prejudycjalnym, ma rację w dwóch przypadkach. Ceny akcji HTC poleciały w związku z tym na łeb, a samo HTC zapowiedziało, że odkupi  ich 2,4 procent, by powstrzymać giełdową katastrofę.

Patenty, które naruszają smartfony HTC z Androidem to:

Co to oznacza w praktyce? Android, w przeciwieństwie do konkurencyjnych systemów, takich jak iOS czy Windows Phone, w myśl swojej licencji nie jest chroniony prawnie przez swojego twórcę. Oznacza to, że Apple, Microsoft, Oracle czy ktokolwiek inny może upomnieć się od producenta telefonów opłat licencyjnych za ich własność intelektualną. HTC, pozwane przez Apple’a, będzie najprawdopodobniej musiało uiszczać opłaty licencyjne Apple’owi, niewykluczone, że w grę wchodzi odszkodowanie. HTC ma się jednak czym bronić: niedawno kupiło producenta układów graficznych, S3, dzięki czemu weszło w posiadanie należącego do niego patentów. Jednak zdaniem analityków, daje to wciąż zbyt mało, by stanowiło argument do negocjacji.

Najprawdopodobniejszym scenariuszem jest ten, który jest dość niewesoły dla HTC. Opłata licencyjna za każdy sprzedany smartfon, przebudowanie interfejsu Androida tak, by nie naruszał patentów Apple’a w przyszłości, ewnetualne odszkodowanie i zakaz importu tychże smartfonów do USA. O tym samym muszą zacząć myśleć LG, Sony Ericsson, Motorola i Samsung. Spekulujemy, że pozew Apple’a przeciwko tym firmom to kwestia czasu.

tomek7578
tomek7578 2011.07.18 10:23
ale się porobiło,
Gość IP: 192.250.56.* 2011.07.18 10:30
No to ceny pojda w gore... Zasrany Apple i jego sekta...
retrox
retrox 2011.07.18 10:36
Apple wykorzysta każdą okazję do zarobku. Szkoda tylko że wpłynie ona niekorzystnie na rynek Smartfonów .
Gość IP: 130.60.44.* 2011.07.18 11:07
Przeciez to nie jest wina HTC, ze gugiel tak skonstruowal licencje na androida i na dodatek skopiowal co sie dalo. Juz teraz HTC placi MS 5 czy 10$ oplat patentowych za kazdego sprzedanego smartfona. Jedyne wyjscie z tej sytuacji to presja na gugla, zeby wzial odpiwedzialnosc na swoj system i wprowadzil oplaty licencyjne za androida. Wtedy producenci beda kryci umowa a ewentualne roszczenia za ukradzione patenty wezmie na siebie gugiel.
Gość IP: 87.204.59.* 2011.07.18 11:13
130.60.44.* dobrze mówisz ale ja bym nie liczył na takie rozwiązanie bo Google nie ma na tyle cywilnej odwali...
Gość IP: 83.26.93.* 2011.07.18 11:19
Na wstępie powiem, że jestem użytkownikiem sprzętów "zasranego" Apple'a, więc jestem częścią sekty:) Korzystam, bo praca na PC przyprawia mnie o mdłości - niestety. Czemu taki wybór, a nie inny to mógłbym książkę napisać - może później. Do tego jestem użytkownikiem telefonów HTC. Kibicuje obu firmom, chodzi przecież o to żebyśmy korzystali z coraz lepszych urządzeń. Co do wojny patentowej (abstrahując już od wyroku sądu) to ciekawe jakbyście zareagowali gdyby ktoś Wam ukradł pomysł, wartość intelektualną, nad którą pracowaliście. Jestem grafikiem i często mam do czynienia z plagiatem w mniej lub bardziej bezczelnej postaci. Takie zjawisko jest cholernie frustrujące. Tutaj odbywa się to na znacznie większą skalę i chodzi o znacznie większe pieniądze. Zatem czy Apple nie ma prawa dochodzić swoich roszczeń, bo już się "nachapali"? Czy mały czy duży każdy powinien walczyć o to by nie być dymanym na lewo i prawo. Pozdrawiam!
Gość IP: 83.18.90.* 2011.07.18 11:22
(...)Google nie ma na tyle cywilnej odwali...

Ja myślę, że Google dobrze wie jakie jest prawo w USA i tu jest problem. Tam jest tak, że jak naruszasz czyjeś prawa nawet o tym nie wiedząc, to jedyną drogą do rozwiązania problemów jest kontratak. Potem kończy się to ugodą bo tam gdzie są pieniądze nie ma idei. Jest logika, kalkulacje co się bardziej opłaca.
Gość IP: 95.51.48.* 2011.07.18 11:25
Takie patenty ograniczają rozwój technologii, czyli tego w czym Ameryka przodowała i na czy zbudowała swoją potęgę.Ale dzięki takim akcjom już widać co się z nią dzieje- jest bankrutującym kolosem. Tak to już jest kiedy dobro firmy jest ważniejsze od dobra ogółu. A dla fanów Apple- nim zaczniesz krzyczeć ze HTC ich okrada, popatrz sobie na sprzęt który posiadasz i który jest naprawdę dobry. Później pomyśl czemu jest taki dobry, jeśli stwierdzisz, że to dzięki konkurencji Twoja ulubiona firma wypuszcza coraz to lepsze urządzenia to gratulacje. A teraz popatrz na datę tego patentu, a zrozumiesz czemu takie patenty są bzdurą, a jeśli to do Ciebie nie dotrze, to powspominamy sobie za kilkanaście lat jak to kiedyś firmy były innowacyjne,a teraz Ciągle tylko ten sam model od paru lat do kupienia, bo na rynku nie ma już konkurencji.
Gość IP: 77.253.112.* 2011.07.18 11:33
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 131.251.142.* 2011.07.18 11:35
niecierpie Appla...

ale musze przyznac, ze kazdy wykorzysta kazda okazje do zarobku ;P szczegolnie jesli w gre wchodza grube miliony...
Gość IP: 62.233.165.* 2011.07.18 11:54
Ktoś w ogóle się pokusił, żeby zajrzeć do tych patentów ? ;)
mlody969
mlody969 2011.07.18 11:59
"Zasrany Apple i jego sekta..."

Jeżeli ktoś naruszył ich patenty to niby dlaczego nie może dochodzić swoich praw?

"Przeciez to nie jest wina HTC, ze gugiel tak skonstruowal licencje na androida"

Nie wina HTC że Google tak skonstruowało licencję, ale ktoś w końcu tą licencję zaakceptował prawda? Więc nie zwalajmy winę na samego googla - HTC wiedziało co instaluje w smartfonach i jakie są tego ewentualne konsekwencje. Widziały gały co brały a teraz niech płaczą i płacą.

"Takie patenty ograniczają rozwój technologii, czyli tego w czym Ameryka przodowała"

To, że obecny system patentowy ogranicza rozwój to się zgadzam, ale nie że patenty jako takie. W przypadku braku patentów wtedy dopiero będziemy mieli stagnację technologiczną - bo komu będzie się chciało przecierać szlak jeżeli inni go wykorzystają aby go prześcignąć?

"Ale dzięki takim akcjom już widać co się z nią dzieje- jest bankrutującym kolosem"

Heh, dzięki sporom patentowym 2 międzynarodowych korporacji wyciągasz wnioski na temat makroekonomicznej sytuacji jednego z państw na terenie którego te korporacje działają? Wow, awangarda w ekonomii. Weź chłopie opracuj jakiś konkretny wzór, algorytm na podstawie którego dokonujesz takiej analizy, będzie murowany Nobel.

"Tak to już jest kiedy dobro firmy jest ważniejsze od dobra ogółu."

Zawsze tak było w gospodarce kapitalistycznej i właśnie na tym założeniu takie USA zbudowało swoją potęgę. A systemy które ponad dobro firm stawiają dobro ogółu to generalnie nurty socjalistyczne które wszędzie na świecie paradoksalnie przyniosły nie dobro ogółu tylko biedę i głód ogółu. Może trochę się doucz a potem pisz coś na temat gospodarki.
Gość IP: 195.226.198.* 2011.07.18 12:08
Wojna o patenty w zaden sposob nie zwalnia rozwoju, a wrecz go napedza. Spowodowane jest to potrzeba ominiecia znanych juz rozwiazan na rzecz nowych, nierzadko wydajniejszych.
mlody969
mlody969 2011.07.18 12:16
up:

Nie zawsze. Patentuje się teraz rzeczy nie tylko przełomowe ale także normalne rozwiązania które po prostu się same narzucają w toku prac. Ja rozumiem patentować np katalizator wodoru a nie sposób klikania w ikonę.

Aczkolwiek zgadzam się, że patenty jako takie sprzyjają rozwojowi ponieważ chronią wynalazcę danej rzeczy. Nie oszukujmy się, ludzie zawsze byli i zawsze będą egoistami. Produkują dla własnego zysku jak i opracowują nowe technologie dla własnego zysku. Jeżeli odbierzemy im ten zysk to przestanie im się chcieć. To egoizm jest motorem gospodarki wolnorynkowej, więc zmuszenie ludzi do pracowania nie dla własnego partykularnego interesu a dla dobra ogółu odbierze podstawowy bodziec motywacyjny.
Gość IP: 88.156.95.* 2011.07.18 13:34
I bardzo dobże, rze Apple jest gurom. Apple jest najleprze.
Gość IP: 83.8.180.* 2011.07.18 15:04
Widać, że sprawa miała charakter polityczny.
Amerykańska korporacja chce zakazu sprzedaży chińskich produktów na terytorium USA lub przynajmniej możliwości pobierania opłaty za de facto nie swoją pracę.
Gość IP: 83.8.180.* 2011.07.18 15:07
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 193.36.183.* 2011.07.18 15:11
No to przygotujmy się na technologiczny zastój. Smartphone'y przestaną się rozwijać, bo ludzie dla świetego spokoju przestaną je kupować i wrócą do normalnych komórek (poza iPhone'em oczywiście), a Apple dalej będzie wciskać ludziom ciemnotę jakie to rewolucyjne rozwiązania wprowadza do swoich urządzeń... Szczerze mówiąc, jak czytam to wszystko to odechciewa mi się posiadania smartphone'a.
Gość IP: 83.8.180.* 2011.07.18 15:12
@mlody969 2011.07.18 11:59
"Heh, dzięki sporom patentowym 2 międzynarodowych korporacji wyciągasz wnioski na temat makroekonomicznej sytuacji jednego z państw na terenie którego te korporacje działają?"
Kolejna osoba, której trzeba tłumaczyć, że Tajwan nie należy do USA tylko do Chin.
mlody969
mlody969 2011.07.18 15:16
"Kolejna osoba, której trzeba tłumaczyć, że Tajwan nie należy do USA tylko do Chin."

Obie korporacje mają zasięg międzynarodowy. Czego w tym nie rozumiesz?

"Byłeś z tym u psychiatry? Może da się coś jeszcze zrobić, bo na psychologa to już chyba za późno."

A może sam się wybierz? Atakujesz chłopa personalnie, obrażasz nie przemycając w swoim bełkocie nawet cienia merytorycznego argumentu. Więc może raczej zastanów się nad sobą.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 18.07.2011
Tagi producenckie: apple, htc
ŹRÓDŁO: Between the Lines
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5220
CENEO Kup Najtaniej
Fox Optima Fox Optima
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mop Parowy X10 Green Mop Parowy X10 Green
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
SMS X CH ST1455 Biały SMS X CH ST1455 Biały
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Fujitsu Siemens E19-7 19" (S26361-K1482-V160) Fujitsu Siemens E19-7 19" (S26361-K1482-V160)
Dostępny w 29 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo Z50-70 (59440274) Lenovo Z50-70 (59440274)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu