Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Co czwarty Polak na marginesie społeczeństwa cyfrowego

Duża część z nas wciąż nie ma zielonego pojęcia o Internecie.

Co czwarty Polak na marginesie społeczeństwa cyfrowego

96 proc. Polaków potrafi wysłać e-mail, 93 proc. – korzystać ze sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych, a 92 proc. – czytać internetowe wersje gazet i czasopism – wynika z raportu „Świadomość Polaków w rzeczywistości cyfrowej – szanse i bariery”. Problem jednak w tym, że te podstawowe umiejętności są na ogół niewystarczające, by funkcjonować w cyfrowym państwie.

 

A jaka jest twoja wiedza o Internecie?
A jaka jest twoja wiedza o Internecie?

– Z kompetencjami cyfrowymi Polaków jest wciąż słabo. I tak np. polscy przedsiębiorcy w bardzo niewielkim stopniu korzystają z Internetu, 40 proc. z nich wyłącznie wysyła maile czy korzysta z witryny internetowej. Ale w ogóle nie wykorzystują go do szerszych działań, eksportu, promocji swojej firmy, budowania marki. To są te elementy, które wymagają poprawy – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jakub Wojnarowski, zastępca dyrektora generalnego ds. ekspertyzy i lobbingu PKPP Lewiatan.

60 proc. Polaków uważa, że ma wystarczające kompetencje pozwalające na pełne wykorzystanie zasobów Internetu, podczas gdy na marginesie społeczeństwa cyfrowego może pozostawać około 25 proc. obywateli. – W krajach UE poziom kompetencji cyfrowych jest nieco wyższy niż w Polsce – mówi Jakub Wojnarowski z PKPP Lewiatan. Jak podkreśla, to nie słaba infrastruktura jest największym problemem cyfryzacji, ale brak wiedzy i świadomości wśród społeczeństwa.

Szczegółowe zestawienie opublikowane z raporcie „Świadomość Polaków w rzeczywistości cyfrowej – szanse i bariery”, pokazuje, że w grupie wiekowej 15-24 lata blisko 70 proc. potwierdza posiadanie kompetencji do pełnego wykorzystania Internetu. W grupie 45+ jest to już mniej niż połowa respondentów, bo 47 proc.

– To jest tak, jak z całą gospodarką i rozwojem społecznym – jesteśmy jeszcze średniakami. Ale korzystne jest też to, że Polacy nie mają zaległości w tym zakresie. Rozwój internetu i poziom kompetencji cyfrowych będzie bardzo szybko wzrastał. Nie będziemy w ogonie Europy, mamy szansę, żeby stać się liderem. To jeden z niewielu obszarów, gdzie to się może zdarzyć – mówi Jakub Wojnarowski z PKPP Lewiatan.

Niska jest także świadomość społeczna Polaków tego, czym jest w ogóle cyfryzacja. Choć już w 2000 roku Sejm podjął uchwałę o budowie w Polsce społeczeństwa informacyjnego, jedynie 23 proc. przyznaje, że wie czym jest rządowy plan cyfryzacji. Prawie połowa ankietowych nie ma świadomości, co jest planowane w tym zakresie. Wśród osób między 15 a 24 rokiem życia o założeniach planu wie jedynie 10 proc., podczas gdy w grupie 45+ jest to około 30 proc. Co więcej, respondenci pytani, jakich dziedzin dotyczy, w jednej trzeciej przypadków wskazywali na wprowadzenie cyfrowej telewizji naziemnej.

– To jest proces nie tylko udostępniana danych czy usług w ramach administracji publicznej, ale też korzystanie z technologii cyfrowych w szkole, dostęp on-line np. do usług zdrowotnych, korzystanie z e-sklepów. Dla przedsiębiorców to cały wielki sektor e-usług, e-handlu, sektor business-to-business – wylicza Jakub Wojnarowski.

Odpytywani o najważniejsze obszary, gdzie cyfryzacja powinna wkroczyć, badani wskazywali przede wszystkim właśnie na służbę zdrowia. Na wizytę u lekarza on-line chciałoby się umówić 95 proc. badanych. Ankietowani wymienili również administrację publiczną, dziś tylko 7 proc. ankietowanych zawsze załatwia sprawy urzędowe za pomocą Internetu, oraz edukację. 70 proc. Polaków jest zdania, że wprowadzenie edukacji cyfrowej zwiększyłoby ich szanse na rynku pracy.

Z analiz wynika także, że Polacy są głodni wiedzy. Ponad połowa chciałaby uczestniczyć w specjalnych projektach edukacyjnych. Zdania na temat tego, kto powinien wyjść z taką inicjatywą, są podzielone. Większość respondentów (41 proc.) uważa, że powinno być to Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 29 proc. kilka ministerstw lub Rada Ministrów, a 18 proc. wskazało na samorząd lokalny. Potrzeby uruchomienia programów edukacyjnych zwiększających kompetencje cyfrowe nie widzi tylko 3 proc. badanych.

– W największym stopniu wykluczenie cyfrowe dotyczy osób powyżej 50-60 roku życia. Raport wskazuje, że ponad 80 proc. respondentów twierdzi, że są wokół nich osoby starsze, które nie potrafią korzystać z Internetu. Wśród osób młodych to jest około 15 proc. Ale dużo pozostaje to zrobienia, bo nikt, kto funkcjonuje w nowoczesnym świecie nie powinien mieć problemów z korzystaniem z sieci – dodaje Jakub Wojnarowski.

Raport "Świadomość Polaków w rzeczywistości cyfrowej - szanse i bariery" został opracowany przez zespół On Board PR Ecco Network, a badanie zrealizowała Agencja Badania Rynku i Opinii SW Research.

 

 

 

 

Dodaj komentarz 10 komentarzy
Gość IP: 37.152.17.* 2012.10.31 12:59
Ludzie generalnie malo co wiedza i niewiele potrafia. W mojej firmie zazsadniczo nikt swobodnie nie posluguje sie komputerem i musze tlumaczyc ludziom najprostrze rzeczy. Jak czasem spojrze co ci ludzie wyprawiaja na kompach, to mam wrazenie ze ogladam zagubione dziecko w centrum handlowym.
Zaxon
Zaxon 2012.10.31 13:15
U mnie w pracy raczej się to nie zdarza, bo to akurat sektor IT. Ale już w rodzinie to niestety czasem ręce opadają na "pomysłowość" użytkowników komputera. Dla przykładu samo nawet używanie e-maila chyba nie jest za bardzo optymalne gdy po przeczytaniu listu trzyma go się nadal w skrzynce "Przychodzące". Tylko ciekawe że ludzie tego nie robią z normalnymi listami, czyli po przeczytaniu listu i gazety z powrotem umieszczają je w skrzynce na listy. ;) Przykładów można by podawać wiele.
Gość IP: 178.42.4.* 2012.10.31 13:17
OOOo! mój Boże! TO STRASZNE! Kochani, zróbmy z tym coś, tak nie może być!


(puke up)
Zaxon
Zaxon 2012.10.31 13:28
Tylko co zrobić jak (nie)rząd tnie budżet na edukację a do tego w szkołach nie uczy się myślenia a tylko programuje bio-roboty?
Gość IP: 176.198.55.* 2012.10.31 14:46
" 96 proc. Polaków potrafi wysłać e-mail" hee??...w przedziale wieku 60-100 lat też???Czy chodzi o tych co używają internetu na codzień?
Gość IP: 83.24.178.* 2012.10.31 14:50
jestem gorszy od was bo nie Korzystam z Facebooka co to za bzdura,
internet nie jest po to żeby robić w nim wszystko co tylko można tylko po to co nam jest potrzebne zejdźcie na ziemie
Gość IP: 79.185.221.* 2012.10.31 15:17
a coż mi po takim badaniu,(podobnie ta sonda) które ocenia jedynie moje odczucia a nie stan faktyczny? Trzebaby podać listę np. 10 najbardziej potrzebnych umiejętności netowych i wtliczyć procent kompetencji wtedy by było to bardziej miarodajne...
Zaxon
Zaxon 2012.10.31 15:58
Dlatego tak się zwykle robi statystyki aby wyszło na to, że ma rację ten co zlecił ich wykonanie.
deedong
deedong 2012.10.31 16:46
"Jakub Wojnarowski, zastępca dyrektora generalnego ds. ekspertyzy i lobbingu PKPP Lewiatan."

Koleś jest od lobbingu, ale na czyją rzecz lobbuje ? Jego firma ma na czymś zarobić, firma kolegi ? Niech się lepiej lewiatan do tego nie miesza.
Te 40% są powtarzane, ale jakie ma to znaczenie ? Ile firm to kioski, warzywniaki, punkty lotto, jakieś małe firmy, może nawet jednoosobowe, które nigdy nie będą potrzebować nawet własnej strony czy prowadzenia korespondencji przez internet. Warzywniak będzie budował markę ? Widać w organizacjach dla przedsiębiorców pracują mało rozgarnięci ludzie, szkoda że lobbują za konkretnymi zmianami prawnymi, które często nie są dla małych firm i pracowników, a dla korporacji.

Gość IP: 77.112.42.* 2012.11.02 09:24
Skoro świadomość Polaków jest tak marna, nie widzę innego rozwiązania, jak przeznaczyć kolejne miliony z rządowych czy unijnych środków na zmianę tego stanu rzeczy. Koniecznie trzeba wysłać wszystkich na przymusowe szkolenia z obsługi komputera. Bo przecież ważniejsze jest, żeby np. 50 letnia szwaczka, 55 letni spawacz czy operator skrawarki nie czuli się "cyfrowo wykluczeni". Ostatecznie wiek emerytalny zawsze można wydłużyć o kolejnych kilka lat. Przecież gorszy wzrok, chore plecy czy nogi są niczym w porównaniu z "cyfrowym wykluczeniem"
AUTOR: jan głowacz
DODANO: 31.10.2012
Tagi: internet, trendy
ŹRÓDŁO: NEWSERIA
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1405
CENEO KUP NAJTANIEJ
Zipp Toros WJ50 El Clasico - czarny Zipp Toros WJ50 El Clasico - czarny
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
SHARP BD-HP22SB SHARP BD-HP22SB
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
MSI FM2A88X-ITX+ MSI FM2A88X-ITX+
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Cisco 2.00GHz Xeon X7550 130W CPU/18MB cache (A01-X0201) Cisco 2.00GHz Xeon X7550 130W CPU/18MB cache (A01-X0201)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Empire Total War Złota Kolekcja (Gra PC) Empire Total War Złota Kolekcja (Gra PC)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu