Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Mistrz Świata w go zmierzy się ze sztuczną inteligencją Google'a

Transmisja na żywo dostępna będzie na YouTube.

Mistrz Świata w go zmierzy się ze sztuczną inteligencją Google'a

Legendarne początki go sięgają ponad 2000 lat p.n.e, więc dość ciężko jest wymyślić nowe urozmaicenia w rozgrywce. No chyba, że dysponujemy technologią, żeby transmitować na żywo pojedynki sztucznej inteligencji Google z ludzkim mistrzem go. A dysponujemy.

 

Demis Hassabis, dyrektor Google DeepMind Lab właśnie pochwalił się tą wiadomością na Twitterze. Sztuczna inteligencja Alpha Go AI, stworzona przez DeepMind Lab zmierzy się z Lee Sedolem - człowiekiem, który obecnie zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu graczy go.

 

SI i człowiek rozegrają między sobą pięć gier. Jeśli Lee zwycięży w co najmniej trzech rozgrywkach, nie ominie go nagroda. I to całkiem spora - Google zobowiązało się do wypłacenia zwycięzcy miliona dolarów.

Gdzie jest haczyk?

Dość niedawno z SI Google'a zmierzył się francuski mistrz go - Fan Hui. Przegrał wszystkie pięć gier. Lee Sedol, mistrz Korei Południowej jest jednak o wiele lepszym graczem. Poproszony o komentarz, powiedział:

-Słyszałem, że SI Google DeepMind jest zaskakująco dobra i robi się coraz lepsza. Jestem jednak pewny, że mogę [z nią] wygrać, przynajmniej tym razem.

Sztuczna inteligencja to obecnie "oczko w głowie" Google'a, a raczej: Alphabetu. Google nie stosuje jeszcze SI komercyjnie - na razie skupia się na badaniach, które w obecnym tempie dają realną nadzieję na przyszłość.

 

Hassabis, w swojej wypowiedzi dla artykułu na temat poprzedniej wygranej Alpha Go AI, stwierdził, że go jest najlepszą grą do testowania SI. Dlaczego? Hassabis tłumaczy to w ten sposób, że liczba dostępnych ruchów w go jest praktycznie nieskończona, co z kolei prowadzi do tego, że SI Google'a nie mogła zostać zaprogramowana w taki sposób, aby analizować każde możliwe posunięcie, tak jak robią to programy szachowe. Zamiast tego, SI Google'a została 'nauczona' przez swoich programistów taktyk, z których korzystają ludzcy mistrzowie go. Potem oczywiście musiała nauczyć się z nich korzystać w praktyce. Zresztą, sztuczna inteligencja uczy się ich nadal. To dlatego Sedol myśli, że może wygrać tym razem - ponowne starcie z SI, o ile uda mu się wygrać pierwsze, z pewnością będzie o wiele trudniejsze.

 

Transmisje gier będziemy mogli obejrzeć za pośrednictwem YouTube. Emisję zaplanowano pomiędzy 9 a 15 marca. Bliżej tego terminu napiszemy dokładnie o tym co, gdzie, jak i o której. Tymczasem możecie zgadywać, kto wygra.

Dodaj komentarz 8 komentarzy
Gość IP: 77.254.122.* 2016.02.06 08:55
Myslalem, ze go jest prostrze od szachow.
Gość IP: 77.254.108.* 2016.02.06 09:50
Go ma chyba zasady prostsze od szachów, ale plansza na której się gra ma wymiary 19 na 19, więc i możliwości wykonania ruchu jest całkiem sporo, i wiele więcej niż w szachach.

dareczek
Gość IP: 89.66.208.* 2016.02.06 10:39
Wyobraźcie sobie ze za zagładę ludzkości będzie odpowiedzialna gierka Go.
Gość IP: 217.99.127.* 2016.02.06 14:43
najlepiej niech zaprzęgną SI do tłumaczenia on-line, tłumaczenie na Polski trochę kuleje
Gość IP: 83.30.54.* 2016.02.06 20:38
UP - popieram! Taka inteligencja w Google, a tłumaczy paskudnie.
acomp
acomp 2016.02.07 13:41
Bardzo dobry test sztucznej inteligencji ale jednak stawiam na człowieka
Gość IP: 77.254.122.* 2016.02.07 17:47
Widocznie zbyt rozwinięta i jej nie rozumiemy już. Średnie IQ polaków spada, a komputerów rośnie.
Gość IP: 89.67.13.* 2016.03.02 08:22
Ten artykuł (jakkolwiek zajmuje się tematyką ciekaw) sam w sobie jest zbiorem nieprawd i bełkotu napisanych kulawą polszczyzną. Po kolei (bez pastwienia się nad polszczyzną):
1)Lee Se Dol nie zajmuje obecnie pierwszego miejsca na liście graczy Go. Jest czwarty. Prawdą jest natomiast, że w ostatniej dekadzie był "średnio" najlepszym graczem
2)Fan Hui (aktualny Mistrz Europy) rozegrał z AlphaGo 10 gier z czego pięć oficjalnych i pięć nieoficjalnych. Wszystkie oficjalne przegrał, a spośród pozostałych wygrał dwie.
3)(największa bzdura) SI Google NIE ZOSTAŁA nauczona przez swoich programistów taktyk, z których korzystają ludzcy mistrzowie go!. AlphaGo (według Hassabisa) to samoucząca się sieć neuronowa. Programiści nie kodowali ani taktyk ani podstaw gry. Nie implementowali nawet zasad. Sieć nauczyła się gry poprzez obserwację milionów zapisów historycznych gier - "sama".
Generalnie; temat ważny i ciekawy, więc artykuł potrzebny. Ale korekta - niezbędna.....
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 05.02.2016
Tagi producenckie: alphabet, google
ŹRÓDŁO: engadget
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 6860
CENEO KUP NAJTANIEJ
Speedo Ręcznik szybkoschnący Deluxe Sports Towel niebieski Speedo Ręcznik szybkoschnący Deluxe Sports Towel niebieski
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Fox Optima Fox Optima
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Proel DM226 Proel DM226
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
D-Lex LXTC-2007-RD D-Lex LXTC-2007-RD
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP 250 G2 (F0Z00EAR) HP 250 G2 (F0Z00EAR)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu