Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Porównania 7 najlepszych komunikatorów internetowych

Masz dosyć swojego zasobożernego komunikatora przeładowanego reklamami? Zmień go na coś lepszego.

7 najlepszych komunikatorów internetowych

Masz dosyć swojego zasobożernego komunikatora przeładowanego reklamami? Zmień go na coś lepszego. Prócz obsługi Gadu-Gadu zyskasz czat Facebooka i wsparcie dla Google Talk z Gmaila.

Polskie komunikatory internetowe w ostatnim czasie zaczęły rozwijać się w bardzo dziwnym kierunku. Autorzy stwierdzili, że użytkownicy potrzebują masy irytujących reklam, zintegrowanych gier, dostępu do dziwnych treści i innych tego typu wymysłów. Te aplikacje rozrosły się do ogromnych rozmiarów, zjadają mnóstwo zasobów systemowych i działają wolno. Może warto je zastąpić czymś lepszym, szybszym i bardziej wygodnym?

W tym zestawieniu nie znajdziecie Gadu-Gadu, ani Tlen.pl. Są tutaj najlepsze alternatywy, które prócz wspomnianych protokołów obsługują także XMPP (dawniej Jabber). Dzięki temu bezproblemowo podłączycie pod komunikator również czat Facebooka, jak i komunikator Google Talk (GTalk) dostępny w poczcie Gmail.

Jak dodać czat Facebooka do komunikatora?

Wystarczy dodać nowe konto XMPP (Jabber) i wpisać następujące dane.

Protokół: XMPP lub Jabber
Nazwa użytkownika: nazwa z Facebooka
Domena: chat.facebook.com
Jabber ID: nazwa_użytkownika@chat.facebook.com
Hasło: Twoje hasło z Facebooka

Czasami trzeba podać także dodatkowe informacje.

Port: 5222
Serwer: chat.facebook.com
Użyj SSL/TLS: nie

Pidgin - www.pidgin.im

Pidgin był początkowo domyślnym klientem dla systemów Linux. Z czasem postanowiono wydać wersję także dla Windows. Choć pierwsze edycje pod system Microsoftu nie sprawiały najlepszego wrażenia, to ostatnie wydania są już godne polecenia.

Co oferuje Pidgin? Oczywiście obsługę Gadu-Gadu, ale także coraz bardziej popularny chat Facebooka jak i ten z poczty Gmail. Warta uwagi jest także możliwość sprawdzania pisowni w języku polskim. Aplikacja działa dosyć szybko i stabilnie.

  • Obsługiwane sieci: AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MXit, MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo!, Zephyr.
  • Systemy operacyjne: Microsoft Windows, Linux
  • Reklamy: brak

WTW - http://wtw.k2t.eu

WTW jest odpowiedzią sfrustrowanego użytkownika na coraz bardziej zasobożerne i skomplikowane komunikatory jak Gadu-Gadu i Tlen.pl. Chociaż strona projektu nie wygląda zbyt poważnie, to aplikacja jest jej przeciwieństwem. Działa stabilnie i bardzo szybko, jest też dosyć intuicyjna.

Co dostajemy od autora WTW? Przede wszystkim obsługę Gadu-Gadu, Tlen.pl oraz XMPP. Oznacza to, że bez problemu możemy pod niego podpiąć komunikator Facebooka jak i GTalk (GMail). Aplikacja wygląda przyzwoicie, chociaż momentami da się w niej zauważyć naleciałości z szalonych lat 90-tych. Mimo wszystko – to mój osobisty lider, jeżeli chodzi o komunikatory na Windows.
  • Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, Tlen.pl, XMPP (Facebook/GTalk)
  • Systemy operacyjne: Microsoft Windows
  • Reklamy: brak

GG Lite - http://gglite.com

"GG Lite to prosty i szybki komunikator dla systemów Windows obsługujący sieci Gadu-Gadu, Tlen i XMPP." Tak mówi autor aplikacji. Faktycznie, GG Lite jest do bólu prosty i niestety – maksymalnie brzydki. Interfejs typu random, różne czcionki, różne style, wszystko nierówno i zupełnie bez smaku. No ale – GG Lite jest lekki i nie zjada zasobów. Dowód – podczas robienia poniższego zrzutu ekranu GG Lite zużywało zaledwie 8 MB pamięci RAM. Brzmi nieźle, ale mój notebook ma 4 GB pamięci RAM, a nie 64 MB, więc zużycie RAM-u nie jest dla mnie aż tak istotne. Kto może być zainteresowany tym komunikatorem? Osoby korzystające ze starszych komputerów oraz słabszych netbooków z mniejszą pamięcią RAM.

  • Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, Tlen.pl, XMPP (Facebook/GTalk)
  • Systemy operacyjne: Microsoft Windows
  • Reklamy: brak

tomek7578
tomek7578 2011.05.12 20:59
ja tam mam gg i żyję i nie narzekam,
Gość IP: 89.206.33.* 2011.05.12 20:59
AQQ jest swietne. Tlen sredni, GG to jedna wielka porazka...
Gość IP: 83.26.239.* 2011.05.12 21:18
GG i Nero to przykład tego jak z prostej i funkcjonalnej aplikacjo zrobić potworka, który już nawet nie wiadomo do czego służy i jest świetnym przykładem powiedzenia, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Dobrze, że są jeszcze ludzie, którym chce się pisać jednofunkcyjne i proste programiki, które robią TYLKO to co mają robić i NIC więcej...
Gość IP: 86.30.237.* 2011.05.12 21:24
all those messengers are fu*k up - more or less

Maciej - great screen-shots!
mlody969
mlody969 2011.05.12 21:33
Tak, z gg zrobił się niezły kombajn. Ale trudno znaleźć alternatywnego klienta. W innych komunikatorach szwankuje przesył plików, brakuje formatowania tekstu lub innych opcji oryginału
Gość IP: 83.31.205.* 2011.05.12 21:35
Korzystam już z rok z komunikatorka AQQ i jest bardzo dobrze :) polecam gorąco AQQ! Pozdrawiam :D
Gość IP: 84.38.160.* 2011.05.12 21:48
Używam AQQ od 2-3 lat i nawet nie myślę o powrocie do GG. A co do artykułu - mi akurat najbardziej w AQQ odpowiada ta domyślna skórka, a reklam nawet nie zauważam, bo są tylko w oknie rozmowy i zajmują niewiele miejsca.
Poza AQQ używałem wszystkich spośród zaprezentowanym komunikatorów, ale tylko AQQ jak dla mnie jest złotym środkiem między prostotą, a programem posiadającym odpowiedną ilość opcji.
Gość IP: 213.108.84.* 2011.05.12 21:51
młody969 a po co ci formatowanie tekstu w komunikatorze? używam aqq od długiego czasu i nawet nie wiem, czy w nim jest taka funkcja, bo nie zwróciłem na to uwagi, ale pewnie jest ..
z przesyłaniem plików nie miałem NIGDY problemów, w przeciwieństwie do WTW, który dzięki takiemu problemowi wyleciał z mojego kompa po pierwszym dniu testowania :P
therion888
therion888 2011.05.12 21:56
Bardzo fajny i na czasie artykuł. Przynajmniej dla mnie. Właśnie myślałem nad zmianą komunikatora. Trochę wnerwia mnie gg, które potrafi startować z dwie minuty na core i5 :]
Mirandy już kiedyś używałem ale po dwóch awariach (straciła wszystkie dane i ustawienia, na xp) dałem sobie spokój. Tlena używałem trochę na początku ale jakoś mnie nie przekonał. AQQ też trochę po testowałem. Po usunięciu reklam jest nawet ok. Przy ostatnim stawianiu systemu jakoś o nim zapomniałem.
Teraz Kadu czy Parlingo?

Czy obydwa mają import danych z oryginalnego komunikatora gadu?
Gość IP: 178.159.198.* 2011.05.12 22:08
W moim osobistym odczuciu najlepszym komunikatorem jest WTW ale uważam, że autor pisząc taki artykuł powinien być bardziej bezstronny.
Z jednej strony piszesz, że te programy są alternatywą dla ZASOBOŻERNEGO Gadu-Gadu a z drugiej strony piszesz, że GGLite potrzebuje tylko 8Mb RAM ale to nie ważne bo twój sprzęt ma tego RAM aż 4Gb - jeżeli masz aż tyle to gg też uciągnie.
Dodatkowo piszesz, że AQQ2 ma natarczywe reklamy a to do końca nie jest prawda bo czasami te reklamy są zupełnie wyłączane a jak już są to są mało inwazyjne i w niczym nie przeszkadzają tak jak to jest w gg gdzie okna z reklamami otwierają się wszędzie. AQQ2 jest programem firmy WapSter więc wiadomo, że chcą coś z tego komunikatora mieć. - trochę nieprofesjonalny według mnie ten opis.
Co do reszty komunikatorów opis może być :)
Pozdrawiam
Gość IP: 178.37.184.* 2011.05.12 22:40
Albo mi sie wydaje, albo mam jakas cudowna moc czytania tych zamazanych napisow na wyzej umieszczonych screenshot'ach :D
Gość IP: 178.37.184.* 2011.05.12 22:45
A tak osobiscie to uzywam Kadu pod ubuntu ;) Moze niedlugo bedzie test komunikatorow dzialajacych w terminalu/konsoli ?
mlody969
mlody969 2011.05.12 22:57
"młody969 a po co ci formatowanie tekstu w komunikatorze?"

Chociażby z tego względu, ze osoba z którą dość często piszę na gg ma wadę wzroku i czasam bolą ją oczy. Wtedy prosi mnie abym powiększył czcionkę aby nie musiała się wysilać.

Na ubuntu korzystam z kadu. Niestety takiej opcji się nie doszukałem.
Gość IP: 86.46.240.* 2011.05.12 23:22
A co się stało ze starym dobrym ICQ ?
Gość IP: 212.182.33.* 2011.05.12 23:53
Na PC mam pod Live Messengera podpiętego Facebooka i zasadniczo mi wystarcza. Najlepszy komunikator jaki kiedykolwiek widziałem to Adium, szkoda tylko że nikt nie pokusił się o jego port na MS.
matyja.ch
matyja.ch 2011.05.13 00:06
korzystam z AQQ od kilku lat (odkąd GG zaczęło się "rozwijać"...

zaczęło mi brakować prostoty i szybkości w GG, więc z niego zrezygnowałem

co do reklam w AQQ, to istnieje wtyczka, która je usuwa; nazywa się ona AQQ Banner Killer (tzw Cukiereczki) i można ją pobrać stąd: http://beherit.pl/aqq/banner-killer

wszystkim niezdecydowanym polecam AQQ, nie jako alternatywę, ale jako podstawowy komunikator :)
Gość IP: 85.222.88.* 2011.05.13 05:45
Opis aqq jest śmieszny, autor chyba nawet nie zainstalował tego komunikatora. Nic nie wspomniał o wycinkach, które są bardzo użyteczne.
misioho
misioho 2011.05.13 10:01
AQQ byłyby fajny, ale ma dziwną przypadłość - jak go odpalę, to przestaje mi działać ctrl+shift+L w innych programach, co niestety go dyskwalifikuje
Gość IP: 87.105.234.* 2011.05.13 10:50
najlepiej mieć Pidgina bo to w miare normalny komunikator, albo EKG chociaż w trybie tekstowym ale dość ciekawe ;)
Gość IP: 46.112.163.* 2011.05.13 11:29
l
AUTOR: piotr lisowski
DODANO: 12.05.2011
Tagi producenckie: aqq, gadu-gadu, gg lite, kadu, miranda, palringo, pidgin, wtw
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 81365
CENEO Kup najtaniej
GIGABYTE GA-MA770T-UD3 GIGABYTE GA-MA770T-UD3
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony VCT-AM1 (VCTAM1.SYH) Sony VCT-AM1 (VCTAM1.SYH)
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Xenic HD-2202 Xenic HD-2202
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
TOSHIBA C855-1QD (PSCBYE-00F00DPL) TOSHIBA C855-1QD (PSCBYE-00F00DPL)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Toshiba PSCG7E-03503PPL Toshiba PSCG7E-03503PPL
Dostępny w 30 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Video
nowe filmy