7 najlepszych komunikatorów internetowych

Polskie komunikatory internetowe w ostatnim czasie zaczęły rozwijać się w bardzo dziwnym kierunku. Autorzy stwierdzili, że użytkownicy potrzebują masy irytujących reklam, zintegrowanych gier, dostępu do dziwnych treści i innych tego typu wymysłów. Te aplikacje rozrosły się do ogromnych rozmiarów, zjadają mnóstwo zasobów systemowych i działają wolno. Może warto je zastąpić czymś lepszym, szybszym i bardziej wygodnym?
7 najlepszych komunikatorów internetowych

W tym zestawieniu nie znajdziecie Gadu-Gadu, ani Tlen.pl. Są tutaj najlepsze alternatywy, które prócz wspomnianych protokołów obsługują także XMPP (dawniej Jabber). Dzięki temu bezproblemowo podłączycie pod komunikator również czat Facebooka, jak i komunikator Google Talk (GTalk) dostępny w poczcie Gmail.

Jak dodać czat Facebooka do komunikatora?

Wystarczy dodać nowe konto XMPP (Jabber) i wpisać następujące dane.

Protokół: XMPP lub Jabber
Nazwa użytkownika: nazwa z Facebooka
Domena: chat.facebook.com
Jabber ID: nazwa_uż[email protected]
Hasło: Twoje hasło z Facebooka

Czasami trzeba podać także dodatkowe informacje.

Port: 5222
Serwer: chat.facebook.com
Użyj SSL/TLS: nie

Pidgin – www.pidgin.im

Pidgin był początkowo domyślnym klientem dla systemów Linux. Z czasem postanowiono wydać wersję także dla Windows. Choć pierwsze edycje pod system Microsoftu nie sprawiały najlepszego wrażenia, to ostatnie wydania są już godne polecenia.

Co oferuje Pidgin? Oczywiście obsługę Gadu-Gadu, ale także coraz bardziej popularny chat Facebooka jak i ten z poczty Gmail. Warta uwagi jest także możliwość sprawdzania pisowni w języku polskim. Aplikacja działa dosyć szybko i stabilnie.

 • Obsługiwane sieci: AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MXit, MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo!, Zephyr.
 • Systemy operacyjne: Microsoft Windows, Linux
 • Reklamy: brak

WTW – http://wtw.k2t.eu

WTW jest odpowiedzią sfrustrowanego użytkownika na coraz bardziej zasobożerne i skomplikowane komunikatory jak Gadu-Gadu i Tlen.pl. Chociaż strona projektu nie wygląda zbyt poważnie, to aplikacja jest jej przeciwieństwem. Działa stabilnie i bardzo szybko, jest też dosyć intuicyjna.

Co dostajemy od autora WTW? Przede wszystkim obsługę Gadu-Gadu, Tlen.pl oraz XMPP. Oznacza to, że bez problemu możemy pod niego podpiąć komunikator Facebooka jak i GTalk (GMail). Aplikacja wygląda przyzwoicie, chociaż momentami da się w niej zauważyć naleciałości z szalonych lat 90-tych. Mimo wszystko – to mój osobisty lider, jeżeli chodzi o komunikatory na Windows.

 • Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, Tlen.pl, XMPP (Facebook/GTalk)
 • Systemy operacyjne: Microsoft Windows
 • Reklamy: brak

GG Lite – http://gglite.com

“GG Lite to prosty i szybki komunikator dla systemów Windows obsługujący sieci Gadu-Gadu, Tlen i XMPP.” Tak mówi autor aplikacji. Faktycznie, GG Lite jest do bólu prosty i niestety – maksymalnie brzydki. Interfejs typu random, różne czcionki, różne style, wszystko nierówno i zupełnie bez smaku. No ale – GG Lite jest lekki i nie zjada zasobów. Dowód – podczas robienia poniższego zrzutu ekranu GG Lite zużywało zaledwie 8 MB pamięci RAM. Brzmi nieźle, ale mój notebook ma 4 GB pamięci RAM, a nie 64 MB, więc zużycie RAM-u nie jest dla mnie aż tak istotne. Kto może być zainteresowany tym komunikatorem? Osoby korzystające ze starszych komputerów oraz słabszych netbooków z mniejszą pamięcią RAM.

 • Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, Tlen.pl, XMPP (Facebook/GTalk)
 • Systemy operacyjne: Microsoft Windows
 • Reklamy: brak

Miranda IM – www.miranda-im.org

Prawdziwy dinozaur internetu. Pierwsza wersja komunikatora Miranda IM pojawiła się w Sieci z początkiem 2000 roku. Od tego czasu minęło 11 lat, a Miranda nie doczekała się jeszcze wersji oznaczonej numerem 1.0 (ostatnia wersja to 0.9.21 – z 6 maja 2011).

Czy to oznacza, że Miranda nie nadaje się do niczego? Wręcz przeciwnie. Komunikator jest bardzo rozbudowany i funkcjonalny. Ma też niesamowite możliwości personalizacji – wszystko możemy poustawiać według własnych upodobań. Ma to też złe strony – osoby nie do końca zapoznane z komputerami szybko pogubią się w dostępnych opcjach. Właśnie dlatego polecam go osobom, które są obeznane w komputerach. Jeszcze jedno – Miranda działa w wersji portable, można ją nosić na pendrive.

 • Obsługiwane sieci: AIM, Gadu-Gadu, ICQ, IRC, MSN, XMPP (Facebook/GTalk), Yahoo!, Bonjour, Fetion, Lotus Sametime, MRA, NetSend, MySpace, Tencent QQ, SIP.
 • Obsługiwane systemy: Microsoft Windows
 • Reklamy: brak

AQQ – www.aqq.eu

AQQ w wersji 2.0 przeszło metamorfozę i przestawiło się na XMPP (dawniej Jabber). Na szczęście autor nie zapomniał o obsłudze Gadu-Gadu, Tlen.pl oraz oczywiście Facebooka/GTalk – co wynika z obsługi XMPP. AQQ potrafi także wysyłać SMS-y do sieci Orange, Era oraz Plus.

Komunikator działa szybko, jest stabilny, ale niestety ma reklamy. Nie do końca przypadła mi także domyślna skórka, ale nie będę się już czepiał – można ją zmienić. AQQ jest intensywnie rozwijane, więc nie ma co się martwić o brak obsługi najważniejszych funkcji.

 • Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, Tlen.pl, XMPP (Facebook/GTalk),
 • Obsługiwane systemy: Microsoft Windows
 • Reklamy: niestety, obecne

Palringo – www.palringo.com

Palringo największą popularność zdobył na telefonach komórkowych z systemami Android, Symbian, Windows Mobile oraz iOS. Niewiele osób wie, że komunikator jest dostępny także w wersjach na Microsoft Windows jak i Mac OS X.

Wersja dla Windows działa zupełnie bezproblemowo. Jest zgrabna, ma polski interfejs i nie zajmuje za dużo miejsca na ekranie. Graficznie też jest całkiem przyzwoicie, choć drażnią nieco za małe czcionki. Polscy użytkownicy z pewnością docenią obsługę protokołu Gadu-Gadu.

 • Obsługiwane sieci: MSN, AOL, Yahoo!, XMPP (Facebook/GTalk), ICQ, iChat/MobileMe, Gadu-Gadu
 • Systemy operacyjne: Microsoft Windows, Mac OS X
 • Reklamy: brak

Kadu – www.kadu.net

Kadu, czyli odpowiednik Gadu-Gadu dla systemów Linux. Tak było na początku. Wtedy Kadu wg. mnie wyglądało okropnie, było niewygodne i na długi czas zapomniałem o tym projekcie. Do dzisiaj. Zainstalowałem Kadu na systemie Windows (są też wersje dla Mac OS X jak i BSD) i pełne zaskoczenie. Komunikator wygląda schludnie, przyzwoicie integruje się z wyglądem systemu operacyjnego i po prostu sprawia dobre wrażenie. Rozpoczęte konwersacje lądują na kartach jednego okienka.

A co z obsługą sieci? Gadu-Gadu oczywiście jest, podobnie jak obsługa XMPP – czyli czata Facebooka oraz GTalk. Potrafi też wysyłać SMS-y do polskich sieci komórkowych.

 • Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, XMPP (Facebook/GTalk)
 • Systemy operacyjne: Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, BSD
 • Reklamy: brak