Na wyższych obrotach

Krótki opis nowej nagrywarki CD-R Philips - CDD2600

Choć wyładowania spowodowane plotkami (i faktami) dotyczącymi urządzeń DVD coraz silniej elektryzują opinię publiczną, stary standard CD-ROM ma się zupełnie dobrze, czego dowodem coraz to nowe modele odtwarzaczy CD-ROM-ów pojawiające się na rynku. O „wyścigu zbrojeń”, czyli wysiłkach zmierzających do osiągnięcia prędkości światła przez odtwarzacze CD piszemy w teście porównawczym, tu natomiast przedstawiamy nowego Philipsa CDD2600, następcę popularnej i znanej nagrywarki o symbolu CDD2000.

Nagrywarka CD-R Philips CDD2600 – parametry

Z poprzedniego modelu wykorzystano wysuwaną szufladę (obywamy się bez caddy). Nieco zmieniony frontowy panel wyposażono, oprócz gniazda słuchawkowego, w dwie diody sygnalizujące fazy nagrywania i odtwarzania oraz ewentualne błędy. Specjalny mechanizm stabilizuje pracę diody odczytującej, zapewniając pewny transfer danych (stopa błędów na poziomie 10-1 6), z prędkością około 1150 KB/s. Zapis może odbywać się z podwójną prędkością, a jak zapewnia producent nagrywanie z prędkością pojedynczą możliwe jest nawet na słabszych maszynach, czy urządzeniach pracujących pod wielozadaniowymi systemami operacyjnymi (Windows 95/NT, OS/2, UNIX, Mac OS). Pomocny jest tu niewątpliwie 1-megabajtowy bufor, pozwalający na zapis bez przerw, pomimo nieregularnego transferu danych do nagrywarki.

implementacja przyrostowego zapisu pakietowego
krótki czas dostępu i 6-krotna prędkość odczytu
chwilowy brak sterowników do większości znanych programów
W skrócie
Philips CDD2600
Średni czas dostępu: 290 ms
Maksymalny czas dostępu: 550 ms
Transfer: 1146 KB/s (odczyt) 352,6 KB/s (zapis)
Formaty zapisu: CD-DA, CD-ROM (XA), CD-Bridge, Multi-Session, CD-I, Video-CD
Metody zapisu: Track at Once, Disk at Once, Multisession, Incremental Packet Writting
Bufor: 1 MB
Dostarczył: Initel Serwis, Warszawa
tel.: (0-22) 675 55 15
fax: (0-22) 675 43 10
Cena: ok. 2270 zł

Możliwości nagrywarki

W miarę krótki czas dostępu oraz wysoki transfer przy odczycie pozwalają na korzystanie z Philipsa, jak z normalnego odtwarzacza. Tym bardziej, że np. w Windows 95 jest automatycznie rozpoznawany jako napęd CD-ROM-ów. Równie krótki czas „montowania” dysku w nagrywarce wzmacnia subiektywne wrażenie dużej szybkości pracy.
Zgodnie z najnowszymi trendami CDD2600 pozwala na inkrementalny zapis pakietowy, choć brakuje odpowiednich driverów umożliwiających nagrywanie np. systemowym poleceniem copy. W ofercie dystrybutora są natomiast typowe programy do obsługi nagrywarki, które współpracują z Philipsem. Trzeba tylko zwrócić uwagę na ich odpowiednią wersję (np. dopiero Gear 4.1 „widzi” CDD2600). Ciekawą propozycją jest również najnowszy produkt firmy Elektroson: „WEB Grabber” umożliwiający natychmiastowe zapisywanie na kompakcie ściąganych z Internetu stron WWW.

Przy okazji warto sprawdzić 10 najpopularniejszych programów do nagrywania płyt.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.