Na wyższych obrotach

Choć wyładowania spowodowane plotkami (i faktami) dotyczącymi urządzeń DVD coraz silniej elektryzują opinię publiczną, stary standard CD-ROM ma się zupełnie dobrze, czego dowodem coraz to nowe modele odtwarzaczy CD-ROM-ów pojawiające się na rynku. O „wyścigu zbrojeń”, czyli wysiłkach zmierzających do osiągnięcia prędkości światła przez odtwarzacze CD piszemy w teście porównawczym, tu natomiast przedstawiamy nowego Philipsa CDD2600, następcę popularnej i znanej nagrywarki o symbolu CDD2000.

Nagrywarka CD-R Philips CDD2600 – parametry

Z poprzedniego modelu wykorzystano wysuwaną szufladę (obywamy się bez caddy). Nieco zmieniony frontowy panel wyposażono, oprócz gniazda słuchawkowego, w dwie diody sygnalizujące fazy nagrywania i odtwarzania oraz ewentualne błędy. Specjalny mechanizm stabilizuje pracę diody odczytującej, zapewniając pewny transfer danych (stopa błędów na poziomie 10-1 6), z prędkością około 1150 KB/s. Zapis może odbywać się z podwójną prędkością, a jak zapewnia producent nagrywanie z prędkością pojedynczą możliwe jest nawet na słabszych maszynach, czy urządzeniach pracujących pod wielozadaniowymi systemami operacyjnymi (Windows 95/NT, OS/2, UNIX, Mac OS). Pomocny jest tu niewątpliwie 1-megabajtowy bufor, pozwalający na zapis bez przerw, pomimo nieregularnego transferu danych do nagrywarki.

implementacja przyrostowego zapisu pakietowego
krótki czas dostępu i 6-krotna prędkość odczytu
chwilowy brak sterowników do większości znanych programów
W skrócie
Philips CDD2600
Średni czas dostępu: 290 ms
Maksymalny czas dostępu: 550 ms
Transfer: 1146 KB/s (odczyt) 352,6 KB/s (zapis)
Formaty zapisu: CD-DA, CD-ROM (XA), CD-Bridge, Multi-Session, CD-I, Video-CD
Metody zapisu: Track at Once, Disk at Once, Multisession, Incremental Packet Writting
Bufor: 1 MB
Dostarczył: Initel Serwis, Warszawa
tel.: (0-22) 675 55 15
fax: (0-22) 675 43 10
Cena: ok. 2270 zł

Możliwości nagrywarki

W miarę krótki czas dostępu oraz wysoki transfer przy odczycie pozwalają na korzystanie z Philipsa, jak z normalnego odtwarzacza. Tym bardziej, że np. w Windows 95 jest automatycznie rozpoznawany jako napęd CD-ROM-ów. Równie krótki czas „montowania” dysku w nagrywarce wzmacnia subiektywne wrażenie dużej szybkości pracy.
Zgodnie z najnowszymi trendami CDD2600 pozwala na inkrementalny zapis pakietowy, choć brakuje odpowiednich driverów umożliwiających nagrywanie np. systemowym poleceniem copy. W ofercie dystrybutora są natomiast typowe programy do obsługi nagrywarki, które współpracują z Philipsem. Trzeba tylko zwrócić uwagę na ich odpowiednią wersję (np. dopiero Gear 4.1 „widzi” CDD2600). Ciekawą propozycją jest również najnowszy produkt firmy Elektroson: „WEB Grabber” umożliwiający natychmiastowe zapisywanie na kompakcie ściąganych z Internetu stron WWW.

Przy okazji warto sprawdzić 10 najpopularniejszych programów do nagrywania płyt.