Redukując napięcie

Wymiana procesora na płycie głównej zasilanej napięciem 5V może okazać się nie lada problemem, gdyż większość współczesnych produktów zasilana jest napięciem 3,3V. Aby zastąpić stary procesor można posłużyć się przejściówkami dostarczonymi przez firmę Luxus Technology.

przejściówka power leap Power Leap – szansa na rozbudowę starszych komputerów

Pierwsza z testowanych przejściówek spełnia jedynie rolę reduktora napięcia i pozwala zainstalować trzywoltowy procesor w gnieździe zasilanym napięciem 5V. Druga – Power Leap MUA/586 – oprócz wyżej wspomnianej funkcji umożliwia łatwy upgrade procesora. Instalacja sprowadza się do wyjęcia starego i zamontowania na jego miejsce nowego CPU umieszczonego w podstawce.

możliwość współpracy z szeroką gamą procesorów
możliwość ustawienia trybu pracy wewnętrznego cache’u
wysoka cena
W skrócie
Power Leap MUA/586
Współpraca z procesorami: Dowolny procesor typu DX4 lub 5×86
Częstości taktowania procesora: 60, 66, 75, 80, 100, 120, 133 MHz
Producent: Power Leap Inc. USA
Dostarczył: Luxus Technology, Warszawa
tel/fax: (0-22) 250 560
tel: (0-22) 660 64 90
bbs: (0-22) 613 20 01
Cena: 80 zł / 350 zł

Power Leap – konfiguracja

Power Leapa konfiguruje się za pomocą przełączników znajdujących się na dolnej stronie podstawki. Możliwe jest określenie czy nowy procesor będzie pracował w miejscu starego, czy też wykorzystane zostanie gniazdo typu OverDrive. Drugi z przełączników pozwala na ustawienie wartości mnożnika sygnału taktującego procesor (x2, x3, x4) w stosunku do sygnału płyty głównej. Trzeci umożliwia określenie sposobu obsługi wewnętrznego cache’u procesora. Możliwe jest podłączenie zasilania wentylatora bezpośrednio do adaptera.

Środowisko testu

Do sprawdzenia obu adapterów posłużyliśmy się procesorem AMD 486DX4 100 MHz (3,3 V) i płytą główną ustawioną na napięcie 5V. Dla Power Leapa MUA/586 przeprowadzone zostały też testy ze starym modelem płyty głównej, tak aby sprawdzić możliwości rozbudowy komputera. W obu przypadkach praca przejściówek nie wzbudziła naszych zastrzeżeń.