Szybko, coraz szybciej

Napęd CD-ROM niepostrzeżenie stał się podstawowym wyposażeniem peceta. Za sprawą wzrostu możliwości oraz szybkiego spadku cen, popularność tego rozwiązania rośnie z minuty na minutę. CHIP przetestował 18 najszybszych obecnie czytników CD – 8, 10 i 12x.

Dynamiczny rozwój rynku komputerowego widoczny jest w każdym jego segmencie. Również napędy CD-ROM poddają mu się bez oporów. Prawie każdy nowy zestaw komputerowy zawiera dziś czytnik płyt kompaktowych, liczba ich zastosowań stale się powiększa. To już nie tylko dostęp do ogromnych archiwów danych, ale także wspaniałe programy multimedialne, niejednokrotnie wzbogacone pamięciożernymi animacjami i dźwiękiem wysokiej jakości.

Uwaga mamy ten program w bbs-ie mamy to na chip-cd 1/97
Sterowniki napędów i programy testujące znajdują się na dołączonym krążku i w redakcyjnym BBS-ie.

Również projektanci gier mogą w końcu pokazać, na co ich stać, choć ostatnio coraz częściej na jednej płycie brakuje im miejsca. Kiedy rok temu laury zbierał najszybszy wówczas napęd 6,75 firmy Toshiba, wszyscy zastanawiali się, gdzie leży kres możliwości czytników CD-ROM. Dziś w szranki staje 18 szybkich urządzeń, osiągających transfery od 8 do 12 razy większe od prędkości swoich protoplastów. Czy to oznacza, że za rok górną barierę możliwości ustanowią osiemnastki? A może niepodzielnie dziś panujące napędy CD-ROM wyprze nowy standard mieszczących od 4,7 do 17 GB dysków DVD?