Zdolny młodszy brat – Windows NT 4.0 vs Windows 95

Pokrótce przedstawione korzyści z korzystania z Windows NT 4.0 w porównaniu z systemem Windows 95

Aplikacje dla Windows 95 nabierają nowego wyrazu w Windows NT 4.0. System ten wnosi wiele ciekawych rozwiązań w zakresie rozrywki i komunikacji, ciągle jednak pozostawiając pewien niedosyt.

Przyszli użytkownicy NT często zadają pytanie, czy multimedia oraz możliwości komunikacyjne działają w tym środowisku tak samo jak w Windows 95. Narzędzia, jakimi dysponuje Windows NT, są bardzo podobne do analogicznych programów ze standardowego wyposażenia Windows 95. Jednak brakuje licznych rozszerzeń, które do „95” dodali inni producenci sprzętu i oprogramowania.
Narzędzia do obsługi multimediów w NT 4.0 i Windows 95 umieszczono w tym samym miejscu (Start | Programy | Akcesoria | Multimedia). Działają one identycznie jak w „mniejszej” wersji „okienek”. Również sterowanie sprzętem multimedialnym (Panel sterowania | Multimedia) odbywa się w taki sam sposób, jak w Windows 95. Niby to samo, lecz powstaje jeden problem: Windows NT 4.0 wykorzystuje nowe (o zmienionej budowie wewnętrznej) modele sterowników do obsługi hardware’u. Nie są one kompatybilne ze standardem stosowanym w Windows 95.

Znajomi ze „starych” okienek”: Odtwarzacz CD, Rejestrator dźwięku, Regulacja głośności i multimedialny Odtwarzacz. Ostatnia wymieniona aplikacja obsługuje takie same rodzaje plików jak w Windows 95 – WAV, AVI i MIDI windows nt 4.0 multimedia

Brak dostępu do sprzętu zainstalowanego w komputerze – w imię bezpieczeństwa

Dla „okienkowych” gier NT 4.0 oferuje standard DirectDraw i DirectSound, znany pod nazwą DirectX (patrz ramka). Wraz z Windows NT firma Microsoft dostarcza kilka gier, znanych z Windows 3.1x, 95 i pakietu Plus!: Freecell, Saper, 3D Pinball i Solitaire. Praktycznie nie ma żadnych problemów z uruchamianiem programów zaimplementowanych dla dowolnej wersji okienek. Jednak przy wykorzystaniu aplikacji DOS-owych, głównie gier, zaczynają się kłopoty. Wszystko przez to, że wykorzystują bezpośredni dostęp do sprzętu zainstalowanego w komputerze, co w systemie operacyjnym NT jest niedopuszczalne. W większości przypadków programy takie nie będą się uruchamiać lub będą działać zauważalnie wolniej. Jest to zrozumiałe, gdyż przy tworzeniu NT bezpieczeństwo systemu miało bezwzględny priorytet. Zgodność z aplikacjami DOS-owymi, odwrotnie jak w przypadku Windows 95, nie była aż tak ważna.

Uwagamamy to na chip-cd 1/97
Na Chip-CD 1/97 znajdują sie narzędzia komunikacyjne do obsługi Internetu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule „Czas dla olbrzymów”

Funkcje komunikacyjne realizowane są w NT 4.0 za pośrednictwem uniwersalnego sterownika Unimodem, wykorzystywanego już w Windows 95. Driver ten obsługuje wszystkie aplikacje komunikacyjne w NT 4.0, m.in. HyperTerminal, czy usługę Dial-Up Networking. Wywołuje on specjalne procedury i funkcje, zawarte w systemowych bibliotekach Telephony API, wykorzystywanych również do obsługi klienta Exchange. Odczuwalny jest brak kilku modułów, np. programu do obsługi faksu oraz klienta sieci Microsoft Network. Tym niemniej wykorzystanie możliwości udostępnianych przez Internet za pośrednictwem usługi Dial-Up Networking i przeglądarki Internet Explorer nie powinno sprawiać użytkownikom żadnych problemów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.